NAUJIENOS

Visos kategorijos
  / Brigitos Butkevičiūtės interjero vizualizacija

Šiuolaikinis interjeras: ateitis yra dabar

Rasa JAKUBAUSKIENĖ - 13:39 Lapkričio 26d. 2019

Technologijos išsiplėtė ir perėmė viską, kas mus supa, todėl turime naujų medžiagų ar naujų, sumaišytų su senomis. Kai kurios iš jų dėl elektronikos ir nanotechnologijų įtakos gali atlikti ne vieną vaidmenį: stiklas, kuris yra ne tik stiklas, bet ir radiatorius; kilimai, kurie yra ne tik minkšti ir gražūs, kuriais galima vaikščioti, bet ir šviesos šaltinis; menas yra ne tik kažkas, ką matote ar liečiate, bet ir tai, ką galite patirti. Tai, kaip mes matome, liečiame ir sąveikaujame su savo namais, yra nuolatinis procesas, taip pat mūsų santykis su laiku ir gyvenimu.

Tiesa, kalbant apie technologijas interjere, Lietuvoje jos dar nėra ypatingai juntamos, nes tai gana brangu, todėl nepopuliaru. Tačiau pasiskaičius informacijos užsienio portaluose, susidaro įspūdis, jog ateitis yra būtent dabar. Ypatingai pabrėžiamos tvaraus dizaino ir 3D spausdinimo galimybės.

Kėdainietė interjero dizainerė Brigita Butkevičiūtė juokiasi, kad super kažkokių išmanių dažų ar savaime išsivalančių grindų Lietuvoje tikrai nėra. Nebent siurblys robotas. O patyręs dizaineris Vytautas Gurevičius jai antrina ir prideda, jog dažniausiai technologijos pasitarnauja kuriant interjero detales ar medžiagas. 

Tačiau būna, kad norėdami būti novatoriški, prašauname pro šalį stengdamiesi technologijas ir kitas naujoves pritaikyti savo interjere, susikuriame neskoningus namus. Todėl gal bent vienas kitas pašnekovų patarimas bus naudingas ir padės jūsų namams tapti jaukesne vieta, kad ir kiek laiko juose praleidžiate.

Tiesiog reikėtų suprasti, kad nepaisant to, kokio stiliaus ar medžiagos kėdę pasirinksime, mes vis tiek galėsime ant jos atsisėsti. Lygiai tas pats ir su naujosiomis technologijomis, funkciją galime apvilkti į labai skirtingus vizualumus. Brigita Butkevičiūtė

– Ar norint susikurti jaukius namus būtina juose išlaikyti kažkokį vientisumą, tarkim, visur ta pati spalva, tik gal kiek skirtingi jos tonai, kokios nors detalės, apjungiančios kambarius? Ar gali būti, pavyzdžiui, miegamasis baltas, virtuvė geltona, svetainė raudona, vaikų kambarys mėlynas ir t.t., t.y. kiekvienas kambarys kaip atskira „respublika“?

Anot Brigitos Butkevičiūtės, naująsias technologijas galima pritaikyti kuriant bet kokio stiliaus namus – tiek šimtametę trobą, tiek ir modernų būstą. / Asmeninio archyvo nuotr. Brigita: Aš manau, kad kiekvienas žmogus gali gyventi taip, kaip jam patinka. Tačiau visai kiti dalykai yra tendencijos, tam tikri interjero stiliai, teisingai suderintos spalvos, funkcionalumas ir patogumas, kad namų interjeras pagelbėtų ir tarnautų žmogui, o ne atvirkščiai. Manau, tikrai ne kartą kiekvienas pajuto, jog namuose lyg trūksta erdvės, lyg kažkas spaustų, lyg nuolatos vargina tarytum esanti betvarkė, nors namai ir tvarkingi. Tam ir reikalinga teisingai suprojektuota erdvė, tinkamai parinktos spalvos bei detalės. Šio amato neišmanančiam žmogui visada lengviau suvaldyti ramių ir neutralių spalvų erdvę, vadovautis principu „mažiau yra daugiau“, smulkius daiktus slėpti uždaruose balduose, pasiliekant tik tam tikras akcentines detales ir taip išvengti vizualaus triukšmo savo namuose.

