Jei negali užlipti laiptais iki savo buto, niekas ir nepadės?

 Jei negali užlipti laiptais iki savo buto, niekas ir nepadės?

BNS Luko Balandžio nuotr.

Svarbios paslaugos niekas neteikia

Eglė KUKTIENĖ

Daugiabučiuose namuose gyvenantys sunkiai vaikštantys žmonės, senjorai bei jų artimieji nutikus nelaimei susiduria su keblia situacija: kaip nepaeinantį arba sunkiai paeinantį žmogų užgabenti į, tarkime, ketvirtą namo aukštą? Paaiškėjo, kad teisiškai ir oficialiai tokios paslaugos niekas ir neteikia, o kol nesiautė pandemija, tokia pagalba buvo suteikiama įvairių institucijų tiesiog iš geros širdies.

Laukė 4 valandas

Į „Rinkos aikštę“ paskambinusi savo 92 metų amžiaus mamą slauganti kėdainietė guodėsi, kad prireikus pagalbos užnešti mamą iki jos buto, galinčių padėti neatsirado net keturias valandas. Laiptinėje gyvena vieni senjorai, kurie ir norėdami negalėjo padėti.

Pati moteris vaikų neturi, tad bandė kreiptis į oficialias institucijas, bet iš visų gavo neigiamą atsakymą.

„Aš viena slaugau savo mamą, kuriai yra širdies nepakankamumas. Vieną rytą nubudus pamatėme, kad kojos sutinusios, dūsta – iškviečiau greitąją. Išvežė ją, į ligoninę net neguldė, sulašino lašinę ir parsiuntė namo.

Už parvežimą greitosios automobiliu susimokėjau, na, ne bėda čia.

Bet jie atvežė ją ir paliko, užkelti jiems nepriklauso…

Keturias valandas su mama laiptinėje prasėdėjau, kol radau, kas atvažiuos ir padės ją iki namų užnešti, – graudinosi moteris. – Jokios pagalbos nesulaukiau, o skambinau ir į seniūniją, ir į socialinį skyrių, net į gaisrinę… visi atsisakė padėti“, – liūdesio neslėpė moteris.

Ji pridūrė, kad pakalbėjusi su artimaisiais išgirdo ir daugiau tokių istorijų, kai nepaeinančiam žmogui grįžti namo nėra kam padėti.

Rūta Kaupienė: „Ši problema yra išties labai didelė ir labai sena.“/ Giedrės Minelgaitės-Dautorės/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Nenumatyta

Pasak Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjos Jūratės Blinstrubaitės, tokia socialinė paslauga nėra numatyta Socialinių paslaugų kataloge.

Tačiau Kėdainių bendruomenės socialinis centras yra ne kartą teikęs tokią paslaugą, kai kreipiasi žmonės ir prašo pagalbos.

Būna, kad padeda ir seniūnijų seniūnai.

„Anksčiau, kol nebuvo pandemijos, seniūnija visuomet labai geranoriškai žiūrėdavo, gaisrininkai irgi sutikdavo atvažiuoti. Bet prasidėjus pandemijai viskas baigėsi. Niekas nenori užnešti baisios ligos ir taip silpnam žmogui“.

R. Kaupienė

Teikia pagalbą ne visada

Kėdainių bendruomenės socialinio centro vadovė Rūta Kaupienė sakė, kad centras tokias paslaugas kaip žmogaus panėšėjimo, užnešimo teikia tiems, kurie yra centro paslaugų gavėjai.

Tiesa, centras turi ir specialią įrangą, padedančią užkilti laiptais, tačiau ji šiuo metu yra naudojama ir skolinti jos kitiems, pavieniams atvejams, šiuo metu ir nepavyktų.

„Mes turime vieną vikšrinį keltuvą, kuris užkabinamas už laiptų, ir juo galima užkelti ligonį. Visgi šiuo metu šis keltuvas yra išnuomotas vienai krašto šeimai.

Mes teikiame pagalbą 200 žmonių, o tarp jų yra žmonių, kurie yra visiškai vieniši, neturintys nei tėvų, nei vaikų, giminaičių ar draugų.

Jei taip nutinka tokiam žmogui, be abejo, globėja su vairuotoju važiuoja ir patys kelia tokį žmogų. Ir vis dėlto mes šitą paslaugą teikiame tik mūsų globojamiems asmenims“, – sakė R. Kaupienė.

