NAUJIENOS

Visos kategorijos
Gamyklos „Natūralus pluoštas“ atidarymas svarbus įvykis miesto bendruomenei. Meras Valentinas Tamulis (kairėje), tądien taip pat kirpęs simbolinę atidarymo juostelę, pasidžiaugė, kad Kėdainiuose darbą pradeda dar viena pramonės įmonė, sukursianti naujas d  / Algimanto Barzdžiaus nuotr.

Kėdainių LEZ atidaryta pluoštinių kanapių apdorojimo gamykla

Kristina MIRVIENĖ - 22:56 Balandžio 26d. 2019

Penktadienį Kėdainių laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) buvo oficialiai atidaryta kanapių stiebelių apdorojimo gamykla „Natūralus pluoštas“. Tai – viena moderniausių tokio tipo gamyklų pasaulyje.

Lietuviško kapitalo įmonių grupei „Icor“ priklausanti bendrovė „Natūralus pluoštas“ į fabriką investavo daugiau nei 8 mln. eurų. Fabrikas gamins pasaulyje vis plačiau naudojamus kanapių pluoštą, spalius bei biokuro granules.

Kol kas vienintelė

Panašu, kad pasaulis išgyvena pluoštinių kanapių renesansą. Pluoštinės kanapės įvairioms reikmėms Lietuvoje buvo auginamos nuo senų laikų. Ši žemės ūkio kultūra, kaip ir linas, laikoma istoriškai neatsiejama Lietuvos žemdirbystės dalimi. Tiesa, vėliau tiek linai, tiek kanapės pasitraukė iš Lietuvos laukų, tačiau pastaruoju metu kanapių puošto paklausai augant įvairiose Žemės rutulio rinkose į jas įsilieti nusprendė ir Lietuvos verslas.

Pagrindinis gamyklos produktas – kanapių pluoštas, taip pat įmonė rinkai siūlys spalius bei biorkuro granules. Aut. past.

Bendrovės „Natūralus pluoštas“ generalinis direktorius Raimondas Petreikis žada, kad naujoji gamykla plėsis. A. Barzdžiaus nuotr.„Numatytu laiku pastatyta ir išbandyta pluoštinių kanapių stiebelių apdorojimo gamykla „Natūralus pluoštas“ jau pradėjo gaminti produkciją, tačiau tai tik pirmasis mūsų veiklos etapas. Fabrikas yra suprojektuotas ir pastatytas taip, kad ateityje jo našumą būtų galima didinti dvigubai. Toliau investuosime į fabriko plėtrą ir naują technologinę įrangą, skirtą specialiam pluoštinių kanapių pluošto apdirbimui. Pasaulinei tekstilės pramonei siekiame pasiūlyti aukščiausios kokybės kanapių pluoštą ir norime palaipsniui didinti jo gamybos apimtis“, – gamyklos atidarymo iškilmėse sakė gamyklos „Natūralus pluoštas“ generalinis direktorius Raimondas Petreikis.

Pirmuosius savo pagamintus produktus jau realizavęs fabrikas „Natūralus pluoštas“ šiuo metu pajėgus perdirbti apie 30 tūkst. tonų kanapių stiebelių per metus. Iš šio kiekio gali būti pagaminama maždaug 10 tūkst. tonų kanapių pluošto.

Išplėtus fabriko pajėgumus šį rodiklį ketinama auginti iki 20 tūkst. tonų kanapių pluošto per metus.

Gamykloje sumontuota belgų kompanijos „Cretes“ viena iš moderniausių pluoštinių kanapių stiebelių apdorojimo įranga. Fabriko gamybos procesas yra automatizuotas, tad ir darbo rankų reikia ne itin daug. Visą fabriką šiuo metu aptarnauja vos 12 darbuotojų, ateityje planuojama, kad didėjant gamybos apimtims darbo vietų skaičius išaugs iki 30.

Fabriko plotas sudaro 7 000 kvadratinių metrų, gamykla įkurta 2,5 ha teritorijoje.

Paklausi produkcija

Pagrindinė gamyklos „Natūralus pluoštas“ produkcija – kanapių pluoštas, skirtas įvairios paskirties tekstilės gamybai. Iš šio augalo pluošto gali būti gaminami skirtingų rūšių audiniai drabužiams, namų ūkio, baldinei, lauko (palapinės, tentai ir pan.) tekstilei.

Taip pat fabrikas gamins techninį kanapių pluoštą, kuris vis aktyviau naudojamas statybos, automobilių, popieriaus pramonėje.

Didžiąją dalį žaliavos gamyklai „Natūralus pluoštas“ tieks Kėdainių krašto ūkininkai. Šiemet jie užaugins kone pusę visų čia apdorojamų kanapių. Aut. past.

Dar vienas fabriko produktas – kanapių spaliai. Iš jų gali būti gaminamos statybinės medžiagos – ekologiški sienų blokeliai, izoliacinės medžiagos. Pirmuosius spalius įmonė jau pardavė Lietuvoje ir Lenkijoje – būtent ekologiškų namų statybai.

