Kurčiųjų pasaulis – tylus, bet veiklus

 Kurčiųjų pasaulis – tylus, bet veiklus

Kėdainių kurčiųjų draugija tradiciškai paminėjo Pasaulinę kurčiųjų dieną./Organizatorių nuotr.

Džestina BORODINAITĖ

Kėdainių kurčiųjų draugija tradiciškai paminėjo Pasaulinę kurčiųjų dieną. Tiesa, šiųmetė šventė, anot draugijai vadovaujančios Vijolės Tadaravičienės, buvo kiek kitokia nei įprasta. Šį kartą šventinį minėjimą draugijos nariai surengė organizacijos patalpose, kurios yra Kėdainių specialiojoje mokykloje.

Pažino savo kraštą

„Daugelį metų keliavome į svečius, lankėme bendraminčius, įsikūrusius kituose Lietuvos miestuose, ten esančias įdomias lankytinas vietas ir ilgai nesusimąstėme, ar tikrai taip gerai pažįstame savo kraštą, kad turime vykti svetur.

Dėl šios priežasties šiais metais Pasaulinę kurčiųjų dieną pasirinkome minėti Kėdainių kurčiųjų pirminėje organizacijoje.

Renginio metu Daugiakultūrio centro vadovė Audronė Pečiulytė draugijos narius supažindino su Kėdainių krašto istorija, papasakojo apie kultūrinį ir architektūrinį miesto ir rajono paveldą bei įžymias lankytinas vietas“, – apie šiųmetį Pasaulinės kurčiųjų dienos minėjimą pasakoja organizacijos pirmininkė.

Kėdainių specialiosios mokyklos direktorius Juozas Jančius pasidžiaugė draugišku ir šiltu bendradarbiavimu su Kurčiųjų organizacija bei jos pirmininke ir jų aktyvia veikla./Organizatorių nuotr.

Šventinis hitas

Tradicinį kurčiųjų dienos paminėjimo renginį vainikavo ir nuoširdų bendruomeniškumą sukūrė gestų kalba draugijos narių sudainuota a. a. maestro Stasio Povilaičio daina „Pavasaris gimtinėje“, jau spėjusi tapti bendruomenės švenčių hitu.

Sulaukė sveikinimų

Renginio organizatorius ir jo dalyvius sveikino rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Jūratė Blinstrubaitė bei vyr. specialistas Donatas Stelmokas ir linkėjo kitais metais, jei tik leis aplinkybės, susitikti dar didesniame renginyje.

Kėdainių specialiosios mokyklos direktorius Juozas Jančius pasidžiaugė gražiu, draugišku ir šiltu bendradarbiavimu su Kurčiųjų organizacija bei jos pirmininke ir aktyviai vykdoma draugijos veikla.

1951 metais Tarptautinė kurčiųjų federacija paskelbė paskutinį rugsėjo sekmadienį Pasaulio kurčiųjų diena. Ši diena skirta atkreipti dėmesį į kurčiųjų integracijos į visuomenę problemas. Draugijos pirmininkė laiminga, kad gali prisidėti prie kurčių ir neprigirdinčių problemų sprendimo Kėdainių mieste.

Aut. past.

Gelbsti finansavimas

Kėdainiuose 1996 metais įsteigta kurčiųjų draugija jau daug metų atstovauja krašto kurtiesiems bei gina jų teises.

Galimybę teikti visokeriopą pagalbą, organizuoti įvairius renginius, konferencijas ar seminarus, V. Tadaravičienės teigimu, suteikia tik nuolat įgyvendinamų projektų dėka gautas finansavimas.

Vienija daug veiklų

Šiuo metu draugija vykdo 2 projektus. Vienas iš jų – socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektas „Klausos negalią turintys – būkime savimi“, vienijantis daug įvairių veiklų: individuali pagalba neįgaliajam, neįgaliųjų dienos užimtumo paslaugos, savarankiškumo kasdienėje veikloje įgūdžių formavimas, socialinių įgūdžių stiprinimas ir ugdymas, pažintinių funkcijų formavimas.

Vienas svarbiausių šio projekto tikslų, anot V. Tadaravičienės, –  suteikti pagalbą neįgaliajam visose galimose situacijose.

„Draugijos nariams suteikiame visą reikiamą informaciją, konsultuojame iškilus vienokiai ar kitokiai problemai.

Taip pat padedame tvarkyti ir pildyti įvairius dokumentus. Projekto vykdytoja Jovita Šilanskienė kartu vyksta į įstaigas, tarpininkauja sprendžiant organizacijos narių problemas ar prireikus pagalbos susikalbėti“, – teigia organizacijos pirmininkė.

Renginio organizatorius ir jo dalyvius sveikino rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Jūratė Blinstrubaitė ir linkėjo kitais metais, jei tik leis aplinkybės, susitikti dar didesniame renginyje./Organizatorių nuotr.