Vytautas: Ne, nebūtinai. Jei yra atskiri kambariai, tai juos galima dekoruoti skirtingai. Be abejo, visada reikia atsižvelgti ir į paties pastato ar buto architektūrą. Pavyzdžiui, daugiabutyje su žemomis lubomis nereikėtų daryti klasikinio interjero arba ten, kur yra dideli langai. O kalbant apie kambarių spalvas, tai, žinoma, vaikų kambarys turėtų būti kitoks negu miegamasis arba svetainė. 

– Jeigu kalbėtume apie atskirus kambarius, į ką reikėtų labiausiai atkreipti dėmesį juos įrenginėjant: vaikų kambaryje, svetainėje, virtuvėje, miegamajame, vonios kambaryje ir kt.?

Brigita: Daugelis žmonių galvoja, kad interjere yra tik sienų spalvos, baldai ir pakabintas paveikslas, tačiau tai yra tik viena sudedamųjų dalių. Vieni iš svarbiausių dalykų interjere yra tinkamas kambario zonavimas, patogus baldų išdėstymo planas bei teisingas apšvietimo ir rozečių išdėstymas. Tad absoliučiai kiekviename kambaryje reikėtų dėmesį pirmiausia atkreipti į tai, juk niekas nenori gyventi tampant prailginimo laidus ar tam tikroje kambario vietoje galėti praeiti tik pasisukus šonu.

Vytautas: Vaikų kambaryje tikriausiai pirmiausia reikėtų atsižvelgti į vaikų lytį. Svetainė – tai bendras visos šeimos kambarys, todėl reikėtų atkreipti dėmesį į visų interesus, t.y. bandyti tarpusavyje susitarti dėl stilistikos, o miegamasis, ko gero, yra vienas iš ramesnių kambarių, kuris turėtų būti skirtas poilsiui. 

Kai medžiagos leidžia varijuoti jomis, kai tu gali naudoti, kad ir tą patį stiklą arba metalo plokštes, dekoratyvinius dažus – tokiomis priemonėmis galima sukurti tokius paviršius, kurie mūsų akiai galbūt atrodo kažkiek keistai, bet tuo pačiu sukuria ir tam tikrą novatoriškumą. Vytautas Gurevičius

– Atrodo, jog šiais laikais atsinaujinti namus nėra sudėtinga ir labai brangu, pavyzdžiui, užklijavai kokią nors dekoraciją ant sienos ir štai jau kažkas naujo... Ar ne?

Brigita: Sutinku. Atsirado daug parduotuvių, kurios teikia stilingus gaminius už kiekvienam prieinamą kainą. Tačiau pasiūla yra tokia didelė, kad žmonės pasimeta joje ir kokia nors užklijuota dekoracija ant sienos atrodo labiau juokingai nei atnaujinančiai.

– Tiesa, kalbant apie dekoro elementus, kaip siūlytumėte juos pasirinkti?

Brigita: Nesvarbu, ką rinktumėtės interjere, vienas svarbiausių dalykų yra planavimas ir kritinis mąstymas. Pirmiausia turite įvertinti, kokie jūsų namai, ko juose trūksta, kas juose tiktų, ir tik atsakę sau į šiuos klausimus tikslingai eitumėte pirkti konkretaus dalyko. Jeigu pamatėte parduotuvėje labai gražią dekoraciją, sustokite sekundę ir pagalvokite, ar ji tikrai tinka jūsų namų interjere, ar tai yra panašu į tai, ką buvote susiplanavę pirkti, jeigu atsakymas yra ne arba dvejojate, tiesiog padėkite į šoną ir vietoj išmestų pinigų dar vienam nereikalingam daiktui nusipirkite ledų ar kavos. Turėkite kantrybės išlaukti sau tinkamo daikto.

Vytautas: Kalbant apie dekoro elementus, namuose gali atsirasti, pavyzdžiui, kokios nors žaismingos pagalvėlės, gali būti keičiami baldų užvalkalai, staltiesės, gyvos gėlės ar kiti gyvi augalai.

– Kai technologijos pažengusios taip toli, gal galėtumėte įvardinti, kaip jos gali mums padėti atsinaujinti namus? Galbūt net galima pritaikyti išmaniąsias technologijas savo namų interjere?

Brigita: Mano nuomone, visos naujosios technologijos namų interjere tarnauja labiausiai kaip funkcija. Ne veltui vis labiau plinta išmanūs/protingi namai, kai namų šildymą, vėdinimą, apsaugą, užuolaidų ar roletų valdymą galime turėti savo telefonuose, ir tai padaryti vos vienu paspaudimu ir per atstumą. Kiekvieną rytą jūsų namai gali jus pažadinti su mėgiama muzika, už jus palaistyti žolę, sujungti ir valdyti tam tikrus namų prietaisus.

