Kalbos turtingumui atskleisti sugalvojo parodą

 Kalbos turtingumui atskleisti sugalvojo parodą

Parodos „Atverkime kalbos turtus“ globėja V. Targamadzė ir organizatoriai atvyko į Šviesiąją gimnaziją bei susitiko su mokytojais./Genovaitės Paulikaitės nuotr.

Darbai eksponuojami virtualiai  

Jorūnė LIUTKIENĖ

Savo aktyvumu ir įsitraukimu į įvairias veiklas garsėjantys Kėdainių Šviesiosios gimnazijos ugdytiniai dalyvauja unikalioje, šį kartą virtualioje parodoje. Ji skirta lietuvių kalbos turtingumui ir vaizdingumui atskleisti bei įdomesniais būdais pažinti ir mylėti savąją kalbą. Virtualios parodos „Atverkime kalbos turtus“ tikslas – per kūrybišką meninę veiklą turtinti vaikų ir jaunimo žodyną, skatinti vaikus geriau atpažinti, pažinti ir suvokti būdvardžius bei juos plačiau naudoti. Tam pasitelkiamos kelios priemonės, kurios padeda sukurti unikalų darbą.

Sugalvojo virtualią parodą

Lietuvių kalbos dienoms surengtos virtualios parodos nuostatus sukūrė ir paskelbė Lietuvos naujienų portalas ,,Mano kraštas“ www.manokraštas.lt. Paroda reikšminga tuo, kad ją globoja LR Seimo narė, Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko pavaduotoja habil. dr. profesorė Vilija Targamadzė ir Valstybinė lietuvių kalbos komisija. 

Parodos globėjai V. Targamadzė ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis su organizatore Genovaite Paulikaite balandžio mėnesį atvyko į Šviesiąją gimnaziją ir bendravo su mokytojais bei padėkojo lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai ekspertei Aldonai Šliažaitei bei lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai metodininkei Astai Jakštienei už vaikų skatinimą ir aktyvų jų mokinių dalyvavimą šioje virtualioje parodoje.

Abi kolegės paragino savo gimnazijos I ir II klasių mokinius dalyvauti ir pačios buvo nustebintos jų aktyvumu. O parodos iniciatoriai, aptardami rezultatus, pastebėjo, kad Šviesiosios gimnazijos mokiniai ne tik aktyvūs, bet ir išradingi. Jie sugebėjo įžvelgti ir apibūdinti neįprastas pasirinktų daiktų ypatybes, turtinga jų kalba. Tai labai pradžiugino mokytojas.

Aldo Surkevičiaus nuotr.

Pati kūrybinė užduotis skatino gimnazistų domėjimąsi lietuvių kalba, stiprino jos vartojimo įgūdžius, bet ji puiki tuo, kad ji nereikalavo itin daug darbo.

,,Lietuvių kalba yra turtinga, tačiau ne vienas iš mūsų nepastebime jos grožio ir skambesio. Užmaršty skęsta mūsų kalbos sodrumas ir turtingumas, pamirštame, kad kalba ir kuriama. Juk ji gyva. Todėl organizatorių sumanymas skatinti vaikus ir jaunuolius atverti kalbos lobius, pamatyti lietuvių kalbos turtingumą yra sveikintinas. O piešinio ir būdvardžio jungtis tam sudaro galimybes“, − sakė LR Seimo narė V. Targamadzė.

Kūrybinis darbas praturtina

,,Mokiniams teko pavartyti žodynus ir pasidomėti kalbos turtais, tačiau tokią užduotį gali atlikti ir tas mokinys, kuriam lietuvių kalba sekasi sunkiau, o juk kiekvienam malonu patirti sėkmę. Kadangi mokiniai darbus kūrė nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios, jie taip atliko ir savo pilietinę pareigą. Juk lietuvių kalba yra mūsų valstybės kalba, o pasak Mikalojaus Daukšos, tai ,,viena iš svarbiausių vertybių“, − sakė mokytoja A. Šliažaitė.

Kūrybinio darbo esmė gana paprasta. Mažesni mokiniai, naudodami įvairias piešimo technikas, pasirenka, ką nupiešti, o paskui ant savo darbo įkomponuoja pavaizduotą objektą apibūdinančius būdvardžius.

Vyresnieji, ką ir darė gimnazistai, galėjo naudoti originalias, t. y. pačių fotografuotas nuotraukas ir ant jų, naudodami įvairias informacinių technologijų programas, surašyti parinktus tinkamus būdvardžius.

Atvykusi į Kėdainius LR Seimo narė, prof. habil. Dr. Vilija Targamadzė apsilankė ir Akademijos kultūros centre eksponuojamose menininkų Vladimiro Nikonovo bei Vaido Buto parodose.

Aut. past.

Pasak mokytojos ekspertės A. Šliažaitės, mokiniai pasirinko fotografuoti jiems svarbius daiktus: automobilius, augintinius, biblioteką, akvariumą, suolą, alėją ir kt., bei juos išradingai apibūdino.

Kūrybinių darbų paroda rengiama jau ne pirmus metus. Pernai mokiniai buvo kviečiami geriau pažinti veiksmažodį. Išradingiausieji panaudojo rečiau ar tik jų krašte vartojamus tarmiškus žodžius, net naujažodžius. Darbams atlikti mokiniams teko panaudoti ir įvairias priemones, ir įgūdžius, ir išmonę.

Iš viso parodai šiais metais buvo pateikta daugiau kaip 2,4 tūkstančiai darbų. Šviesiosios gimnazijos mokiniai buvo vieni iš aktyviausių. Visiems jiems įteiktos padėkos.

Mokytoja A. Šliažaitė sako, kad mokiniai, atlikdami kūrybinius darbus, turtėja, gali laisvai realizuoti savo idėjas ir džiaugtis rezultatu, o tai, kad darbai dar publikuojami visuomenei, jau didelė paskata.

,,Na, o jei įteikiama padėka įkvepiančiu įrašu, paskatinti mokinius dalyvauti kitame projekte nebūna sunku“, − sakė mokytoja ekspertė.  

Su visais parodai pateiktais mokinių darbais galite susipažinti čia https://www.manokrastas.lt/page/virtuali-paroda-atverkime-kalbos-turtus

1 Komentaras

  • Atverkite kas nors vorumei smegenis, tiesa, ju ten nera?

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video