Kiek kainuos išleisti vaiką į mokyklą ir ar daugėja prašančiųjų paramos?

 Kiek kainuos išleisti vaiką į mokyklą ir ar daugėja prašančiųjų paramos?

Prekybos centro „Maxima“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorės Ernestos Dapkienės teigimu, „didžiausią įtaką kainoms šiemet daro pakilusios žaliavų – plastiko ir popieriaus – kainos. Šiemet lojaliems pirkėjams minimalus mokyklinių prekių krepšelis kainuos panašiai kiek ir prieš metus, t.y. apie 31 Eur“./BNS/ Eriko Ovčarenko nuotr.

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Artėjant mokslo metams vėl užklumpa kasmetiniai rūpesčiai – kaip kuo pigiau suruošti vaikus į mokyklą, o jei lėšų pritrūksta, tenka kreiptis paramos ir į savivaldybę. Lygiai tokia pat situacija ir su vaikų maitinimu mokyklose. Kainoms be proto šokus aukštyn, daug kas išsigando, svarsto, kiek šiais metais atsieis išleisti vaiką į mokyklą ir ar užteks turimų pinigų. Kėdainių rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vyriausiojo specialisto Donato Štelmoko teigimu, kol kas ženklų apie blogėjančią finansinę žmonių situaciją nepastebintis ir padidėjusio prašymų skaičiaus nefiksuojantis.

Paramos prašytojų nedaugėja

„2021 metais rugpjūčio 1 dienai nemokamas maitinimas vertinant pajamas skirtas 576 mokiniams, 2022 metais apie 15 procentų mažiau. Bet iš to dar negalima daryti tendencijų, nes dalis šeimų, kurios kreipėsi liepos mėn., turės pateikti informaciją apie liepos mėn. pajamas ir tik tada bus priimtas sprendimas.

O mokinių (priešmokyklinukų, pirmokų, antrokų), kuriems visiems skiriamas nemokamas maitinimas nevertinant pajamų, sąrašai bus pateikti rugpjūčio pabaigoje“, – kalbėjo D. Štelmokas.

Jis taip pat pažymėjo, jog šių metų rugpjūčio 1 d. parama mokyklinėms reikmėms įsigyti skirta 570 mokiniams, tuo tarpu praeitais metais – 638.

Paklaustas, ar dėl prognozuojamos sudėtingos finansinės situacijos tikimasi šiais metais sulaukti daugiau prašymų dėl nemokamo maitinimo bei paramos mokyklinėms reikmėms įsigyti Socialinės paramos skyriaus vyr. specialistas sakė: „Sunku pasakyti, nes pandemijos metu gyventojai taip pat negalėjo dirbti ir neteko pajamų, bet maitinamų mokinių skaičius daugiausia išaugo dėl visuotinio priešmokyklinukų, pirmokų ir antrokų maitinimo. Tačiau norėtume akcentuoti, kad šeimos, pasikeitus finansinei situacijai, dėl nemokamo maitinimo gali kreiptis visus mokslo metus.

Kalbant apie paramą mokyklinėms reikmėms įsigyti, dar anksti daryti išvadas, bet manome, kad bus skirta panašiam, kaip ir praeitais metais vaikų skaičiui“.

Donato Štelmoko teigimu, šių metų rugpjūčio 1 d. parama mokyklinėms reikmėms įsigyti skirta 570 mokiniams, tuo tarpu praeitais metais – 638./Asmeninio archyvo nuotr.

Tendencijos išlieka tokios pat

Paklaustas, kaip per pastaruosius kelerius metus kito nemokamą maitinimą gaunančių vaikų skaičius, D. Štelmokas teigė, jog lyginti šiuos duomenis nėra tikslinga, nes „nuo 2020 metų rugsėjo 1 dienos nevertinant pajamų nemokamas maitinimas skiriamas priešmokyklinukams, pirmokams, o nuo 2021 metų rugsėjo 1 dienos visiems antrokams, dėl to lyginti gavusių nemokamą maitinimą per pastaruosius metus nėra tikslinga. Šiais 2022 metais planuojame, kad nemokamą maitinimą gaus 2180 mokiniai.

Žvelgiant į paramos mokyklinėms reikmėms kitimą, tendencijos išlieka tokios pačios, akivaizdžių pokyčių kol kas nepastebime: 2019 m. – 1 254 mokiniams; 2020 m. – 1 302 mokiniams; 2021 m. – 1 263 mokiniams; 2022 m. – laukiami duomenys 1 250 mokinių“.

Specialistas primena, kad „mokiniai turi teisę į nemokamus pietus ir į paramą mokinio reikmenims įsigyti (92 Eur), jeigu vidutinės pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienam gyvenančiam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 1,5 valstybės remiamų pajamų dydžio, t.y 220,50 Eur.

