NAUJIENOS

Visos kategorijos
Penktadienį vykusiame rajono tarybos posėdyje didžiausias diskusijas sukėlė sprendimo projektas dėl Truskavos kultūros centro rekonstrukcijos.   / Algimanto Barzdžiaus nuotr.

Susipliekė dėl kultūros centro

Kristina KASPARAVIČĖ - 09:06 Gruodžio 05d. 2019

Kiek kainuos dar vienas užvilkintas projektas? 

Jau daug metų itin vargingomis sąlygomis dirbantis Truskavos kultūros centras teoriškai šiemet jau kone galėjo ruoštis įkurtuvėms. Europiniai pinigai sutvarkyti šiam kultūros centrui buvo skirti, tačiau projektas iki šiol taip ir nebuvo pradėtas įgyvendinti. Regis, dėl to, kad nuėjusios valdžios planai gerokai skyrėsi nuo realių bendruomenės poreikių. Tai galutinai paaiškėjo penktadienį vykusiame rajono tarybos posėdyje, kuriame, nepaisant dabar opozicijoje veikiančios buvusios valdžios prieštaravimų, pagaliau buvo priimtas sprendimas vis tik pradėti Truskavos kultūros centro rekonstrukciją. 

Pasak savivaldybės administracijos direktoriaus Arūno Kacevičiaus, rekonstrukcijai reikės kone perpus mažiau pinigų nei naujo pastato statyboms. / A. Barzdžiaus nuotr. Projekto kaina išsipūtė

Truskavos kultūros centro bėdos galėjo būti pradėtos spręsti dar pernai, kai savivaldybės administracija pasirašė paramos sutartį su Nacionaline mokėjimo agentūra dėl projekto „Kėdainių rajono Truskavos seniūnijos pastato išplėtimas, pritaikant jį kaimo bendruomenės poreikiams bei kultūrinei veiklai“. 

Finansavimo sutartyje buvo nurodyta, kad į šį projektą bus investuota beveik 245,8 tūkst. eurų: 167 tūkst. eurų iš šios sumos skiria Europos žemės ūkio fondas, daugiau kaip 29 tūkst. eurų – valstybės biudžetas ir per 49 tūkst. eurų – pati savivaldybė.

Nuėjusioji valdžia už šiuos pinigus buvo sumaniusi ne rekonstruoti Truskavos kultūros centro pastatą, o pastatyti visiškai naują statinį prie seniūnijos, tačiau parengus techninį projektą paaiškėjo, kad pinigų tokiam sumanymui įgyvendinti neužteks. 

Statybos vertė išaugo daugiau kaip du kartus ir pasiekė beveik 564 tūkst. eurų sumą.

Nijolė Naujokienė: „Kuo remiantis prieš kelerius metus buvo pateiktos tokios sumos?“ / „Rinkos aikštės archyvo nuotr. Truskaviečiai nori rekonstrukcijos, o ne naujų statybų

Ne mažiau svarbu ir tai, kad pasikeitus rajono valdžiai, naujoji netrukus sulaukė ir Truskavos bendruomenės prašymų ne statyti suplanuotą naują statinį, o rekonstruoti esamą kultūros centrą. Atsižvelgiant į šiuos prašymus nedelsiant buvo parengtas šio kultūros centro rekonstrukcijos projektas. 

Suskaičiuota, kad rekonstrukcijai reikės kone perpus mažiau pinigų nei naujo pastato statyboms.

„Bendra šio objekto remonto vertė siektų apie 279 tūkst. eurų, todėl gerokai sumažėtų ir ta pinigų dalis, kurią šiam projektui iš savo biudžeto turi skirti savivaldybė. 

Jei rajono taryba pritars, kreipsimės į Nacionalinę mokėjimo agentūrą, kad leistų keisti projektą ir vietoj naujo statinio statybų galėtume atlikti senojo rekonstrukciją“, – paaiškino Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius. 

Investicinis projektas nebuvo paruoštas?

