NAUJIENOS

Visos kategorijos
Nors nuotraukoje užfiksuotas perpildytas tekstilės atliekų konteineris, savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėjas tikina, kad tokios situacijos itin retos, mat tekstilės konteineriai tuštinami net dažniau, nei priklauso pagal grafiką.  / Skaitytojo nuotr.

Už ką mokame, kai aplink konteinerius – šiukšlių kalnai?

Eglė KUKTIENĖ, Kristina KASPARAVIČĖ - 09:06 Spalio 18d. 2019

Kėdainiai iki šiol taip ir nesusitvarkė su užduotimi tinkamai rūšiuoti atliekas, nors šiandien tai bene vienintelis realus būdas suvaldyti kosminiu greičiu planuojantį kilti mokestį už atliekų tvarkymą. Kad tvarkytis su atliekomis yra misija neįmanoma, byloja jau ilgą laiką kai kuriose Kėdainių miesto gatvėse žmones erzinantys vaizdai – iš naujutėlaičių konteinerių šiukšlės tiesiog lipte lipa lauk. Lyg to būtų maža, jos kalnais kraunamos ir aplink konteinerius. Ir tai kartojasi mėnuo po mėnesio, diena po dienos. 

Valdininko teiginiai prieštarauja vienas kitam

Ne tik atgrasūs vaizdai, bet ir nemalonūs kvapai pykdo gyventojus. Nuotraukos su šiukšlių kalnais mirga ir socialinėje erdvėje. Bandoma ieškoti kaltų, bet kalti yra visi ir kartu – niekas. Lygiai taip pat kaip ir dėl mokesčio už komunalinių atliekų tvarkymą. Nuo kitų metų, jis kaip žinia, neabejotinai didės.

Tuo tarpu už komunalinių atliekų tvarkymo organizavimą jau eilę metų tiesiogiai atsakingas ilgametis savivaldybės darbuotojas Bendrojo skyriaus vedėjas Egidijus Grigaitis panašu, kad pats nebesusigaudo ir net logiškai nesugeba paaiškinti, kodėl atliekos Kėdainiuose nėra tvarkomos tinkamai. Vieną dieną „Rinkos aikštei“ jis aiškina, kad atliekų vežėjai į savivaldybės darbuotojų pastabas reaguoja nedelsdami ir nurodytas problemas išsprendžia tinkamai, o kitą dieną, paklaustas to paties, aiškina, kad vis tik šių paslaugų teikėjai nesugeba organizuoti procesų, neužtikrina paslaugos kokybei keliamų reikalavimų.

Mokame nemažus mokesčius už šiukšlių išvežimą, bet tinkamos paslaugos negauname. Atsakingi asmenys kaltins pačius gyventojus, bet ne jie kalti, jei konteineriai pilni ir retai kada išvežami. kėdainietis

Vaikai žaidžia prie pat šiukšlių

Tai, kad ši problema itin opi, byloja ir nuolatiniai skaitytojų skambučiai į „Rinkos aikštės“ redakciją. Štai netvarkos nebeapsikentęs Respublikos gatvės 16 namo gyventojas (jo tapatybė redakcijai žinoma) atsiuntė perkrautų konteinerių nuotraukas ir tikino, jog toks vaizdelis pro langus matomas itin dažnai. 

„Paveiksluota prie Respublikos gatvės 16 namo, prie įėjimo į vaikų darželį. Šitą šiukšlyną kasdien mato mūsų mažyliai, lankantys darželį. Net žaidžia keli metrai nuo šitų smirdančių šiukšlių krūvos.

Mokame nemažus mokesčius už šiukšlių išvežimą, bet tinkamos paslaugos negauname. Atsakingi asmenys kaltins pačius gyventojus, bet ne jie kalti, jei konteineriai pilni ir retai kada išvežami. Be to, ir patys konteineriai yra netinkami tokiems kiekiams šiukšlių. Mažos talpos ir per mažos angos“, – piktinosi gyventojas. 