Taip pat kanapių spaliai dėl puikaus higroskopiškumo (vandens absorbcijos) paklausūs gyvulininkystės sektoriuje kaip aukščiausios kokybės kraikas gyvuliams, itin plačiai šie spaliai naudojami veisliniuose žirgynuose.

Gamykloje „Natūralus pluoštas“ yra sunaudojamos visos kanapių stiebelių dalys, tad fabriko gamybos procesas vyksta be atliekų. Fabriko gamybos procese susidariusios dulkės, smulkinti spaliai yra surenkami – iš jų gaminamos biokuro granulės.  

Gamykla „Natūralus pluoštas“ savo produkciją realizuos tiek Lietuvoje, tiek užsienio rinkose.

„Mūsų produktų rinka yra visas pasaulis. Savo produkcijos pavyzdžių esame išsiuntę į svarbiausias pasaulio rinkas, daugiau nei 100-tui potencialių pirkėjų, kurių tolimiausias Kinijoje. Geros žinios mus jau pasiekė iš JAV ir Kinijos, čia laukiama bandomosios partijos tolimesniam bendradarbiavimui“, – sako įmonės vadovas R. Petreikis.

„Šiuo metu tęsiame tyrimus, orientuotus į augalų derlingumo ir pluoštingumo gerinimą, pluošto kokybės didinimą“, – sakė bendrovės „Canaba“ generalinis direktorius Ernestas Maumevičius.Patogi vieta

Gamykla „Natūralus pluoštas“ perdirbs Lietuvos ūkininkų užaugintas specialios veislės pluoštines kanapes. Bendrovė tikisi, kad 2 000 ha plote Lietuvoje užaugs apie 20 tūkst. tonų pluoštinių kanapių. Didžiąją dalį šalyje užaugintų kanapių į fabriką pristatys Kėdainių rajono ūkininkai, jie šiemet pluoštines kanapes augina maždaug 1 000 ha plote.

„Esame dėkingi Kėdainių LEZ, kad leido mums čia įsikurti. Tai logistiškai puiki vieta. Žaliavą mums tieks Lietuvos žemdirbiai, tad jiems iš visos šalies patogu mus pasiekti pačiame Lietuvos centre.

Ūkininkams esame sudarę finansiškai palankias sąlygas. Įmonė „Natūralus pluoštas“ yra įsigijusi kanapių nuėmimo technikos už 1,5 mln., tad ūkininkams savos derliaus nuėmimo technikos kol kas nereikės – mes padėsime jiems nuimti derlių. Taip pat žemdirbiams kredituojame kanapių sėklas, trąšas“, – tvirtina R. Petreikis.

Speciali veislė

Nuo pat projekto pradžios gamykla „Natūralus pluoštas“  bendradarbiauja su bendrove „Canaba“. Ši įmonė taip pat priklauso grupei „Icor“. Pagrindinė įmonės „Canaba“ veikla – selekcija, sėklininkystė, moksliniai tyrimai, technlogijų bei produktų kūrimas.

„Pasaulyje pastaruoju metu stipriai jaučiamas natūralių, aplinkai draugiškų produktų poreikis ir pluoštinė kanapė kaip žaliava ypač gerai atitinka šiuos reikalavimus. Pluoštinė kanapė puikiai auga Lietuvos klimatinėmis sąlgomis, yra efektyvus augalas, gerai nustelbia piktžoles, atsparus kenkėjams ir ligoms, todėl reikalauja nedaug priežiūros, augalų apsaugos priemonių. Ūkininkams tai patrauklus augalas kaip gera sėjomaininė kultūra.

Mes jau daugiau nei 5 metus dirbame su Lietuvos ir užsienio mokslininkais ir esame išvedę pirmąją lietuvišką pluoštinių kanapių veislę „Austa SK“, kuri sėkmingai perėjo veislės išskirtinumo ir ūkinio vertingumo testus Latvijoje, Lenkijoje ir Lietuvoje. „Austa SK“ jau įtraukta į Europos Sąjungos veislių registrą.

Ši veislė išsiskiria ne tik tuo, kad yra itin derlinga bei pasižymi gausiu pluošto kiekiu, bet ir turi ypač žemą tetrahidrokanabinolių, t. y. psichoaktyviųjų medžiagų kiekį. Jų kiekis šioje veislėje nesiekia nė 0,001 proc. Iš esmės tai tėra pėdsakai, todėl pluoštinių kanapių nereikėtų painioti su narkotinėmis medžiagomis.

Šiuo metu tęsiame tyrimus, orientuotus į augalų derlingumo ir pluoštingumo gerinimą, pluošto kokybės didinimą“, – pasakoja bendrovės „Canaba“ generalinis direktorius Ernestas Maumevičius.

4 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!