Dėl nevalyto kamino – pavojus gyvybei

 Dėl nevalyto kamino – pavojus gyvybei

Nors šildymo sezonas rajone prasidėjo tik praėjusią savaitę, nuosavų namų gyventojai, turintys krosnis ar pečiukus, šiluma mėgautis pradeda kur kas anksčiau. Paskutinę rugsėjo savaitę ugniagesiai jau vyko gesinti kamine užsidegusių suodžių. Ką daryti, kad noras pasišildyti netaptų skaudžia nelaime?

Skaičiai panašūs

Nors paprastai Kėdainių PGT ugniagesiai iškvietimus, susijusius su namų šildymu, gauna spalio viduryje, šiemet degančius suodžius prižiūrėti teko rugsėjo mėnesio gale.

„2014 metais dėl netvarkingų kūrenimo įrenginių buvo registruota 15 gaisrų, pernai metais – 19 gaisrų. Matosi nežymus padidėjimas, tačiau skaičiai kasmet nedaug skiriasi“, – komentavo valstybinės priešgaisrinės priežiūros vyresnioji inspektorė Erika Dumčienė.

Nauja dar nereiškia, kad patikima

Kaip ir bet kuris naujas daiktas, nauja krosnelė žmonėms asocijuojasi su patikimu ir saugiu daiktu. Naujos krosnelės, gaminamos iš metalo, be abejo atlaiko aukštą temperatūrą. Dūmtraukyje degant suodžiams temperatūra gali šoktelėti net iki 700oC. Geras dūmtraukis turėtų atlaikyti tokią temperatūrą, tačiau aplink esančios medžiagos – ne visada. Juo labiau, kad naujos statybos namų savininkai neretai apsunkina savo pačių dalią ir nepadaro patogaus priėjimo prie dūmtraukio.

[quote author=“Erika Dumčienė“]Statistikos, kokios krosnelės yra saugesnės, nevedame. Kita vertus, senovinės krosnys, tinkamai eksploatuojamos yra patikimesnės už naujos gamybos krosneles. Gamintojai siūlo įvairių rūšių pečių, tačiau išskirti negalėtume nei vieno.[/quote]

Miltelių neužteks

Šildymo sezonui reikia atsakingai pasiruošti. Nemažai žmonių numoja į pasiruošiamuosius darbus ranka, tačiau atminkite – geriau investuoti šiek tiek savo laiko ar pinigų, tam, kad dūmtraukis būtų išvalytas, negu vėliau gailėtis, stovint prie namo nuodėgulių.

„Kiekvienais metais primename gyventojams kaip teisingai ir atsakingai, laikantis priešgaisrinių saugos taisyklių pradėti šildyti savo namus. Kaminų valymo milteliai, kuriais prekiauja prekybos centrai, yra tik pagalbinė kamino valymo priemonė – dūmtraukius reikia valyti patiems, rankiniu būdu.

Jei planuojate šildyti būstą malkomis, reikia iš anksto užtikrinti, kad šildymo sezono pradžioje malkos būtų sausos. Tik tokios malkos lengvai degs ir skleis mažiau dūmų. Drėgnos malkos skleidžia daug dūmų ir dūmtraukiuose greičiau kaupiasi suodžiai. Pagal bendrąsias priešgaisrinės saugos taisykles, suodžius iš dūmtraukių būtina valyti prieš šildymo sezoną ir ne rečiau kaip kartą per ketvirtį“, – primena inspektorė.

Pirmiausia skambinkite

Ugniagesiai ragina gyventojus atsiminti pagrindinę taisyklę: pastebėjus gaisrą nedelsti ir iš karto skambinti Bendrajam pagalbos centrui, ir tik paskambinus bandyti gaisrą gesinti patiems. Neretai būna taip, jog žmonės elgiasi atvirkščiai.

„Norime gyventojus informuoti, kad pastebėję gaisrą nedelskite ir skambinkite 112, o jei sugebėsite liepsnas numalšinti patys, ugniagesių gelbėtojų pajėgas galima atšaukti. Dažniausiai daromos klaidos, kuomet gyventojai bando gesinti ir praėjus 5-10 min. skambina 112, tačiau tokiais atvejais svarbi kiekviena minutė“, – tikina E. Dumčienė.