Jo atsiųstos nuotraukos buvo darytos skirtingu metu mėnesio laikotarpyje, tačiau, gyventojo teigimu, iš esmės panašus vaizdas būna kasdien. 

Komunalines atliekas mieste išvežti įmonė „VSA“ turi kiekvieną dieną. Įmonė teigia savo įsipareigojimus vykdanti. / Skaitytojo nuotr.Situaciją žino, grasina baudomis

Kėdainių rajono savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėjas Egidijus Grigaitis teigė, jog tokie nusiskundimai jo visai nestebina! Jam situacija yra žinoma. Pasak jo, atliekas prie konteinerių krauna patys gyventojai ir šios problemos vis kartojasi.

„Jeigu komunalines atliekas išvežanti įmonė kažko nepadaro, mes turėdami tokią informaciją parengiame jiems raštą apie problemą ir prašome ją išspręsti per dvi dienas, ir įspėjame, kad problemos neišsprendus, bus taikomos sankcijos.

Tačiau paprastai jie, gavę iš mūsų raštą, problemas išsprendžia pakankamai operatyviai ir per dieną viską sutvarko. Jei nutiktų taip, kad per dvi dienas nebūtų sutvarkyta, tada rašytume informaciją apie baudos skyrimą“, – sakė E. Grigaitis.

Tačiau netrukus jo perklausus, kodėl neišreikalaujama iš įmonės, surenkančios komunalines atliekas, kad ji palaikytų bent elementarią tvarką prie konteinerių, gautas jau kitoks E. Grigaičio atsakymas: „Paslaugų teikėjas nesugeba organizuoti procesų, neužtikrina paslaugos kokybei keliamų reikalavimų. Kėdainių rajono savivaldybės administracijos netenkina tokia UAB „VSA Vilnius“ paslaugų kokybė. Organizuojami susitikimai, kviečiami įmonės vadovai pasiaiškinti dėl netenkinamos situacijos.“

Aš pats savo akimis mačiau, kad yra gyventojų, kurie šiukšlių nemeta į konteinerį, o numeta maišą šalia. O kai numeta vienas, meta ir kiti. Yra savo ruožtu aikštelių, kurios pavyzdinės – žmonės ir rūšiuoja, ir labai tvarkingai apsieina. O yra vietų, kurios labai problematiškos. E. Grigaitis

O kuo baigiasi tokie E. Grigaičio reikalavimai, jau visiems akivaizdu – šiukšlės kaip mėtėsi aplink konteinerius, taip ir mėtosi.

Skelbs naują konkursą

Kėdainių rajono savivaldybės administracija tikisi, kad netrukus paskelbus naują konkursą dėl atliekų vežėjo, įsisenėjusios problemos išsispręs, mat naujo konkurso sąlygos vežėjui bus žymiai griežtesnės.

Dabar bendrąsias komunalines atliekas Kėdainiuose prižiūri ir kas dieną išvežti privalo Vilniaus atliekų išvežimo įmonė UAB „VSA“. Rūšiuojamų atliekų konteinerių priežiūra yra kiek sudėtingesnė, nes jų priežiūra pereina dar vienai įmonei, su kuria bendradarbiauja UAB „VSA“. 

Konteinerių dar daugės

Viliamasi, kad daugiau tvarkos atsiras netrukus, kai Kėdainiuose bus įrengtos dar 37 pusiau požeminės konteinerių aikštelės, kurių dydis sieks 5 kubus, ir dvi požeminės 3 kubų dydžio aikštelės. Tiesa, minėtos aikštelės jau turėjo būti įrengtos, tačiau paslaugos tiekėjas nesugebėjo laiku įgyvendinti projekto.

Konteineriais gyventojus turės aprūpinti ir pakuočių atliekų surinkimo ir išvežimo paslaugas teiksianti įmonė, laimėsianti spalio pabaigoje savivaldybės planuojamą skelbti konkursą. 

