NAUJIENOS

Visos kategorijos
Vyriausybės posėdyje buvo priimtas sprendimas bendrovę Dotnuvos eksperimentinį ūkį įtraukti į privatizuojamų objektų sąrašą.  / Algimanto Barzdžiaus nuotr.

Privatizuojamas Dotnuvos eksperimentinis ūkis (PAPILDYTAS)

Kristina MIRVIENĖ - 08:44 Birželio 14d. 2018

Praėjusią savaitę paaiškėjo, kad Vyriausybė nutarė į privačias rankas perleisti šiuo metu valstybei priklausančią bendrovę Dotnuvos eksperimentinis ūkį.

Žinia apie Dotnuvos eksperimentinio ūkio privatizaciją ne tik krašto, bet ir pačios įmonės bendruomenei buvo it perkūnas iš giedro dangaus, mat nei ūkio vadovybė, nei kitos su šia įmone susijusios krašto institucijos apie planus privatizuoti bendrovę menkai tenumanė ir net patvirtinus nutarimą nebuvo iš karto informuotos.

Nieko nežino

Dar šių metų gegužės pabaigoje Ūkio ministerijos parengtame Vyriausybės nutarimo projekte buvo siūloma privatizavimo objektų sąrašą papildyti bemaž dešimčia valstybei priklausančių įmonių, tarp kurių – ir bendrovė Dotnuvos eksperimentinis ūkis.

Šią įmonę į šį sąrašą įtraukti pasiūlė Žemės ūkio ministerija (ŽŪM).

Praėjusios savaitės Vyriausybės posėdyje šiam siūlymui buvo pritarta be pakeitimų.

Bendrovės Dotnuvos eksperimentinio ūkio įstatinis kapitalas vertinamas 1251,30 tūkst. eurų. Valstybei priklauso 100 proc. šios įmonės nominaliųjų akcijų. Įmonės veikla buvo pelninga. Ūkyje dirbama apie 800 ha žemės, iš kurių 715 ha priklauso valstybei.

Čia darbo vietos suteiktos 44 kraštiečiams.

Šiuo metu Akademijos miestelio, kuriame ir yra įsikūręs ūkis, bendruomenė gyvena it ant parako statinės – ar tikrai įmonė bus privatizuojama, ar nesumažės darbo vietų, ar ūkis išliks, kaip bus su moksline veikla?

Tik iš nuogirdų girdėta žinia miestelio gyventojams kelia nemažai sumaišties – iki šiol oficialiai apie priimtą įmonės privatizavimo sprendimą miestelio gyventojai nėra informuoti. Negana to, nieko konkretaus apie privatizaciją kol kas nežino net ir pats Dotnuvos eksperimentinio ūkio vadovas.

„Apie mano vadovaujamos įmonės numatomą privatizaciją sužinojau tik iš spaudos.

Kol kas dar negavau jokių pranešimų ar dokumentų iš įmonės akcininkų – Žemės ūkio ministerijos.

Dėl bendrovės privatizavimo ypač nerimauja Akademijos bendruomenės nariai. Žmonėms neramu dėl paties privatizacijos proceso bei darbo vietų. Aut. past.

Jau kreipiausi į ministeriją dėl informacijos apie šį nutarimą. Kai kažką konkrečiau žinosiu, galėsiu plačiau papasakoti ir patvirtinti, kad privatizacija yra ne išsigalvojimas. O dabar dar neturiu jokių oficialių dokumentų iš ministerijos.

Taip, skaičiau, girdėjau apie privatizaciją, bet kol kas nieko nei patvirtinti, nei paneigti, nei komentuoti negaliu“, – sako trečius metus Dotnuvos eksperimentiniam ūkiui vadovaujantis kėdainietis Rimgaudas Praninskas.

Pasiteiravus įmonės vadovo nuomonės apie bendrovės privatizaciją, pašnekovas nuo komentarų susilaikė.