Pradėjus svarstyti šį klausimą rajono taryboje, netrukus paaiškėjo ir itin keisti dalykai, dėl kurių šis projektas, matyt, ir strigo.

Rajono tarybos narė Nijolė Naujokienė stebėjosi: „Kodėl šis projektas, kuriame buvo numatyta, kad iš viso jam įgyvendinti reikės apie 250 tūkst. eurų, paramai gauti buvo pateiktas be jokio investicinio projekto? Kuo remiantis prieš kelerius metus buvo pateiktos tokios sumos? Juolab kad padarius techninį projektą, reikalinga suma išaugo kone 3 kartus, beveik iki 600 tūkst. eurų, dėl ko ir buvo sustabdytas konkursas dėl rangos darbų pirkimo. Kodėl savivaldybėje susiklostė tokia situacija?“

Savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius sakė manąs, kad tokia situacija susiklostė galimai dėl to, kad ankstesnioji valdžia sprendimus priėmė pernelyg skubotai.

„Manyčiau, kad tiek skaičiavimai, tiek įvairūs sprendimai turėjo būti rengiami atsakingiau, atsižvelgiant į bendruomenės nuomonę“, – sakė A. Kacevičius, akcentuodamas ir tai, kad ne kartą naujieji savivaldybės vadovai buvo susitikę su Truskavos bendruomene, kuri išreiškė norą renovuoti senąjį kultūros centro pastatą, o ne statyti naująjį. 

 

Dauguma truskaviečių nori, kad būtų rekonstruotas dabartinis kultūros centras, o ne statomas naujas pastatas. V. Zakaryza

Be to, savivaldybė gavo ir oficialius prašymus iš truskaviečių su surinktais gyventojų parašais, pasisakančiais už rekonstrukciją, o ne naujas statybas. 

Virmantas Pikelis išreiškė nuogąstavimą, kad keičiant projektą procedūros gali užtrukti. / A. Barzdžiaus nuotr. Gyventojų nuomonę bandė sumenkinti

Opozicijos atstovai rajono taryboje stebėjosi, kad truskaviečiai nori rekonstruoti seną pastatą, o ne statyti naują, mat tuomet, kai jie buvo valdžioje, esą gyventojų nuomonė buvo priešinga ir šie, pasak jų, norėjo naujo pastato. 

A. Kacevičius atrėmė, kad savivaldybėje nėra jokių įrodymų, bylojančių, kad ankstesnė valdžia būtų atlikusi kokią nors gyventojų apklausą, kurioje būtų pareikšta kitokia nuomonė. Nėra nei jokių apklausą liudijančių protokolų, nei pačių gyventojų prašymų.

„O šiais metais birželio mėnesį esame gavę Truskavos pagrindinės mokyklos kolektyvo kreipimąsi, kuriame nurodoma, kad tikslinga renovuoti senąjį pastatą. Už tai pasirašė 17 žmonių. 

Gavome Petkūnų bendruomenės centro susirinkimo protokolą, kur naujo priestato statyboms nepritaria 19 gyventojų.

Gavome ir Truskavos bendruomenės centro susirinkimo protokolą, kuriame užfiksuota, kad  priestato statyboms nepriaria 26 žmonės ir tik 2 pageidauja priestato. 

Naujo priestato pageidauja tik 9 Truskavos kultūros centro darbuotojai.  

Gavę šiuos raštus suorganizavome susitikimą su Truskavos seniūnijos gyventojais. Į šį susitikimą buvo kviečiami visi bendruomenės gyventojai. Iš atvykusiųjų – 38 gyventojai“, – išdėstė A. Kacevičius.

Būtent šiais gyventojų pareiškimais remiantis ir parengtas sprendimo projektas Truskavos kultūros centrą rekonstruoti, o ne statyti naują pastatą. 

Opozicijos atstovai bandė menkinti gyventojų nuomonę ir sakė, esą nežinia, kas tokie apklausti, ar yra tarp jų pačių meno kolektyvų atstovų.

