Kalbininkės skyrelis: apdovanojimų pavadinimų rašymas

 Kalbininkės skyrelis: apdovanojimų pavadinimų rašymas

BNS Tomo Urbelionio nuotr.

Apdovanojimų pavadinimai rašomi pagal bendrąsias taisykles, atsižvelgiant į tai, koks yra pavadinimas – tiesioginės reikšmės ar simbolinis. Dažniausiai vartojami valstybinių apdovanojimų gimininiai žodžiai rašomi iš mažosios raidės (ne sakinio pradžioje): ordinas, medalis, grandinė, kryžius, žvaigždė, pasižymėjimo ženklas.

Aukščiausiųjų valstybinių apdovanojimų tiesioginės reikšmės pavadinimų pirmasis žodis ir kiti sudaromieji tikriniai žodžiai rašomi iš didžiosios raidės, pvz.:  Vytauto Didžiojo ordinas, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinas; Didysis kryžius, Komandoro didysis kryžius, Komandoro kryžius, Karininko kryžius, Riterio kryžius.

Aukščiausiųjų apdovanojimų tiesioginės reikšmės sudėtinius pavadinimus sudarančio ordino pavadinimo ir jo ženklo pavadinimo pirmasis žodis, taip pat kiti sudaromieji tikriniai žodžiai rašomi iš didžiosios raidės, pvz.: Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Didysis kryžius, Vytauto Didžiojo ordino Komandoro didysis kryžius.

Ordino simbolinio pavadinimo pirmasis žodis ir kiti sudaromieji tikriniai žodžiai rašomi iš didžiosios raidės, o visas pavadinimas – kabutėse, prieš pavadinimą einantis gimininis žodis – iš mažosios raidės (ne sakinio pradžioje), pvz., ordinas „Už nuopelnus Lietuvai“. Sudėtiniame pavadinime šio ordinoženklo pavadinimo pirmasis žodis rašomas iš didžiosios raidės, pvz.: ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro kryžius, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžius.

Medalių ir kitų pasižymėjimo ženklų pavadinimų pirmasis žodis, taip pat kiti sudaromieji tikriniai žodžiai rašomi iš didžiosios raidės, pvz.:

Vytauto Didžiojo ordino medalis,Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medalis, Sausio 13-osios atminimo medalis, Žūvančiųjų gelbėjimo kryžius.

Kitų valstybių apdovanojimų pavadinimai verčiami ir rašomi pagal tas pačias taisykles kaip ir lietuviškų apdovanojimų pavadinimai, pvz.:

Latvijos Respublikos Trijų žvaigždžių ordinas (latv. Trijų Zvaigžņu ordenis), Islandijos Respublikos Sakalo ordinas (isl. Hin íslenska fálkaorða), Karolio Didžiojo premija (Charlemagne Prize).

Kitų apdovanojimų tikriniai tiesioginės reikšmės pavadinimai rašomi pirmąjį ir kitus tikrinius žodžius pradedant didžiąja raide, pvz.:

Nobelio taikos premija, Lietuvos nacionalinė premija, Valstybinė Jono Basanavičiaus premija, Nacionalinė pažangos premija, Garbės legiono ordinas;Tradiciškai kasmet nominacijomis apdovanojami šeši Metų geriausieji: Metų mokslininkas, Metų dėstytojas, Metų darbuotojas, Metų studentas, Metų menininkas ir Metų sportininkas.

Simboliniai apdovanojimų pavadinimai rašomi kabutėse pirmąjį žodį pradedant didžiąja raide, pvz.:

„Oskaras“, „Šv. Kristoforas“, „Auksinis diskas“. Iškilmingame koncerte ketvirtadienio vakarą Lietuvos nacionalinis transliuotojas išdalijo savo „Oskarus“ – Lietuvos radijo ir televizijos „Auksines bites“. Nominacijos „Didžiausias mokslo pasiekimas“ ir „Metų protas“ atiteko Vilniaus universiteto studentui.

Parengta pagal „Lietuvių kalbos rašyba. Taisyklės, komentarai, patarimai“, V., 2022.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video