Jaunatviškoje virtuvėje – salotų ir vištienos krūtinėlės improvizacijos

 Jaunatviškoje virtuvėje – salotų ir vištienos krūtinėlės improvizacijos

Fakto, jog Ligita JOKUBAITYTĖ mėgsta suktis virtuvėje, nedrįs nuginčyti nė vienas ją pažįstantis žmogus, mat nė vienam, kuriam jau teko ragauti merginos gaminamų patiekalų, neapsivertė liežuvis pasakyti, jog kažkas yra neskanu. Priešingai – paprašys dar vienos porcijos ar bent pasidalinti receptu.

Neapversdavo net blyno

Sunku patikėti, tačiau kol Ligita dar gyveno su tėvais, o pašonėje visuomet sukosi kiek jaunesnė sesutė ir mažasis broliukas, mergina nemėgo nei pati gaminti ir eksperimentuoti virtuvėje, nei mamai padėti.

„Maisto gaminimas manęs nedomindavo, nebuvo nei noro, nei poreikio kažką daryti. Visuomet buvome aprūpinti pusryčiais, pietumis ir vakariene. O jei mama pasakydavo, kad apversčiau blyną keptuvėje, tai dar ir paniurnėdavau, kad nereikia man jokių blynų. Geriau jau jie pridegs, bet tikrai neisiu jų apversti, – šiandien su šypsena prisimena Ligita. – Priešingai nei jau užaugusi mano sesuo.

Ši kur kas dažniau sukasi virtuvėje, padeda mamai ruošti skanius pietus ar draugei iškepti šventinį tortą ar pyragą, o kartais ima ir pati kažką skanaus paruošia visai šeimai.“

Pirma kiaušinienė – lauk

„Gerai prisimenu vieną juoką, kai dar gyvenau su tėveliais… Tądien ir mama, ir tėtis dirbo, todėl mama liepė išsikepti omletą, kad turėtume, ką valgyti pietums. Žinojau tik tiek, jog omletui reikia daug kiaušinių. Įmušusi juos į keptuvę ir užkaitusi viryklę laukiau, kol kiaušiniai ims trauktis ir kepti. Visi gerai žinome, jog kepti jie pradeda labai greitai, o aš tąkart maišau maišau tuos kiaušinius, nes jų labai daug, ir nieko nesidaro, joks procesas nevyksta. Išsigandau, kad viską sugadinau – nulėkiau į lauką ir viską išmečiau. Po to mama manęs klausia, ar išsikepėme kiaušinių. Aš ir pasakiau, kad niekas man nekepė, nes neva, ten kiaušiniai kažkokie blogi. O iš tikrųjų tai ne kiaušiniai blogi, o paprasčiausiai dar kelias minutes luktelt reikėjo“, – juokiasi Ligita.

Ir štai viskas apsivertė aukštyn kojom – paauglystėje į virtuvės pusę nė pažvelgti nemėgusi Ligita šiandien iš savosios nenori išeiti.

Norėjo pasirodyti būsimiems uošviams

Jaunoji virtuvės šeimininkė prisimena, jog vis dažniau gaminti pradėjo, kai daugiau laiko praleisdavo pas širdies draugo tėvus, būsimus uošvius.

„Reikėjo juk pasirodyti, kad moku gaminti ir šeimininkauti, – juokiasi pašnekovė. – Taigi laisvadieniais arba grįžusi po pamokų vis kažką pagamindavau: tai kokias salotas, tai vištieną ar kokių skanių sumuštinukų. Tačiau pirmiausia minčių ir idėjų semdavausi internete ir tik tada viską bandydavau realizuoti virtuvėje.“

Rimtai ir atsakingai šeimininkauti virtuvėje Ligita pradėjo tik tuomet, kai išvyko gyventi kartu su draugu, atskirai nuo jųdviejų tėvų. Mergina prisimena, jog iš pradžių ruošiant maistą kildavo daug klausimų, todėl savo mamai tiesiog neduodavo ramybės.