Vytauto Gurevičiaus teigimu, technologijos dažniausiai pasitarnauja kuriant interjerui reikalingas medžiagas ar detales, bet pačios savaime ypatingos funkcijos neatlieka. / Asmeninio archyvo nuotr. Vytautas: Šiandien turbūt populiariausia technologija yra reguliuojamas apšvietimas. Tarkim, būna apšvietimas, kai šviesa nukreipta į tam tikrą tašką, tam tikrą elementą, detalę. Pasitelkiant tokį apšvietimą, galima iš tiesų sukurti nemažai vadinamų apšvietimo scenarijų – vakare gali turėti vienokią ar kitokią nuotaiką. Tai yra technologija, kuri nėra labai sudėtinga ir įmantri. Juo labiau, kad dabar netgi galima pasirinkti apšvietimo spalvą, LED technologiją, kuri leidžia sukurti tiek pritemdytą, tiek stipriai apšviestą foną. 

Kai medžiagos leidžia varijuoti jomis, kai tu gali naudoti, kad ir tą patį stiklą arba metalo plokštes, dekoratyvinius dažus – tokiomis priemonėmis galima sukurti tokius paviršius, kurie mūsų akiai galbūt atrodo kažkiek keistai, bet tuo pačiu sukuria ir tam tikrą novatoriškumą. Ne tik dažas, ne tik popierius, bet ir visos įmanomos medžiagos, kurių faktūrų įvairovė interjere šiandien yra madinga.

– Kažkaip įsivaizduojant technologijų vaidmenį namų kūrimo interjere iš karto prieš akis iškyla taisyklingų formų, lygių paviršių, modernių daiktų, kurių tėra vos vienas kitas, vaizdas. Spalvos dažniausiai taip pat būna neryškios... Trumpai tariant, namai lieka be dvasios, tarsi biuro ar ligoninės patalpa, kur gyvena robotai. Jūsų, kaip dizainerės, nuomone, ar naudojant išmaniąsias ar paprastas technologijas nėra iš namų išstumiamas jaukumas, tam tikra aura?

Brigita: Galbūt tokie interjerai yra parenkami būtent reklamuojant naująsias technologijas interjere pabrėžiant inovatyvumą ir dėl to yra susidaromas klaidingas įspūdis, kad naujosios technologijos gali būti pritaikomos tik tokiuose interjeruose. Tačiau naujosios technologijos atlieka tik tam tikrą funkciją ir visiškai nesvarbu, ar mygtuko paspaudimu atitrauks raštuotas klasikines užuolaidos ar pilkus roletus, ar naudojant naująsias technologijas šildomas namas bus modernus kubas ar rąstinė sodyba. Tad, kokio stiliaus yra išmanūs namai, priklauso nuo užsakovo skonio.

Vytautas: Tai gal daugiau stilistikos klausimas: vieni žmonės labiau mėgsta puošnų interjerą, kuris primena klasiką, kiti – linksta prie minimalizmo arba galima jį pavadinti techno stiliumi, kai paliekami be apdailos betoniniai paviršiai, kur rodomos natūralios medžiagos be didelių jų slėpimų ir apdorojimų. Pavyzdžiui, medinės grindys, kurios būna tarsi jau dėvėtos arba, kaip minėjau, betono imitacijos.

– Kokios apskritai yra šių dienų tendencijos, kur link einama?

Vytautas: Šio laiko tendencija, kaip aš ne kartą jau esu sakęs, yra ta, kad mes pamažu skandinavėjam, t.y. stengiamės viską atlikti racionaliai, naudojame funkcionalias medžiagas. Puošyba buvo būdinga ankstesniam laikotarpiui, kai žmonėms patiko įmantrumas arba, kitaip sakant, savęs parodymas per interjerą. Dabar žmonės jau ne tiek daug dėmesio į tai kreipia ir paprastai renkasi funkcionalius interjerus.

Labiausiai norėčiau pabrėžti, jog nesvarbu, kokias technologijas naudojate savo namuose, nesvarbu, kokios tendencijos yra šiais metais, ar bus kitais, viskas kinta žaibišku greičiu, vienos mados veja kitas. Visų svarbiausia yra stilius ir tai, kas artima jums. Brigita Butkevičiūtė

– Tampa praktiškesni?