„Nenorėčiau nieko komentuoti apie įmonės privatizavimą. Reikia daugiau pasiskaityti, kodėl buvo priimtas toks sprendimas, o ką aš galvoju apie tai, čia visiškai ne tai.

Kol kas nežinau įmonės privatizavimo motyvų. Yra akcininkai, jų interesas, jie ir sprendžia. Jiems iš aukščiau, matyt, geriau matosi, ką reikia valstybei išlaikyti, ką privatizuoti“, – svarsto R. Praninskas.

2.	Kada konkrečiai bus privatizuota įmonė, kol kas nėra žinoma, tačiau pirmieji žingsniai šiame procese jau žengti.Šokiruoti

Itin aktyvi Akademijos miestelio bendruomenė buvo šokiruota žinios dėl bendrovės privatizavimo. Žmonės nuogąstauja ne tik dėl įmonės ateities, bet ir savo darbo vietų, mokslinės veiklos ir kt.

„Esame šokiruoti! Viešinimo apie bendrovės privatizavimą nėra ir tai yra labai blogai. Bendruomenei reikia daugiau informacijos apie tai, bandysime kreiptis į atsakingas institucijas ir jos ieškoti. Tačiau žinia apie privatizaciją vienareikšmiškai nedžiugina ir kelia nemažai nerimo. Juk tokie sprendimai kaip įmonių privatizavimas labai paliečia žmonių likimus.

Visi žinome, kuo gresia privatizacija ir kas gali atsitikti.

Aš įsivaizduoju, kad kaip ir visur privatizuojant įmones, nebus išvengta darbuotojų atleidimų ir kitų reorganizacijų. Privatizacija visada susijusi su nelabai gerais dalykais, o kai tai liečia žemę, juo labiau.

Miestelis ir taip labai kukliai gyvena, susisiekimas viešuoju transportu su Kėdainiais vakarais komplikuotas – žmonėms kiekviena darbo vieta miestelyje svarbi.

Be to, neaišku, kaip įvykus privatizacijai, tai paveiks Lietuvos žemdirbystės instituto veiklą, juk mokslininkai Dotnuvos eksperimentiniame ūkyje atlieka nemažai tyrimų“, – nerimauja Akademijos bendruomenės pirmininkė mokslininkė Ina Stuogė.

Mokslininkai neprapuls

Paaiškėjo, kad Lietuvos agrarinių mokslų ir miškų mokslų centras (LAMMC), kurio dalis mokslinės veiklos glaudžiai susijusi su bendrove Dotnuvos eksperimentiniu ūkiu, taip pat nieko konkretaus apie minėtos įmonės perleidimą į privačias rankas nežino.

„Įvairios neoficialios kalbos apie Dotnuvos eksperimentinio ūkio privatizaciją gal ir buvo, bet oficialių žinių aš dar ir dabar neturiu.

O eksperimentinių ūkių paskirtis – ne tik gamyba, bet ir naujų technologijų testavimas, tad mes kai kuriuos eksperimentus, žinoma, vykdydavome kartu su minima įmone.

Dabar aišku, kad neaišku, kas bus, kai bus privatizuojama įmonė, bet kai atsiras nauji savininkai, būtinai bandysime kalbėtis jais.

Mes bendradarbiaujame tiek su valstybiniais, tiek su privačiais ūkiais, suprantama, ieškosime galimybių ir ateityje bendradarbiauti.

LAMMC mokslininkai bendrovės Dotnuvos eksperimentinio ūkio privatizacijos nekomentuoja. Tačiau viliasi, kad ir toliau šiame ūkyje bus galima atlikti mokslinius bandymus. Aut. past.

Džiaugiamės, kad kai kurie privatūs šalies ūkiai yra labai pažangūs ir supranta, kad be naujovių grėsmė jų verslui visada yra, tad turime pakankamai ūkininkų ir privačių bendrovių, su kuriomis bendradarbiaujame, jie noriai mus įsileidžia atlikti savo mokslinius eksperimentus. O Dotnuvos eksperimentinis ūkis yra vienas iš daugelio ūkių, kuriame mes atliekame mokslinius tyrimus, jis tikrai nėra vienintelis“, – sako LAMMC vadovas dr. Gintaras Brazauskas.