„Skambindavau mamai ir klausinėdavau: „Mama, kiek čia tas turi virti?“, „Mama, ko reikia tokiam ir tokiam patiekalui?“, „Mama, kas bus, jei pervirsiu?“, „Mama, koks produktas labiausiai tinka vienam ar kitam patiekalui?“. Galiausiai po dviejų mėnesių taip pabodo skambinėti dėl kiekvieno nieko, tad ėmiau ir pradėjau gaminti viską pati jau be mamos pagalbos“, – prisimena pašnekovė.

Dabar Ligita vietoj pramogų mieste ar beprasmio laiko švaistymo verčiau renkasi virtuvę, kur gali ne tik atskleisti savo kulinarinius gebėjimus, bet ir pasimėgauti bei palepinti savo gyvenimo draugą skania vakariene ar išskirtiniais pietumis.

Pas mamą – trintų sriubų periodas

Na, o šiandien sugrįžusi pas tėvus Ligita dažniausiai būna dešinioji mamos ranka ir su mielu noru padeda suktis virtuvėje gaminant net ir pačius neįtikėčiausius patiekalus.

„Šiuo metu pas tėvus turime skanią tradiciją – trintas sriubas. Kažkada sugrįžusi į kaimą išviriau trintą moliūgų sriubą, nes mama nežinojo, kad galima taip lengvai ir skaniai pagaminti sriubą iš šios daržovės. Labai ją pamėgome. Tiesą sakant, pamėgome bet kokias tyrsriubes, todėl sugrįžusi pas mamą dažnai verdu trintą pievagrybių, špinatų ar minėtų moliūgų sriubas. Visi jas valgome ir neretai kartojame po antrą dubenėlį“, – šypsosi Ligita.

Dievina salotas ir vištieną

Paklausus Ligitos, koks patiekalas jai yra skaniausias arba kurį gamindama jaučia didžiausią malonumą, kurį laiką mergina susimąsto, kol galiausiai užtikrintai atsako, jog tai – salotos.

„Galbūt renkuosi salotas todėl, kad man patinka su jomis eksperimentuoti. Sako, jog salotos ir daugelis kitų žemiškų dalykų yra sunkiai suderinami. Drįsčiau ginčytis – štai, kad ir tos pačios spanguolės su žiediniais kopūstais, brokoliu, raudonaisiais svogūnais, paskanintos majonezu. Atrodo, jog su salotomis jos neturi nieko bendro, tačiau kartą jų paragavusi svečiuose ėmiau ir pati gaminti“, – pasakoja mergina.

Kitas produktas, iš ko labiausiai mėgsta gaminti Ligita, yra vištiena. Iš šios sveikos mėsos ji kaskart sugalvoja vis kažką naujo: tai saldžiarūgščią, tai apvoliotą, keptą, įdarytą ir visokią kitokią.

„Dievinu fetos sūriu arba džiovintais pomidorais įdarytą vištos krūtinėlę. Nežinau, kodėl taip pamilau krūtinėlę, tačiau tai vienas iš dažniausiai mano virtuvėje sutinkamų produktų. Galbūt todėl, kad mano draugas Giedrius ją mėgsta… Nežinau. Tiesiog stengiuosi atkreipti dėmesį į tai, ko reikia jam, o tuomet jau pasitelkiu fantaziją“, – šypteli pašnekovė.

Vis kažkas naujo

Jei pasirodė, kad besisvečiuojant Ligitos namuose čia būsite pavaišintas tik vištienos krūtinėle arba salotomis, klystate. Kiekvienos dienos racionas jos šeimoje – skirtingas.

„Visai nesvarbu, kad labiausiai mėgstu patiekalus iš minėtų produktų, tačiau kasdien pusryčius, pietus ir vakarienę stengiuosi paįvairinti. Kartais gaminu labiau, kaip aš sakau, kaimiškus patiekalus, tai – kugelis, šaltibarščiai, silkė su virtomis bulvėmis ir kt.“, – vardija pašnekovė.