Pranoko lūkesčius

Neįgaliųjų meninių gebėjimų lavinimo veikloje draugijos nariai nuo pat šių metų pradžios glaudžiai bendradarbiauja su Specialiosios mokyklos mokytojomis Janina Maliauskiene ir Ingrida Janulaitiene bei jų mokiniais.

„Drauge dirbame nuo pat pirmų sausio mėnesio užsiėmimų.

Nuotoliniu būdu vaikai susipažino su gestų kalba, kurčiųjų kultūra, o atsiradus galimybei lankytis vieniems pas kitus sukūrėme spektakliuką „Trys paršeliai“, kuris pranoko mūsų pačių lūkesčius.

Sukurtą spektakliuką vaikai pristatė kurčiųjų draugijos nariams, Specialiosios mokyklos bendruomenei bei ugdymo įstaigoje viešėjusiems svečiams iš Latvijos.

Jei leis aplinkybės, tikimės pasirodyti ir kitoms įstaigoms“ – kalba V. Tadaravičienė.

Mokosi gaminti

Organizacijos pirmininkė pasidžiaugia, jog šiais metais Kurčiųjų organizacijoje pradėjo veikti maisto ruošimo veikla, kurią organizuoja J. Šilanskienė.

„Dėl pandeminės situacijos draugijos nariai parengtus užsiėmimus stebėjo ir vykdė nuotoliniu būdu – kiekvienas savo namuose gamino tuos pačius patiekalus, o tada dalinosi įspūdžiais apie jų skonį.

Galima pasidžiaugti, jog ir iki šiol su malonumu kartą per mėnesį organizacijos nariai kepa, troškina ir verda įvairius patiekalus, tačiau jau nebe namuose, o draugijos patalpose.

Dažnai tenka girdėti mėgėjų gaminti apgailestavimus, kad užsiėmimai vyksta tik kartą per mėnesį, organizacijos nariai šioje veikloje norėtų susitikti dažniau“, – įsitikinusi V. Tadaravičienė.

Aptarinėja naujienas

Taip pat kartą per mėnesį draugijoje organizuojamos ir įvairios paskaitos, susijusios su sveikata, fizine veikla, prie arbatos puodelio aptarinėjamos kurčiųjų mėnraščio „Akiratis“ naujienos.

Mokosi naujovių

„Projekto vykdytoja siuvimo ir meninių darbelių specialistė Violeta Gustienė draugijos narius moko persisiūti ir pasitaisyti drabužius, kurie tarsi naujai atgimę nebeužima papildomos vietos spintoje ir vėl yra mielai dėvimi.

Draugijos narių pagaminti meniniai darbeliai rodomi neįgaliųjų švenčių metu ir kitų miestų kurčiųjų draugijų parodose.

Šiais metais vykdome ir kompiuterinio raštingumo veiklą, kuriai vadovauja Tomas Margevičius.

Organizacijos nariai mokosi prisijungti prie įvairių internetinių paskyrų, užsiregistruoti priėmimams, užsisakyti įvairias prekes, susimokėti mokesčius, į išmaniuosius įrenginius įsidiegti įvairias programėles ir kitų svarbių dalykų“, – sako draugijos pirmininkė.

Gavo nominaciją

Kitas Kurčiųjų draugijos iniciatyva įgyvendinamas projektas – „Tyla – ne kliūtis žinoti, suprasti ir bendrauti“, kurio vadovė – prieš tai buvusi Kurčiųjų organizacijos pirmininkė Viktorija Mockutė.

Šis iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų finansuojamas projektas „Europos burių 2021“ projektų apdovanojimų šventėje buvo nominuotas už bendruomeniškumo kūrimą.

Ir kurtiesiems, ir girdintiesiems

„Įgyvendinamo projekto pagrindinis tikslas, be jokios abejonės, yra ugdyti socialinę atskirtį patiriančių, negalią turinčių asmenų ir jų šeimos narių bei socialinės rizikos šeimų narių socialinius įgūdžius.

Dėl to didelė dalis veiklų skirta didinti informacijos prieinamumą klausos negalią turintiems asmenims.

Svarbu pabrėžti, jog šiame projekte gali dalyvauti ne tik neįgalieji ir jų šeimos nariai, bet ir senjorai, vaikai, dalyvaujantys dienos centrų veikloje, iš socialinės rizikos šeimų“, – informuoja V. Tadaravičienė.

Organizatorių nuotr.

Veiklų netrūksta

„Be galo džiaugiamės gavę finansavimą šiam projektui, kuris leidžia užtikrinti Kėdainių miesto žinių informacijos prieinamumą klausos negalią turintiems asmenims, taip pat sudarytos palankios sąlygos mokytis lietuvių gestų kalbos.

