NAUJIENOS

Visos kategorijos
Trumpiausios Kėdainių gatvės remontas kainuos brangiausiai?  / Algimanto Barzdžiaus nuotr.

Trumpiausios Kėdainių gatvės remontas kainuos brangiausiai?

Nerijus POVILAITIS - 09:25 Gruodžio 13d. 2017

Kėdainių senamiestyje besidriekiančios trumputės Žydų gatvės rekonstrukcija jau virsta savotišku detektyvu. Projekte numatyta atkuriant istorinę dangą ją išgrįsti lauko akmenimis, tačiau šių darbų kaina kelis kartus viršija tą, kuri apskaičiuota kitoms miesto gatvėms. Darbai viename kvadratiniame metre kainuos kur kas daugiau nei tvarkant Didžiosios Rinkos aikštę.

70 metrų ilgio gatvei – 139 tūkst. eurų

Keistus Žydų gatvės finansavimo reikalus klausimus teko narplioti rajono savivaldybės Tarybos Ekonomikos ir biudžeto komiteto nariams, kai nuspręsta pasidomėti, kiek kainuos planuotas miesto gatvių sutvarkymas.

Žydų gatvės plotas – 454 kvadratiniai metrai. Taigi, darbų viename kvadratiniame metre kaina – 306 eurai. Aut. past.

Paaiškėjo, jog vos 70 metrų ilgio Žydų gatvės rekonstrukcija įvertinta ne tokia jau maža suma – 145 tūkst. 626 eurais. Tiesa, pradžioje suma buvo kiek mažesnė, tačiau apsižiūrėjus, jog akmenų klojimo darbai įvertinti itin maža suma, buvo kreiptasi į projektuotojus prašant ją patikslinti. Būtent dėl lauko akmenų klojimo įkainių ir užvirė diskusijos. Paaiškėjo, jog rieduliais išgrįsti gatvę kainuoja kelis kartus brangiau nei ją asfaltuoti ar kloti trinkeles.

Savivaldybei darbų kainą pavyko kiek sumažinti, paskelbus viešųjų pirkimų konkursą sulaukta pasiūlymo trumpiausią Kėdainių gatvelę rekonstruoti už 138 tūkst. 918 eurų.

Tokių pačių darbų kainos skiriasi itin ženkliai

„Koks šios gatvės plotas kvadratiniais metrais?“ – klausė buvęs ilgametis rajono meras, savivaldybės Tarybos narys Viktoras Muntianas.

Sulaukta atsakymo, jog plotas – 454 kvadratiniai metrai. Taigi, darbų viename kvadratiniame metre kaina – 306 eurai.

Tuo tarpu Nuokalnės gatvės, kurios plotas – 10 tūkst. 739 kvadratiniai metrai, darbai yra nepalyginamai pigesni. Apskaičiuota vieno kvadratinio metro kaina – 57,59 euro, o rangovas pasiūlė darbus atlikti dar pigiau – už 45 eurus.

A. Kanapinsko gatvė užima 15 tūkst. 787 kvadratinius metrus, skaičiuojamoji vieno kvadratinio metro kaina – 78,18 eurų, o pasirašytoje rangos sutartyje ji dar mažesnė – 53 eurai.

Janušavos gatvės, kuri užima 8 tūkst. 282 kvadratinius metrus, apskaičiuota kvadratinio metro kaina – 146,41 euro.

Kodėl lauko akmenys brangesni nei granito trinkelės?

„Ar galite kaip nors pagrįsti, kodėl tokie kainų skirtumai?“ – informaciją pateikusios Statybų ir turto skyriaus vedėjos Audronės Naujalienės teiravosi V. Muntianas.

„Žydų gatvės danga bus iš akmenų, todėl ir yra toks kainų skirtumas. A. Kanapinsko gatvės rekonstrukcijos projektas parengtas 2011 metais, o Nuokalnės, kaip ir Janušavos – 2015 metais. Pagrindinis Janušavos gatvės kainos padidėjimas – dėl nuotekų tinklų įrengimo, kuriuos reikia pritaikyti prie Gluosnių gatvėje jau veikiančių tinklų lygio, reikia labai giliai kasti“, – aiškino A. Naujalienė.

Kodėl priimami tokie brangūs projektiniai sprendimai? Galbūt būtų galima Janušavos gatvėje įrengti nuotekų siurblinę, kad nereikėtų taip toli, kelis kilometrus kloti vamzdynų. Ar priimant projektus yra svarstomos alternatyvos, kokios jų kainos? S. Blinstrubas

„Kodėl priimami tokie brangūs projektiniai sprendimai? Galbūt būtų galima Janušavos gatvėje įrengti nuotekų siurblinę, kad nereikėtų taip toli, kelis kilometrus kloti vamzdynų. Ar priimant projektus yra svarstomos alternatyvos, kokios jų kainos?“ – klausė Tarybos narys Stanislovas Blinstrubas.

Kilus abejonėms dėl darbų įkainių V. Muntianas pastebėjo, jog didelio eismo intensyvumo Didžiosios Rinkos aikštėje klojant skaldyto granito trinkeles, darbai viename kvadratiniame metre kainuoja 130 eurų.

„Kaina kelis kartus didesnė nei granitinių plytelių. Man tai nesuprantami dalykai, juos ketinu aiškintis. Peržvelgus projektus darbų kaina labai svyruoja, tik iki galo nėra aišku, kodėl“, – sakė V. Muntianas.

Buvęs ilgametis rajono meras „Rinkos aikštei“ sakė neabejojantis, jog Žydų gatvę sutvarkyti būtina, bet tam galima paieškoti pigesnių būdų.