Kėdainių bendruomenės socialinis centras užnešimo paslaugą teikia tik savo globojamiems asmenims./Andriaus Kasparavičiaus nuotr.

Sustabdė pandemija

Pašnekovė sako, kad anksčiau, nors ir niekur teisiškai nereglamentuotos, bet žmogaus užkėlimo ar nukėlimo paslaugos buvo teikiamos, ir dar – net ne vienos institucijos. Esant reikalui padėdavo ir seniūnijos, ir tie patys gaisrininkai. Vis dėlto pandemija ir čia metė savo tamsų šešėlį.

„Anksčiau, kol nebuvo pandemijos, mes patys dažnai prašydavome seniūnijos pagalbos. Seniūnija visuomet labai geranoriškai žiūrėdavo, atsiųsdavo porą vyrukų, kurie ir pergabendavo žmogų.

Gaisrininkai irgi sutikdavo atvažiuoti, tikrai paprašius suteikdavo tokią pagalbą, vyrukai jauni, šaunūs, „nebrokydavo“ tokių prašymų.

Bet, prasidėjus pandemijai, viskas baigėsi. Niekas nebenori tų artimų kontaktų, ypač kai kalba eina apie senus, sergančius žmones.

Niekas nežino, ar atėję patys neserga, ar tas žmogus neserga, niekas nenori rizikuoti ir užnešti baisios ligos ir taip silpnam žmogui“, – kalbėjo R. Kaupienė.

Gerai būtų, jei kas teiktų tokią kombinuotą pagalbą – nes vien tik užnešimo paslaugai laikyti jaunus vyrus su atlyginimu tam, kad gal kažkada jų prisireiks – na, tai tiesiog ir finansiškai neprotinga, ir kažin ar tokius vyrukus būtų apskritai įmanoma surasti.

R. Kaupienė

Poreikis yra, bet nedažnas

Centro direktorė sakė suprantanti, kad ši problema yra išties labai didelė ir labai sena. Vis dėlto tenka pripažinti, kad tokios paslaugos poreikis yra palyginus nedažnas, o įdarbinti jaunus vyrus tam, kad kartą per mėnesį jie perneštų ligonį – absoliučiai neįmanomas reikalas.

„Aš labai gerai suprantu tą moterį. Yra namų, kur visi kaimynai seni, patys sunkiai paeina, nėra kam iš namo padėti. Ir ką tada tai moteriai daryti? Paukščiu juk nenuskrisi, tikrai, situacija labai skaudi.

Tokiu atveju belieka skambinti draugams, pažįstamiems, į darbovietę prašyti pagalbos… Esame socialūs žmonės, bendraujantys, taip ir mezgame, ir sutvirtiname savo ryšius.

Gerai būtų, jei kas teiktų tokią kombinuotą pagalbą – nes vien tik užnešimo paslaugai laikyti jaunus vyrus su atlyginimu tam, kad gal kažkada jų prisireiks – na, tai tiesiog ir finansiškai neprotinga, ir kažin ar tokius vyrukus būtų apskritai įmanoma surasti. Jauni žmonės siekia karjeros, dirba, veikia, turi planų“, – sakė R. Kaupienė.

3 Komentarai

  • Savivaldybei .seniūnijai pilna dykaduoniu.kurie ima nemažas algas.o darbininku nera .o bedarbis ten nemaža.tai gal darbininku reiktu daugiau.o ne dykaduoniu.ir šeip paskambinus nežinau nieko jokios konsultacijos nesužinosi nes jie vargšai nežino ka jie veikia darbe.Ir nereikia motyvuoti covidu.jei covidas tai negalima nei sirgti.nei pagalbos jokios sulaukt.Tai gerai uzdarom fabrikus .uždarom parduotuves. covidas.jegu nieko negalima.

  • Porą stiprių vyrų gatvėje susistabdyti reikėjo.

  • Teisingai migrantams pirmumas ,maistas vaistai greitosios ,o seniai ,kurie visa savo gyvenima dirbo mokejo mokescius i krematoriuma kelias .Net seimos gydytojai senius telefonu gydo .Matomai bijo uzsikresti senatve .Ponia Kaupiene ne uz kalnu ir jums senatve.Butu gerai spresti tokius klausimus ,kaip pagelbeti senukams .Mes nenorime lipti jums sveikiems ant sprando ,bet Lietuvoje niera autonazijos ,o paciam iseiti is gyvenimo kol kas nekyla ranka .

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video