Kur kas griežtesnėse konkurso sąlygose numatyta ir tai, kad paslaugos teikėjas turės išvežti ne tik išrūšiuotas atliekas, bet ir aprūpinti 12 000 vnt. stiklo rūšiavimo konteineriais ir 6 000 vnt. pakuočių konteineriais, kurie bus skirti individualių valdų gyventojams.

„Yra statistika, kuri aiškiai nurodo, kad pagal visus reikalavimus vienas konteineris skiriamas 300 gyventojų. Kėdainiuose, įrengus visus numatytus konteinerius, vienas konteineris bus skirtas 100 gyventojų. Vadinasi, mes gerokai viršysime visus atliekų tvarkymo standartus.

Be to, prie kai kurių konteinerių yra stebėjimo kameros. Jų buvimo vieta keičiama, stebime problemiškas vietas. Fiziniai ir juridiniai asmenys yra baudžiami už šiukšlinimą“, – teigia savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėjas Egidijus Grigaitis.

Pripažįsta, kad gesina gaisrus

Pats savivaldybės darbuotojas pripažįsta – šiuo metu atrodo, kad vietomis gesinamas gaisras, bet pati problema iš pagrindų nesprendžiama. Pasak jo, tai įmonės, teikiančios paslaugas, atsakomybė – kaip kokybiškai jie tas paslaugas suteikia. Vis dėlto tikimasi, kad netrukus situacija pasikeis, nes kaip jau minėta, netrukus bus paskelbtas konkursas, kurio sąlygos – žymiai griežtesnės.

„Aš tikiuosi, kad tam tikri jau žengti savivaldybės strateginiai žingsniai padės mums sukurti sistemą, kuri sudarys sąlygas tvarkingai rūšiuoti, ištuštinti konteinerius ir nebebus dėl to problemų“, – viliasi E. Grigaitis.

Tikina įsipareigojimus vykdantys

Tuo tarpu atliekas vežančios įmonės „VSA Vilnius“ atstovas Edgaras Blaževičius tikino, kad jie savo įsipareigojimus vykdo.

„Atliekų tvarkymas yra vienas iš jautriausių klausimų gyventojams. Apie perpildytus konteinerius sulaukiame pranešimų ir iš paslaugos gavėjų, ir iš savivaldybės administracijos darbuotojų. Į visus pranešimus reaguojame nedelsiant. Tačiau šiukšliavežiai dirba pagal nustatytą grafiką, todėl tą pačią minutę negali mesti pradėtų darbų ir vykti į kitą rajono vietą. UAB „VSA Vilnius“ vykdo visus sutartyse numatytus įsipareigojimus. Taip pat aktyviai dalyvauja socialinėse akcijose ir savanoriškuose bendruomeniniuose projektuose“, – komentavo įmonės atstovas.

Kada situacija pasikeis?

O kol kas situacija tokia – iš konteinerių virsta šiukšlės, gyventojai tuo piktinasi, savivaldybė nepatenkinta už atliekų surinkimą ir išvežimą atsakingos įmonės teikiamomis paslaugomis, o pati įmonė džiaugiasi, kad visas savivaldybės iškeltas sąlygas paslaugos teikimui vykdo tinkamai. 

Akivaizdu, kad savivaldybės administracija, eilę metų skelbdama konkursus atliekų vežėjams, nesugebėjo nustatyti tinkamų sąlygų, kad vežėjai užtikrintų tinkamą paslaugų teikimą, todėl Kėdainių krašto gyventojams belieka viltis, kad naujoji valdžia šį kartą šį darbą atliks atsakingai ir iki galo bei sugriežtins konkurso sąlygas taip, kad bent jau kitais metais atliekos būtų išvežamos tinkamai ir gyventojų nusiskundimai nebebūtų tokie dažni.

Informaciją apie netvarkingus konteinerius siųsti atsakingiems asmenims reikia kuo operatyviau. Tą padaryti galite nurodytais kontaktais tiesiogiai į:

14 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!