Projekto įgyvendinimo metu organizuojamos įvairios sociokultūrinės veiklos skatina projekto dalyvių užimtumą, kokybišką laisvalaikio praleidimą, užtikrina veiklos pritaikymą tiek kurtiesiems, tiek girdintiesiems“, – sako organizacijos pirmininkė.

Truks dar metus

Iš viso šio projekto įgyvendinimo metu numatyta vykdyti 10 veiklų, iš kurių net septyni užsiėmimai organizacijoje bus vykdomi pirmą kartą.

Projekto pabaiga numatyta kitų metų lapkričio mėnesį.

Sprendžia problemas

1951 metais Tarptautinė kurčiųjų federacija paskutinį rugsėjo sekmadienį paskelbė Pasaulio kurčiųjų diena.

Ši diena skirta atkreipti dėmesį į kurčiųjų integracijos į visuomenę problemas.

V. Tadaravičienė džiaugiasi, kad gali prisidėti prie kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų problemų sprendimo Kėdainių mieste.

65 nariai

Šiuo metu, anot draugijos pirmininkės, kurčiųjų organizaciją vienija 65 nariai, kurių amžiaus vidurkis nuo 35 iki 80 metų.

„Nors per paskutinius metus netekome kelių narių, nes jie persikėlė į didmiesčius, tačiau labai džiaugiamės naujais nariais, kurie visai neseniai atsikėlė į Kėdainius ir nieko nelaukdami prisijungė prie mūsų“, – kalbėjo pirmininkė.

Ragina prisijungti

Organizacijos vadovė nori atkreipti tiek kurčiųjų, tiek neprigirdinčiųjų, tiek ir girdinčiųjų dėmesį.

„Jau 17 metų dirbu gestų kalbos vertėja, visada į kurčiuosius žvelgdavau iš šios pozicijos, bet kai tapau Kurčiųjų draugijos pirmininke, atsivėrė galimybė pamatyti, su kokiomis problemomis susiduria kurtieji ir kokių poreikių jie turi.

Kaip jau minėjau, mūsų organizacijoje egzistuoja trys kultūros: kurtieji, neprigirdintieji ir girdintieji.

Girdintieji organizacijos nariai palaiko mūsų draugiją, savanoriauja. Kurtieji, kad susikalbėtų, užsisako vertėjo paslaugas.

Problematiškiausia šiuo atveju yra neprigirdintiesiems. Dažnas jų kompleksuoja dėl savo negalios, bet nedrįsta kreiptis pagalbos.

Pastebiu, jog neprigirdėjimo negalia visuomenėje yra nematoma. Dauguma įstaigų darbuotojų neatsižvelgia į tai, kad žmogus apkurtęs ir galvoja, kad jo klausa bėgant metams lieka tokiame pačiame lygyje, bet praktika rodo, kad su amžiumi klausa silpnėja, o skaityti žodžius iš lūpų ne visiems pavyksta.

Ypatingai šiuo laikotarpiu, kai visi dėvime kaukes.

Todėl kviečiame nesidrovėti ir kreiptis į mus pagalbos telefonu 8 640 31 443 arba atvykite adresu J. Basanavičiaus g. 99. Kurčiųjų organizacija veikia darbo dienomis nuo 9.00 iki 13.00 val.“, – informuoja V. Tadaravičienė.

Reikalingas liftas

„2020 metais gavome naujas patalpas Kėdainių specialiojoje mokykloje. Draugijos nariai labai tuo džiaugėsi, bet jau pirmąją vasarą pradėjo apgailestauti, kad lipti laiptais į ketvirtą aukštą išgali ne visi.

Ne tik dėl to, kad kamavo vasaros karščiai, bet ir dėl įvairių sveikatos problemų.

Kartu su VšĮ LASS pietvakarių centro Kėdainių rajono filialo pirmininke Asta Bobinaite kreipėmės į Kėdainių rajono savivaldybės merą Valentiną Tamulį su prašymu įrengti liftą. Labai laukiame, kada šis reikalas pajudės ir abiejų organizacijų nariai galės lengvai pakilti liftu į ketvirtą aukštą“, – kalba draugijos pirmininkė.

Galimybę teikti visokeriopą pagalbą, organizuoti įvairius renginius, konferencijas ar seminarus suteikia nuolat įgyvendinami projektai. Šiuo metu Kurčiųjų draugija vykdo 2 projektus. Vienas iš jų – socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektas „Klausos negalią turintys – būkime savimi“, vienijantis daug įvairių tiek sociokultūrinių, tiek ir kūrybinių veiklų. Kitas – „Tyla – ne kliūtis žinoti, suprasti ir bendrauti“, kurio vadovė yra buvusi organizacijos pirmininkė Viktorija Mockutė.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video