Švietimo ir mokslo ministerijai pavaldžios įstaigos – LAMMC, vadovas komentuoti Dotnuvos eksperimentinio ūkio privatizacijos sprendimo pagrįstumo taip pat nesiryžo.

„Aš pirmiausiai norėčiau išgirsti motyvus, kodėl buvo nuspręsta ūkį privatizuoti, todėl nuo komentaro dėl šios įmonės privatizavimo tikslingumo susilaikysiu. Sunku taip iš šono žiūrint reaguoti, reikėtų gerai žinoti konkrečią situaciją“, – tvirtina G. Brazauskas.

Viliasi bendradarbiavimo

LAMMC Žemdirbystės instituto mokslininkė Roma Semaškienė, atsakinga už įstaigos eksperimentinę plėtrą, žinią apie įmonės privatizaciją priima ramiai, tačiau neslepia būgštavimo pasikeitus savininkams dėl bendradarbiavimo ateities.

„Taip, skaičiau, teko girdėti apie ūkio privatizaciją. Pokyčiai visada šiek tiek neramina. Mes su bendrove Dotnuvos eksperimentiniu ūkiu jau ilgą laiką sėkmingai bendradarbiaujame, kiekvienais metais šios įmonės valdose atliekame daugiau ar mažiau mokslinių eksperimentų, palaikome tikrai labai šiltus ir gražius santykius. Žinot, kai yra puikus bendravimas, labai norėtųsi, kad jis ir toliau išliktų.

Mano žinios apie privatizaciją yra labai menkos, nežinau kas tiksliai su įmone bus vėliau, bet labai norėtųsi tikėti, kad bendradarbiavimas bus įmanomas. Nes nors mes ir turime galimybių mokslinius tyrimus atlikti visoje Lietuvoje, tačiau labai paranku, kai mokslinių eksperimentų objektai yra netoliese, tuomet viską paprasčiau ir greičiau derinti. Todėl Dotnuvos eksperimentinis ūkis mums išties yra labai svarbus. Viliamės, kad priimti sprendimai neigiamai neatsilieps mokslinei veiklai“, – sako dr. R. Semaškienė LAMMC direktoriaus pavaduotojai eksperimentinei plėtrai.

Itin aktyvi Akademijos miestelio bendruomenė buvo šokiruota žinios dėl bendrovės privatizavimo. Žmonės nuogąstauja ne tik dėl įmonės ateities, bet ir dėl savo darbo vietų, mokslinės veiklos ir kt. Aut. past.

Mokslininkė pastebi, kad nors didžioji dalis tyrimų ir eksperimentų yra vykdoma institutui priklausančiuose plotuose, šis jų valdo apie 500 ha, tačiau mokslinei veiklai ne mažiau svarbūs ir valstybiniuose bei privačiuose ūkiuose atliekami bandymai.

„Instituto mokslininkai mokslinius tyrimus vykdo įvairiose šalies vietose – tiek privačiuose, tiek valstybiniuose ūkiuose. Vis tik didžioji dalis jų yra atliekama instituto laukuose, kurių mums vos vos užtenka. Tačiau tarkim, jei Dotnuvos apylinkėse mes pritrūkstame ar neturime tyrimams reikiamų objektų, pavyzdžiui, tam tikros piktžolės čia neauga, mes keliaujame į kitas Lietuvos vietoves. Džiaugiamės, kad privatūs ūkiai noriai bendradarbiauja su mokslininkais, viliamės, kad jei atsiras nauji Dotnuvos eksperimentinio ūkio savininkai, jie taip pat suvoks mokslo svarbą žemės ūkiui“, – pabrėžia R. Semaškienė.