Išimties atvejais, atsižvelgiant į šeimos gyvenimo sąlygas, tokias kaip liga, nelaimingas atsitikimas, maitintojo netekimas, kai motina ar tėvas vieni augina vaiką (vaikus), kai šeima augina tris ir daugiau vaikų ar bent vienas šeimos narys yra neįgalus, gali būti mokiniui skiriami nemokami pietūs ir parama mokinio reikmenims įsigyti, jeigu vidutinės pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 2 valstybės remiamų pajamų dydžio, t.y. 294 Eur“.

„Kalbant apie paramą mokyklinėms reikmėms įsigyti, dar anksti daryti išvadas, bet manome, kad bus skirta panašiam kaip ir praeitais metais vaikų skaičiui.

D. Štelmokas

Šalyje paramos gavėjų skaičius augs

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) duomenimis, planuojama, kad parama mokinio reikmenims įsigyti 2022 m. bus suteikta apie 57 tūkst. mokinių iš nepasiturinčių šeimų. Paramą mokinio reikmenims įsigyti 2021 m. gavo apie 46,4 tūkst. mokinių: „Informaciją apie faktinį paramos gavėjų skaičių 2022 m. turėsime š. m. IV ketvirtį“.

Nors dėl prognozuojamo artėjančio sunkmečio Kėdainių rajono savivaldybė didesnio paramos gavėjų skaičiaus nesitiki, tačiau SADM būsimą situaciją vertina kiek kitaip.

„Tikėtina, kad 2022 m. paramą mokinio reikmenims įsigyti gaus apie 23 proc. mokinių daugiau nei 2021 m., – „Rinkos aikštei“ atsiųstuose atsakymuose rašo ministerija. – 2022 m. parama bus suteikta apie 57 tūkst. mokinių, 2021 m. paramą gavo apie 46,4 tūkst. mokinių.“

Anot SADM, skaičiuojama, kad 2022 m. bus didesnis besikreipiančiųjų dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti skaičius dėl šių priežasčių: nuo 2022 m. birželio 1 d. didėjo valstybės remiamų pajamų dydis nuo 129 iki 147 Eur, nuo kurio priklauso teisė į paramą, taip pat dėl ukrainiečių šeimų vaikų, kurie pradėjo lankyti Lietuvos mokyklas.

„Tikėtina, kad 2022 m. paramą mokinio reikmenims įsigyti gaus apie 23 proc. mokinių daugiau nei 2021 m.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Kaip teikti paraišką?

Ministerija primena, kad dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti prasidedant naujiems mokslo metams galima kreiptis nuo liepos 1 iki spalio 5 dienos.

Dėl socialinės paramos mokiniams, įskaitant ir paramą mokinio reikmenims įsigyti, pareiškėjas (vienas iš mokinio tėvų ar kitų bendrai gyvenančių pilnamečių asmenų, pilnametis mokinys ar nepilnametis mokinys, kuris yra susituokęs arba emancipuotas, mokinys nuo 14 iki 18 metų, turintis tėvų sutikimą) turi kreiptis į savivaldybės administraciją, užpildyti prašymą-paraišką, ir pridėti dokumentus, reikalingus socialinei paramai mokiniams gauti.

Prie prašymo-paraiškos reikia pridėti šeimos narių pažymas apie pajamas (gautas per 3 praėjusius iki kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams mėnesius arba kreipimosi mėnesio) ir priklausomai nuo aplinkybių kitas pažymas, reikalingas socialinei paramai mokiniams gauti. Prašymą galima pateikti ir elektroniniu būdu per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą www.spis.lt.

Parduotuvėse kainos išliko panašios

„Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorės Ernestos Dapkienės teigimu, „augančius mokyklinių prekių pardavimus pradėjome stebėti paskutinę liepos savaitę, vos pasirodžius „Mokyklinės mugės“ asortimentui mūsų parduotuvėse. Pernai patys aktyviausi pirkimai vyko paskutinėmis rugpjūčio savaitėmis“.

„Didžiausią įtaką kainoms šiemet daro pakilusios žaliavų – plastiko ir popieriaus – kainos. Šiemet lojaliems pirkėjams minimalus mokyklinių prekių krepšelis kainuos panašiai kiek ir prieš metus, t.y. apie 31 Eur, – kalbėjo prekybos centro atstovė. – Šių metų liepą „Maxima“ užsakymu rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi apklausa atskleidė, kad 41 proc. tėvų vieno vaiko mokykliniam krepšeliui šeimos šiemet planuoja išleisti 51–100 Eur.

Trečdalis respondentų mokyklinėms prekėms šiemet ketina skirti 101–200 Eur. 17 proc. – 11–50 Eur. 15 proc. nusiteikę išleisti daugiau nei 200 Eur.“

Tuo metu prekybos centro „Lidl“ Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamento atstovė Lina Skersytė teigė kainų pokyčių ir pirkimo tendencijų prekybos tinklas nekomentuojantis.

Kito prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė taip pat sakė, kad „apie jokias tendencijas ar pirkimus nieko negaliu pakomentuoti“, nes tinklas dar tik neseniai pradėjo mokyklinių prekių pardavimus.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video