„Jeigu visos Kėdainių gatvės, kurias esame sutvarkę, būtų kainavusios tiek, kiek ši – savivaldybė jau seniai būtų bankrutavusi. Akmenis gavome veltui, juos vežėme iš visų Kėdainių ūkininkų laukų, jais grindėme gatves ir aikštes“, – prisiminė V. Muntianas.

Kainą nulemia darbų kaina?

Savivaldybės vadovų sumanymas kapitaliai rekonstruoti trumputę Žydų gatvę vienu metu balansavo ant žlugimo ribos. Savivaldybei paskelbus viešąjį darbų pirkimo konkursą, jame dalyvauti norą pareiškė tik viena įmonė – Kėdainiuose veikianti uždaroji akcinė bendrovė „Tarda“.

Kaina kelis kartus didesnė nei granitinių plytelių. Man tai nesuprantami dalykai, juos ketinu aiškintis. Peržvelgus projektus darbų kaina labai svyruoja, tik iki galo nėra aišku, kodėl. V. Muntianas

Tačiau sutartis su ja pasirašyta nebuvo, savivaldybės atstovai tąkart teigė, jog vienintelio dalyvio pasiūlyta kaina per didelė, viršijanti šiems darbams numatytą skirti sumą. Konkursas buvo skelbiamas dar kartą, tačiau, be Kėdainių bendrovės „Tarda“, daugiau norinčių tvarkyti Žydų gatvę neatsirado. Kaip jau minėta, projekte numatytus darbus rangovas įvertino 138 tūkst. 918 eurais, šiai sumai pasirašyta sutartis. Portalo rekvizitai.lt skelbiamais duomenimis, bendrovėje dirba 15 žmonių,   o jos apyvarta 2016 metais siekė 0,5 mln. eurų.

„Kaip supratome, savivaldybė pradžioje neturėjo pakankamai lėšų, o vėliau šį klausimą jiems pavyko išspręsti. Dalis darbų atliekama šiais metais, kita dalis – kitąmet“, – „Rinkos aikštei“ sakė bendrovės „Tarda“ direktorius Artūras Stefanovičius.

Pasak verslininko, klimato pokyčiai Žydų gatvės rekonstrukcijai neturėtų kliudyti, nes didžioji šiems metams numatytų darbų dalis jau atlikta.

Paklausus, kodėl šios gatvelės rekonstrukcijos kaina tokia didelė, A. Stefanovičius argumentavo darbų sudėtingumu. Daug resursų reikia vamzdynų, elektros tinklų perkėlimui.

„Ar buvo sulaukta pigesnių pasiūlymų? O kodėl? Dėl to, kad atlikti šiuos darbus nėra taip paprasta. Šių darbų ėmėmės daugiau iš patriotizmo, nes darbų turime pakankamai, iki metų pabaigos turime juos užbaigti ir kituose objektuose“, – sakė Kėdainių bendrovės „Tarda“ direktorius A. Stefanovičius.

Tai, kad verslininkai įvykdys savo įsipareigojimus – abejonių nelieka. Tačiau, ar atsiras lėšų kitais metais finansuoti likusius darbus Žydų gatvėje? Juk rekonstrukcijos kaina viršija jiems finansuoti numatytą sumą...

Pasak savivaldybės Statybų ir turto skyriaus vedėjos A. Naujalienės, 2017 metais iš Kelių priežiūros ir plėtros programos skirta 40 tūkst. eurų, o 2018 m. iš minėtos programos numatoma skirti likusią dalį.

„2018 metų pradžioje savivaldybės Tarybai bus teikiamas tvirtinti Kėdainių rajono strateginis veiklos planas 2018–2020 m., jame ir atsispindės tolimesnis šio projekto vykdymas“, – „Rinkos aikštei“ sakė valdininkė.

Autentiškumo nepasieks, bet pinigus išleis

Pagal parengtą projektą Žydų gatvė turėtų įgyti istorinį, nors ir ne visai autentišką vaizdą. Ją numatyta išgrįsti akmenimis, o pėsčiųjų bei dviratininkų patogumui viduryje įrengti natūralaus akmens juostą.

Remiantis istoriniais tyrinėjimais teigiama, jog ši Kėdainių senamiesčio gatvė XVII amžiaus pirmoje pusėje buvo negrįsta. Nuo šio amžiaus vidurio iki jo pabaigos gatvelė išgrįsta lauko akmenimis, tačiau XVIII–XX amžiuje grindinio nebeliko. Tarpukariu ją vėl nuspręsta išgrįsti, tačiau sovietmečiu intensyviai statant daugiabučius namus bei po šia gatve tiesiant vamzdynus, buvo paklotas asfalto sluoksnis, įrengti betoniniai šaligatviai.

Vertingiausias bei svarbus istoriniu aspektu šios gatvelės komponentas – 2-uoju numeriu pažymėtas, vienintelis išlikęs XVIII amžiuje statytas pastatas. Vieno aukšto, trijų dalių stačiakampis namas vadinamas tradiciniu to laikmečio žydų šeimos namu.

Dėl tarpukariu ženkliai pakeltos Žydų gatvės dangos šis pastatas neteko savo pirmapradės išvaizdos – iki šiol stovi tarsi susmukęs, sunku suvokti jo autentiškas proporcijas ir tūrį.

Nors ir kaip norėta atkurti autentišką visos gatvės vaizdą, to padaryti nebus galima, nes tam trukdo po kelio danga nutiesti inžineriniai tinklai – kabeliai bei vamzdynai. Vadinasi, trumpiausiai gatvei bus išleista rekordiškai didelė pinigų suma, tačiau autentikos, deja, nebus.

0 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.
Taip pat skaitykite

SKELBIMAI

touched by digitouch!