O štai kiekvieno ryto skanėstas Ligitos ir Giedriaus namuose dažniausiai pradedamas gaminti iš vakaro, nes pusryčių metu pora mėgsta stiprintis įvairiausiomis košėmis, pagardintomis vaisiais, sėklomis, kokoso drožlėmis ir kt. Pietų metu, kaip jau buvo minėta, karaliauja vištienos krūtinėlė, makaronai, pagardinti daržovėmis ar kitokiais produktai, o vakarienei – salotos.

„Dažniausiai vakarienei renkamės patiekalus iš daržovių. Žinoma, karts nuo karto pasigaminame ir įvairiausių blynų, blynelių su špinatais, žaliųjų blynelių, špinatų suktinukų ir kitokių skanumynų. Mėgstame ir kiaušinius, todėl kartais vakarienei sukertame kiaušinių su tunais, kepamės omletą, kurį kaskart vis kažkuo paįvairiname – špinatais ar, pavyzdžiui, graikiniais riešutais“, – fantazija stebina Ligita.

Mergina neslepia, jog ne vienam patiekalui idėjų sėmėsi iš interneto ar kulinarinių knygų, tačiau kiekvienas iš jų visuomet buvo pagamintas kiek kitaip, kol atitiko lūkesčius ir įgavo tikrąjį skonį. Visai ne tokį, koks buvo knygoje ar internete.

Negali pakęsti miltų

„Paprastai mėgstu gaminti ir gaminu viską, tačiau tortai, pyragaičiai ir kitokie saldėsiai – ne mano sritis. Todėl kai reikia iškepti bet kokį pyragą, tai darau per prievartą“, – kiek piktai, tačiau su šypsena teigia pašnekovė ir prisimena, kaip kartą Valentino dienos proga draugui pabandė pagaminti tortą.

Norėdama meilės dienos proga nustebinti savo mylimąjį tortu su jo taip pamėgtais kokaliniais guminukais, nustebino jį dar labiau, mat visi guminukai lyg tyčia nukrito ir paliko tortą.

„Antrą kartą tokio torto niekada ir nebedariau. Dabar paprasčiausiai turime tradiciją Valentino dieną paminėti namuose su skania vakariene“, – šypsosi Ligita.

Nors visokiausių saldėsių gaminimas ir nėra šeimininkės stiprioji pusė, tačiau kartas nuo karto ji išbando sveikuoliškus sausainius, paruoštus iš dribsnių ar mirkytų kruopų.

O štai kitas dalykas, kurio labiausiai nemėgsta itin dažnai virtuvėje besisukanti mergina, – gaminiai iš miltų.

„Negaliu gaminti nieko, kas reikalauja daug miltų – nei čeburekų, nei virtinių, nei koldūnų, nei kitokių gaminių. Tiesiog negaliu pakęsti, kai reikia minkyti tešlą, barstyti miltus, kočioti ir dar, velniai žino, ką daryti. Visuomet pradedu nervintis, kai tešla limpa prie rankų, nes joje kažko trūksta. O kai nervinuosi, žinoma, ir galutinis rezultatas ne toks, koks būna, kai gaminama su meile ir užsidegimu“, – juokiasi Ligita ir sako, jog čeburekų ir koldūnų paprastai parsiveža iš mamos, kuri taip pat, kaip ir Ligita, yra puiki namų šeimininkė. Tačiau apie ją kitą kartą…

Kas rytą – kava į lovą

Pasirodo, jog virtuvėje šeimininkauti mėgsta ne tik Ligita, bet ir jos išrinktasis Giedrius. Tik bėda ta, jog jis gamina sau, ir paprastai Ligita jo pagamintų patiekalų net neragauja. Tačiau padėti Ligitai ruošti pietus ar vakarienę niekuomet neatsisako.

„Jis visada pasirūpina tuo, ko paprašau. O tai, ką daro pats, valgau ir mėgstu tik jo keptą kiaušinienę. Gal ir patiktų kiti patiekalai, jei tik išmoktų skaniai gaminti“, – juokiasi mergina.

Vis dėlto jei pietūs ar vakarienė, pagaminti vyriškos rankos, ne visada tenkina, tai pusryčiai į lovą viską atperka, nes kas rytą Giedrius savo mylimąją nustebina karštos kavos puodeliu.