Krosnis – ne šiukšlių utilizavimo vieta

Turbūt dar ne vienas žmogus laikosi nuostatos, kad ugnis gali sudeginti viską. Sudeginti, žinoma, galima, tačiau kaip tai kenkia visų mūsų sveikatai, bei kokią grėsmę kelia deginančio žmogaus krosniai, retas kuris susimąsto. Juk tais dūmais, kurie sklinda laukan iš kaminų, mes patys ir kvėpuojame. Negi smagu žinoti, jog dėl žmonių neatsakingumo tenka kvėpuoti, pavyzdžiui, degančiomis padangomis? O pasirodo, kad žmonės namus sugeba ir jomis pasišildyti.

„Matėme atvejų, kai žmonės krosnis kūrena tuo, kas papuola po ranka – padangomis, plastmase ir kitais daiktais. Yra tekę girdėti, kad   gyventojai pila degų skystį, kad krosnis greičiau įsidegtų, ar išdegtų susikaupę suodžiai, tačiau tą daryti griežtai draudžiama.

[quote author=“Erika Dumčienė“]Patariame gyventojams įsigyti dūmų signalizatorius, tuomet jausitės daug saugesni. Už gyvybę nieko nėra brangesnio.[/quote]

Taip besielgdami galite nukentėti patys. Pliūpsnis liepsnos gali nudeginti žmogaus veidą, kūną“, – pasakojo E. Dumčienė pridurdama, kad svarbu tinkamai eksploatuoti krosnį, pasirinkti tinkamą kurą – tuomet skaudžių pasekmių tikimybė tikrai bus mažesnė.

Laukia, kol kažkas sutvarkys

Inspektorė taip pat pasakojo, jog dalis gyventojų į savo ir kitų saugumą žvelgia neatsakingai. Į susidariusią problematišką situaciją socialinių įgūdžių stokojančių asmenų būstuose dėmesys buvo atkreiptas ir anksčiau, tačiau panašu, kad prastą įprotį išmušti iš žmonių galvų yra labai sunku.

„Kėdainių priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba vykdė net kelias prevencines akcijas. 2016 m sausio mėn. apsilankėme 116 socialinių būstų ir išdalinome 52 dūmų signalizatorius. 2016 m. gegužės- birželio mėn. aplankėme 205 socialinės rizikos šeimas.

Gyventojai, kurių šildymo sistemos netvarkingos, neatsakingai žiūri į susidariusią situaciją, motyvuodami tuo, kad nėra lėšų, nors kartais reikia tik įdėti savo paties darbo ir krosnį sutvarkyti. Dalis gyventojų laukia, kad ateitų valdžia ir sutvarkytų.

Radome ir atjungtų ankščiau padovanotų dūmų signalizatorių. Pasiaiškina buvo tuo, kad žmonėms rūkant namuose signalizatoriai garsiai cypia – ir tai tik dalis pasiteisinimų.

Tikrinome kūrenimo įrenginius, elektros instaliaciją. Padėtis rajone nėra gera. Krosnys netvarkingos, pasenusios, akivaizdžiai matosi įtrūkimai, iškritusios durelės. Kai kur būtina krosnis rekonstruoti, o kai kuriuose būstuose būtina statyti naujas“, – liūdnoką situaciją nušvietė inspektorė E. Dumčienė.

Sakoma, kad mokytis lengviausia iš kitų klaidų, tačiau panašu, kad dalis gyventojų laukia, kol gaisras nuniokos jų namus, ir tik tada suvoks, kiek daug išgelbėti gali kelios valandos darbo, įdėto tvarkant kūrenimo įrenginį.

„Patariame gyventojams įsigyti dūmų signalizatorius, tuomet jausitės daug saugesni. Už gyvybę nieko nėra brangesnio“, – ragina E. Dumčienė.

Ugniagesio patarimai

  1. Prieš šildymo sezoną išvalykite dūmtraukius.
  2. Neperkaitinkite krosnių.
  3. Nedžiovinkite ant pečiaus avalynės, drabužių.
  4. Nenaudokite krosniai pakurti degių skysčių.
  5. Besikūrenant krosniai nepalikite be priežiūros mažamečių vaikų.
  6. Ties krosnies pakura, jeigu grindys medinės, reikia pritvirtinti skardos lakštą, kad iškritusios žarijos nesukeltų gaisro.
  7. Baigę kūrenti krosnį, sklendę uždarykite tik gerai įsitikinę, kad ugnis jau yra užgesusi – priešingu atveju galite apsinuodyti smalkėmis.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video