Duonos dienos proga išbandykite netikėtą jos skonį karamelizuotame deserte

 Duonos dienos proga išbandykite netikėtą jos skonį karamelizuotame deserte

Piqsels.com nuotr.

Vasario 5 d. Lietuvoje minima Šv. Agotos arba duonos diena. Nuo senų laikų šią dieną daugelyje namų pakvipdavo šviežiais kepiniais, nes tikėta, kad juoda duona gali apsaugoti namus nuo gaisrų ar kitų nelaimių. Anot prekybos tinklo „Rimi“ kategorijos vadovės Anos Aleksiukienės, lietuviai neįsivaizduoja kasdienės mitybos be duonos ar jos gaminių. Tiesa, vis dažniau pirkėjai ieško sveikesnių, mažiau cukraus turinčių kepinių bei išbando įvairias asortimento naujienas. Nors duoną įprasta naudoti pusryčių sumuštiniams, kepinių technologas Mahmoud Idir namuose kviečia išbandyti iš juodos duonos pagamintą desertą.

Pastaraisiais metais pastebima tendencija, kad žmonės ieško sveikesnių, mažiau pridėtinio cukraus turinčių kepinių, o taip pat – iš ekologiškų javų iškeptos duonos ar kepinių be glitimo. „Sparčiai populiarėja kepiniai iš ekologiškų grūdų bei duonos gaminiai, tinkantys glitimo netoleruojantiems žmonės ar tiems, kurie laikosi keto dietos.

Be to, pastebime, kad pirkėjai vis dažniau ieško įvairių duonos alternatyvų – savo mitybos racioną paįvairina trapučiais, duoniukais ir įvairiais sausučiais. Platų šviežios duonos ir kitų kepinių asortimentą pirkėjai kasdien gali rasti mūsų prekybos centrų kepinių skyriuose, o ieškantiems geriausių kainų pasiūlymų siūlome išbandyti ir „Basic“ linijos kepinius – raikytą duoną skrudinimui ar šviesų sumuštinių batoną“, – sako A. Aleksiukienė.

Tuo tarpu kepinių technologas Mahmoud Idir pasakoja, kad stebėdami pardavimus ir ryškiausias kepinių tendencijas prekybos tinklas „Rimi“ nuolat atnaujina savo asortimentą: „Mūsų didžiausias įkvėpimas – pirkėjai. Mums rūpi, kad mūsų asortimentas atitiktų jų lūkesčius, todėl aiškinamės, kokie kepiniai jiems labiau patinka, kas nepasiteisina ar kuo dar būtų galima papildyti duonos lentynas.“

Jis priduria, kad duonos gaminimo procesas nėra lengvas, o laikas, kiek užtruks iškepti vieną ar kitą kepinį priklauso nuo jo rūšies. „Jeigu kepiniui nereikia naudoti raugo, duonos gaminimo procesas užtrunka apie šešias valandas, tačiau esant ilgesniam duonos raugimo procesui gaminimas gali trukti ir iki 36 valandų. Pavyzdžiui, čiabatos, fokačijos ir plikytos duonos gaminimo procesai yra ilgesni“, – aiškina M. Idir.

Dalis žmonių įvairius duonos gaminius ne tik įsigyja prekybos centruose, bet ir skirtingus jų receptus išbando namuose. Tiesa, iš pirmo karto išsikepti traškią ir skanią duoną pavyksta ne visiems. Todėl ką svarbu žinoti kepant duoną ir kokių klaidų nedaryti?

Anot M. Idir, kepant duoną dažniausiai pasitaikanti klaida – per trumpas rauginimo laikas. „Svarbiausia – nedaryti klaidos ir išlaukti tą rauginimo laikotarpį bei nepradėti duonos kepti per anksti. Svarbu išlaukti kol duona iškils, o iškepus bus puri viduje ir traški išorėje. Šviesią duoną galima kepti aukštesnėje temperatūroje, o tamsią – kiek  žemesnėje“, – pataria kepinių specialistas.

Kokybiška duona turėtų būti elastinga ir akyta, be to, svarbu ir jos spalva.  „Ruginė duona turėtų būti tamsiai rudos spalvos, o kvietinė ir įvairių rūšių pyragai – šviesesni, pasidengę auksine plutele. Šviežią duoną išduoda ne tik jos išvaizda, bet ir gardus kvapas, tačiau vertėtų nepamiršti, kad kepinių galiojimo laikas yra trumpesnis nei daugelio kitų produktų.

Vidutiniškai duona galioja apie penkias dienas, tačiau tinkamai ją laikant kepinys gali išlikti tinkamas vartoti ir kiek ilgiau. Duoną reikėtų laikyti sandarioje, nuo oro apsaugotoje pakuotėje. Tai duonai ne tik padės nesudžiūti, bet ir apsaugos ją nuo pelėsio. Geriausia duonos laikymo vieta – duoninės arba uždaros spintelės“, – patarimais dalijasi M. Idir.

„Rimi“ kepinių technologas Mahmoud Idir kviečia išbandyti naujus receptus, todėl šį kartą dalijasi gardaus deserto su karamelizuota juoda duona receptu.

Desertas su karamelizuota juoda duona

Patiekalui reikės:

500 g kefyro

290 g cukraus

10 g želatinos

50 g vandens

1 vnt. mandarino

130 g tamsios ruginės duonos

25 g sviesto

200 g šaldytų braškių

Gaminimo eiga:

Želatiną užpilkite šaltu vandeniu ir palikite apie 5 min. išbrinkti. Į kefyrą supilkite 100 g cukraus, įtarkuokite mandarino žievelės žiupsnelį ir išmaišykite.

Išbrinkusią želatiną ištirpinkite ir sujunkite su kefyru: iš pradžių kelis šaukštus kefyro supilkite į želatiną, masę išmaišykite ir supilkite į likusį kefyrą.

Viską išmaišykite ir išpilstykite į stiklines – pilkite apie pusę stiklinės.

Stiklines dėkite keletui valandų į šaldytuvą, kad sustingtų.

Braškes atitirpinkite, supilkite į maisto smulkintuvą ir kartu su 40 g cukraus sumalkite iki vientisos masės.

Keptuvėje arba plačiame puode kaitinkite 150 g cukraus iki gražios gintarinės spalvos. (Svarbu: nesudeginkite, nes bus kartu). Geriau pasirinkite nedidelę kaitrą ir lėčiau kaitinkite. Kuomet ištirpsta visi kristalai ir cukrus tampa gintarinės spalvos, dėkite sviesto gabaliuką ir išmaišykite, kad sviestas ištirptų ir susijungtų su cukrumi.

Tamsią duoną supjaustykite nedideliais kubeliais. Į keptuvėje paruoštą karamelę sudėkite tamsią duoną ir maišykite tol, kol pasidengs visi duonos gabaliukai.

Indą vis dar laikykite ant nedidelės kaitros. Duoną išpilkite ant kepimo popieriaus ir palikite atvėsti. Visiškai atvėsusią duoną maisto smulkintuve pasmulkinkite iki norimos konsistencijos. Rekomenduojama duoną naudoti kuo ilgiau pastovėjusią, tuomet ji bus traškesnė. Galima laikyti apie savaitę sandariai uždarytoje pakuotėje.

Ant kefyro želė pilkite norimą kiekį braškių padažo ir pabarstykite karamelizuota duona. Valgykite iš karto. Skanaus!

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video