Vytautas: Taip, man reikia ramios aplinkos, aš ją susikuriu per daug nekreipdamas dėmesio į kažkokias įmantrias detales. Iš pradžių – funkcija, paskui – puošyba. Kaip ir bet kur kitur – rūbuose, automobiliuose – mes daromės saikingesni.

Jeigu kalbėtume apie technologijas, tai šiandien jas diktuoja gamintojai, kurie atradinėja vis įvairesnius būdus, kaip pasiekti vieną ar kitą paviršiaus apdailą pasitelkiant vis kitokias medžiagas. Tarkim, anksčiau juk baldai būdavo gaminami iš medžio masyvo. Šiandieną visi baldai yra gaminami iš tam tikrų plokščių. Tokių baldų kainos ir patvarumo santykis yra žymiai prieinamesnis visiems. Dėl to tie dalykai ir keičia tas klasikines formas į šiuolaikines. 

Labai sunku technologijų panaudojimą interjero kūrime apibūdinti žodžiu. Mes galime teigti, kad įtaką medžiagų panaudojimui daro tam tikros technologijos, t.y. visi imitaciniai paviršiai, grindų dangos, apdailos medžiagos – viskas šiandien yra tokiame lygyje, kad nereikia gipso ar kitos medžiagos lipdyti rankomis. Visa tai galima nusipirkti imitacijos pavidalu, pavyzdžiui, medžio imitacija ant plokštės, medžio imitacija ant durų, jeigu reikia, interjero sienose ir pan. 

– Ir vis dėlto, kaip reikėtų suderinti šiuolaikines technologijas ir tuo pačiu namuose „apgyvendinti“ jų dvasią?

Brigita: Pirmiausia pradėkime nuo to, kad kiekvienam žmogui namų dvasia yra skirtinga. Mes visi esame kitokie, todėl ir mūsų namai neprivalo būti vienodi.

Kaip išsaugoti namų dvasią interjere? Tiesiog reikėtų suprasti, kad nepaisant to, kokio stiliaus ar medžiagos kėdę pasirinksime, mes vis tiek galėsime ant jos atsisėsti. Lygiai tas pats ir su naujosiomis technologijomis, funkciją galime apvilkti į labai skirtingus vizualumus.

– Galbūt turėtumėte dar kokių nors pastebėjimų, kaip tiek įprastos, tiek ir išmanios technologijos gali būti pritaikytos kuriant namų interjerą?

Brigita: Labiausiai norėčiau pabrėžti, jog nesvarbu, kokias technologijas naudojate savo namuose, nesvarbu, kokios tendencijos yra šiais metais, ar bus kitais, viskas kinta žaibišku greičiu, vienos mados veja kitas. Visų svarbiausia yra stilius ir tai, kas artima jums. Nežiūrėkite, kokias grindis susidėjo jūsų kaimynas, negalvokite, kad ir jums reikia tokios pačios sofos, kokią nusipirko jūsų geriausia draugė, kurkite namus pirmiausia SAU, į kuriuos jums visada bus gera sugrįžti po darbo dienos. O jeigu pasimetėte kurdami namus, nebijokite kreiptis į specialistą, jis tikrai nekainuos daugiau nei perdažyti visą namą ir nereikės 10 metų graužti savęs dėl netinkamos grindų spalvos.

1 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.
Taip pat skaitykite
img

Bendruomenė laimėjo konkursą

Koja kojon su šiandiena
1
13:55 Kovo 27d. 2020
img

Įvaikinimas ir globa – jautri, bet vis dar labai aktuali tema

Koja kojon su šiandiena
13:46 Kovo 23d. 2020
img

Klimato kaita ir ligos: ko laukti ir tikėtis?

Koja kojon su šiandiena
11:01 Kovo 05d. 2020
img

Lietuvių draugiškumą emigracijoje lemia ne šalies dydis

Koja kojon su šiandiena
12:00 Vasario 26d. 2020
img

Madingieji influenceriai ir jų misija

Koja kojon su šiandiena
14:13 Vasario 19d. 2020
img

Antros pusės paieškos gyvai ir virtualiai: patarimai ir įžvalgos

Koja kojon su šiandiena
14:43 Vasario 12d. 2020

SKELBIMAI

touched by digitouch!