Vicemeras Paulius Aukštikalnis priminė, kad tarybos nariai turi ne tik teisę diskutuoti, bet ir pareigą patys rengti ir siūlyti sprendimo projektus, taip pat koreguoti tuos, kuriuos savivaldybė pateikia. / A. Barzdžiaus nuotr. Bandė gąsdinti, kad gali likti visai be kultūros centro

Nepavykus nuginčyti raštu užfiksuotos gyventojų nuomonės, opozicijos atstovai griebėsi kitų triukų.

Virmantas Pikelis išreiškė nuogąstavimą, kad keičiant projektą procedūros gali užtrukti.

„Kai mes įklimpsime, tai Truskavos kultūros žmonės gali finale likti visai be renovuoto pastato“, – sakė V. Pikelis.

Į tokį jauno politiko pareiškimą netruko sureaguoti politikos senbuvė N. Naujokienė: „Jeigu mes jau kalbame, kad įklimpome su šituo projektu, tai kalbėkime nuo kada įklimpome. 

O įklimpome nuo tada, kai buvo gautos lėšos, bet neturėjome investicinio projekto. 

Ir projektas kone tris kartus išbrango. 

Tada buvo sustabdytas rangos pirkimas ir visi tada pusantrų metų sėdėjo ir laukė, kaip saviveiklininkai ir kiti gyvens šaltose patalpose. 

Taip, toje situacijoje įklimpome ir esame įklampinti dar ir to, kad šitas projektas jau turėjo šiandien baigtis pagal gautą europinę paramą – 2020 metų kovo mėnesį turėjo būti baigti visi darbai.

Suformuota labai sudėtinga situacija, o gyventojų nuomonė turėjo būti išanalizuota ir ja remiantis priimti sprendimai dar prieš imantis šio projektą.“ 

V. Pikeliui į pagalbą suskubo ir jo kolega buvęs meras Saulius Grinkevičius taip pat pareiškęs, kad jam neramu, jog gali būti nespėta laiku įgyvendinti projekto ir tokiu atveju, pasak jo, Truskava liktų be kultūrinėms reikmėms skirto pastato.

Kaimuose ir taip yra daug tuščių ir nerenovuotų pastatų. Tai ką, jūs norite statyti naują? O ką darysime su tuo senu? K. Štelmokaitė

Tokius politiko nuogąstavimus atrėmė tarybos narys Romualdas Gailiūnas: „Nėra jokios problemos. Projektą reikia įgyvendinti iki 2022 metų, o pinigai nėra dideli. 

Manau, kad už tokią sumą tokį projektą, koks yra dabar pateiktas ir siūlomas įgyvendinti, normali 10-ies žmonių statybininkų brigada pastatą rekonstruos per 2–3 mėnesius.“

Karolina Štelmokaitė: „Mes nešvaistome lėšų. Mes didiname energetinį efektyvumą pastatų.“ / A. Barzdžiaus nuotr. Jauni politikai stebėjosi senbuvių žaidimais

Tokie politikos senbuvių „žaidimai“ neliko nepastebėti politikos naujokų.

Vicemeras Paulius Aukštikalnis priminė, kad tarybos nariai turi ne tik teisę diskutuoti, bet ir pareigą patys rengti ir siūlyti sprendimo projektus, taip pat koreguoti tuos, kuriuos savivaldybė pateikia. 

„O tie visi klausimai, kurie kyla tarybos metu, tiesiog parodo, kad nebuvo gilinamasi į sprendimus komitetų posėdžių metu. 

Tarybos nariai yra išrinkti, kad atstovautų mūsų bendruomenę ir kad įdėtų darbo, o ne tik ateitų į tarybos posėdžius su tokiomis frazėmis, kad va, manęs neįtikino administracijos sprendimas. Aš taip ar aš anaip. 

Visi turime prisiminti savo pareigas ir jas atlikti. Balsuodami gilinkimės vis dėlto į visus klausimus“, – sakė P. Aukštikalnis.