„Šalia kavos net ir neprašytas visuomet suteps sumuštinį, atneš vaisių, padarys dribsnių su jogurtu, pašildys košę ar išlups varškės sūrelį, o jei pusryčiams valgome virtus kiaušinius, tai jis būtinai dar ir nulups jį“, – džiaugiasi Ligita.

Na, o dabar jūsų teismui – tuno salotos, kiniška vištiena ir jūsų pamėgti vaisiai su jogurtu.

Salotos su tunu

Ligita siūlo gaminant šias salotas pasitelkti fantaziją ir naudoti tas salotas, kurias mėgstate. Visų ingredientų kiekis priklauso nuo jūsų noro. Gamindami šias greitai paruošiamas salotas užtruksite ne ilgiau kaip 30 minučių.

Jums reikės:

špinatų,

aisbergo ir/arba pekininio kopūsto,

agurko,

raudojo svogūno,

virto kiaušinio,

tuno savose sultyse arba aliejuje,

vyšninių pomidorų, tačiau galima ir paprastų,

šilkinių bulvių kukuliukų.

Gaminame:

Sudėkite visus ingredientus į lėkštes, salotas galite paskaninti citrinos sultimis, alyvuogių aliejumi, druskos žiupsneliu. Aliejaus pilti nebūtina, jei naudojate aliejuje konservuotą tuną.

Šilkinius bulvių kukuliukus paruošite išvirę bulves, jas sutrynę ir suformavę rutuliukus. Juos dėkite į įkaitintą aliejų ir laukite, kol šiek tiek apskrus. Jei rutuliukai sunkiai formuojasi, įberkite šiek tiek miltų.

Kiniška vištiena su mėgstamomis salotomis

Jums reikės:

vištienos krūtinėlės,

medaus,

citrinos,

sojos padažo,

krakmolo,

sezamo sėklų,

druskos.

Gaminame:

Krūtinėlę supjaustykite norimo dydžio gabaliukais, pamarinuokite savo mėgstamais prieskoniais. Ligita tokią vištieną marinuoja apelsinų arba mandarinų sultyse, įspaudžia šlakelį citrinos sulčių, įberia druskos ir valandai palieka.

Pasimarinavusią vištieną išvoliokite kukurūzų krakmole ir įberkite dar šiek tiek miltų. Tuomet vištienos gabalėlius dėkite į įkaitintą aliejų ir kepkite, kol apskrus. Tuomet išimkite. Leiskite aliejui nuvarvėti nuo vištienos.

Į keptuvę įpilkite dar šlakelį aliejaus ir paskrudinkite sezamo sėklas. Svarbu jų nesudeginti. Pakepintas sėklas išimkite.

Tuomet į keptuvę dėkite du šaukštus medaus, pusę šaukšto citrinos sulčių, du šaukštus sojos. Kai masė įkaista, į ją dėkite apskrudusią krūtinėlę ir pakepintas sezamo sėklas. Ir kepkite ant silpnos ugnies, kol masė ims karamelizuotis.

Ligita siūlo tokį patiekalą valgyti su apvaliaisiais ryžiais, pagardintais ryžių actu ir mėgstamomis salotomis. Pasak jos, labiausiai prie kiniškos vištienos tinka morkų salotos su česnakais ir majonezu arba tarkuotos morkos, apibarstytos sūdytais žemės riešutais. Taip pat galite gaminti salotas iš žiedinio kopūsto ir brokolio. Įberkite saują spanguolių ir įpjaustykite raudonojo svogūno. Įdėkite šaukštą majonezo ir druskos pagal skonį.

Vaisiai su graikišku jogurtu

Jums reikės:

mėgstamų vaisių: kriaušės, bananai, obuolys, vynuogės be kauliukų,

natūralaus graikiško jogurto,

kokoso drožlių ir linų sėmenų.

Gaminame:

Vaisius supjaustykite norimo dydžio gabalėliais, apipilkite jogurtu ir apibarstykite kokoso drožlėmis bei linų sėmenimis.

 

 

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video