Influenceris ar nuomonės formuotojas, įtakingas visuomenininkas, įtakdarys?

 Influenceris ar nuomonės formuotojas, įtakingas visuomenininkas, įtakdarys?

Juliaus Kalinsko nuotr.

Rūta ŠVEDIENĖ

Neseniai teko nugirsti šalia stovinčių kėdainiečių pokalbio nuotrupą: „Tas blogeris tikras influenceris, tiek jau blõgino, tiek blõgino, kad ir aš pasidariau painfluencinta.“ Pagalvojau, ką tas blogeris (ar influenceris) taip jau „blõgino“, kad tokia nepatenkinta besiguodžiančioji. Taip, tuo metu ji tik blogai̇̃ ištarė žodį, norėdama pasakyti, kad tas tinklaraštininkas buvo tikras nuomonės formuotojas, tiek jau rašęs, tiek rašęs, kad ją įtikino įsigyti nereikalingą daiktą…  
 

Šiandien visi esame girdėję ar pastebėję žiniasklaidoje  informaciją apie influencerius ir blogerius: „garsi influencerė influencino“, „blogeris atnaujino savo blogą“, „kai kurie blogeriai turi tūkstančius lankytojų“ ir pan. Šalia tokių dar ir stiliaus normų „nepaisančių“ posakių dažnai girdime kitą informaciją: „šis tinklaraštininkas labai įdomiai aprašo savo kelionių nuotykius“, „nuomonių formuotojai daro didelį poveikį mūsų pasirinkimui“, „nuomonės lyderis socialiniuose tinkluose pasakoja apie įpročių pokyčius“ ir pan.  
 

Turime puikų pavyzdį, parodantį, kaip kinta mūsų kalba. Skoliniai iš anglų kalbos (blogeris, blogas, bloginimas, bloginti; influenceris,  influencinti, influencinimas) vartosenoje atsirado gana neseniai. Kai kam atrodo, kad tokių žodžių vartojimas yra šiuolaikiškumo, modernumo, išskirtinumo ženklas. Bet ar tai būtina? Bendrinėje lietuvių kalboje šį kartą šiems žodžiams labai greitai atsirado ir įsitvirtino taiklūs pakaitalai.
 

Blògeris, blògerė „Lietuvių kalbos naujažodžių duomenyne“ paaiškinami trumpai ir aiškiai: tai yra tinklaraščio rašytojai, tinklaraštininkai, o blògas – tinklaraštis, dienoraštis. Kalboje jau įsigaliojo lietuviški pakaitai: rašyti tinklaraštį ar dienoraštį (vietoj bloginti), tinklaraščio ar dienoraščio rašymas (vietoj bloginimas), vaizdo tinklaraštis arba videotinklaraštis (vietoj videoblogas).
 

Influeñceris, influeñcerė pagal „Lietuvių kalbos naujažodžių duomenyną“ yra asmenys, kurie savo žinomumu daro poveikį pirkėjų pasirinkimui, žinomi asmenys, nuomonės formuotojai. Kiti lietuviški pakaitai: nuomonės lyderiai, įtakdariai, įtakonešiai, įtakotukai, įtikinėtojai. Dažniausiai vartojami žodžiai – nuomonės formuotojas, formuotoja; įtakdarys, įtakdarė. Taigi, nuomonės formuotojai (įtakdariai, įtikinėtojai) ne vien formuoja nuomonę, bet ir daro poveikį (įtaką), ragina, skatina, įtikina, pataria, inicijuoja…
 

Kurie žodžiai išliks populiaresni? Ar svetimybės irgi taps norminiais žodžiais? Tai parodys mūsų vartosena ir laikas… Bet visgi būtų žymiai geriau, kad mūsų nuomonę formuotų ne influenceriai ar blogeriai, bet  tinklaraštininkai, nuomonės formuotojai, lyderiai, žinomi žmonės, įtakautojai, įtakingi visuomenininkai, įtakingi feisbukininkai.

1 Komentaras

  • Įtakūnas geriausias

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video