Ne ką mažesnę nuostabą opozicijos senbuvių pareiškimai sukėlė ir tarybos narei Karolinai Štelmokaitei: „Aš nelabai suprantu nepasitenkinimo kai kurių kolegų, kad mes renovuojame pastatą, o ne jį paliekame apleistą ir tuščią.

Kaimuose ir taip yra daug tuščių ir nerenovuotų pastatų. Tai ką, jūs norite statyti naują? O ką darysime su tuo senu? 

Nuspręsdami daryti renovaciją, mes sutaupome pinigus. Mes nešvaistome lėšų. Mes didiname energetinį efektyvumą pastatų. Aš nelabai suprantu tų skundų. Man tiesiog yra nesuprantama šita diskusija.“ 

Bandė prisiimti nuopelnus

Kuomet S. Grinkevičius vadovavo rajonui, realiai taip ir neprasidėjo nei Truskavos kultūros centro renovacija, nei planuoto naujo pastato statybos, nepaisant visko, jis vis tik bandė prisiimti sau nuopelnus ir baksnojo į ankstesnes valdžias, kad šios dėl truskaviškių esą visai nieko nepadarė. 

„Tai MES ėmėmės to projekto, kad Truskavoj žmonės tikrai turėtų gražų, šiuolaikinį pastatą, kur galėtų šokt, dainuot, grot – apie tai mes šnekam“, – sakė S. Grinkevičius.

Tokių politiko išsireiškimų pro ausis nepraleido N. Naujokienė. 

Ji S. Grinkevičiui kirto, kad šis, norėdamas kalbėti apie tai, ką ar ko nepadarė prieš jį rajonui vadovavusieji, pirmiausia pats turėtų tuo pasidomėti ir tik po to apie tai kalbėti, juolab kad jai pačiai vadovaujant rajonui, visi kultūros centrai buvo įtraukti į rajono strateginį planą ir visus buvo numatyta renovuoti ir atnaujinti.

Dar vienas politikos naujokas Tomas Bičiūnas taip pat stebėjosi tokia diskusija: „Kai girdžiu tokius  opozicijos išsireiškimus kaip „mūsų projektas“, „man smagu“, „pastato neliks arba nieko neliks“, tai noriu pasakyt, kad atkreiptumėt dėmesį į tai ne kaip čia „mano projektas“, bet kaip žmonėms reikalingas projektas, ne „man smagu“, bet ar reikalinga Truskavai. Ir galų gale – be nieko gi žmonės neliks – mes ir balsuosim už tai, kad jie liktų ne be nieko.“

Iškvietė ir seniūną

Tarybos posėdyje buvo pakviestas pasisakyti ir Truskavos seniūnas Vytautas Zakaryza. 

Jis patvirtino, kad dauguma truskaviečių nori, kad būtų rekonstruotas dabartinis kultūros centras, o ne statomas naujas pastatas. 

Jį prie sienos viešai bandė priremti buvęs meras S. Grinkevičius: „Vytai, atsakyk man į klausimą – ar buvo prašyta paties prieš pradedant šito projekto pradžią, kad atliktum apklausą žmonių, ar jie norėtų turėti naują salę, kuri būtų šalia seniūnijos?“

Seniūnas S. Grinkevičiaus paklausimą atrėmė konkrečiai: „Tokį norą turėjo tiktai kultūros centro darbuotojai.“

Pritarė rekonstrukcijai

Dėl Truskavos kultūros centro rekonstrukcijos rajono tarybos nariai diskutavo kone visą valandą, tačiau nepaisant visų opozicijos prieštaravimų, rekonstrukcijai pritarta. 

Už tai, kad būtų rekonstruotas Truskavos kultūros centras balsavo 16 rajono tarybos narių. 

Prieš pasisakė 6: Virginija Baltraitienė, Sandra Barzdienė, Jūratė Judickienė, Virmantas Pikelis ir Saulius Grinkevičius, o susilaikė Vilma Šnurevičiūtė.

13 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!