Darbuotojai laukia

Pakalbinti bendrovės darbuotojai dėl numatomų pokyčių ir galimų naujų įmonės savininkų per daug galvų nesuka. Jie vienbalsiai tvirtina, kad kol kas dirba savo darbus, o kai situacija keisis, tuomet ir sprendimus priiminės. Žinoma, poros darbuotojų nuomonė toli gražu neatspindi viso kolektyvo nuotaikų.

„Taip, aš žinojau ir tikėjausi, kad anksčiau ar vėliau bendrovė bus privatizuota, kalbų apie privatizaciją buvo jau senokai. Pasikeitusi Vyriausybė iš karto kalbėjo, kad verslą turi valdyti verslininkai, o valstybė turi tvarkytis valstybėje.

Jei dėl privatizacijos netekčiau darbo vietos, nemanau, kad dėl to gyvenimas baigtųsi. Tačiau jausmai dėl privatizacijos dvejopi – iš vienos pusės neramu, tačiau įmonė turi skolų, dėl kurių negali pretenduoti į projektų paramą, o tai trukdo ūkio progresui, tad naujos investicijos, manau, būtų labai gerai. O privatizacijos procesai greitai tikrai nevyksta, kol čia kas nors bus, tai ir nupjauti ir dar kartą pasėti, manau, suspėsime. Tad nesukam galvų kol kas dėl to ir dirbam savo darbą“, – tvirtina bendrovės Dotnuvos eksperimentinio ūkio augalininkystės skyriaus vadovas.

Kadangi UAB Dotnuvos eksperimentinis ūkis vykdo tik komercinę veiklą ir neturi specialiųjų įpareigojimų, be to, rinkoje yra tokią pačią ar panašią veiklą vykdančių subjektų, buvo pasiūlyta atsisakyti valstybės dalyvavimo šios bendrovės valdyme. ŽŪM

„Aš nieko kol kas nežinau konkrečiai, o ką čia laikraščiai rašo, tai kitas dalykas. Ką aš čia galiu komentuoti – dirbam savo darbą ir laukiam žinių. O prie pokyčių mes pripratę, dažnai keičiasi valdybos ir ką? Dirbam savo darbą, žiūrime, kad būtų geri rezultatai, o toliau kaip savininkai pasakys, taip ir bus, mes negalime niekam daryti įtakos. Žinome, kad bus kažkas, o kaip bus, bus matyti“, – nedaugžodžiauja bendrovės vyriausiasis zootechnikas Kostas Dvarvytis.

Neverta laikyti

„Rinkos aikštė“ kreipėsi į ŽŪM prašydama paaiškinti bendrovės Dotnuvos eksperimentinio ūkio privatizavimo motyvus.

Atsakyme pranešama, kad Vyriausybė dar kovo mėnesį pavedė Žemės ūkio ministerijai privatizuoti valstybei nuosavybės teise priklausančias UAB Dotnuvos eksperimentinio ūkio akcijas. Šis sprendimas priimtas atsižvelgiant į ūkio ministro sudarytos darbo grupės siūlymus, kurie paremti EBPO (Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos) rekomendacijomis.

Darbo grupė analizavo ir vertino visų valstybės valdomų įmonių vykdomas veiklas bei valstybės tikslingumą dalyvauti šių įmonių valdyme. Kadangi UAB Dotnuvos eksperimentinis ūkis vykdo tik komercinę veiklą ir neturi specialiųjų įpareigojimų, be to, rinkoje yra tokią pačią ar panašią veiklą vykdančių subjektų, buvo pasiūlyta atsisakyti valstybės dalyvavimo šios bendrovės valdyme.

Įvairių neoficialių kalbų apie Dotnuvos eksperimentinio ūkio privatizaciją gal ir buvo, bet oficialių žinių aš dar ir dabar neturiu. O eksperimentinių ūkių paskirtis – ne tik gamyba, bet ir naujų technologijų testavimas, tad mes kai kuriuos eksperimentus, žinoma, vykdydavome kartu su minima įmone. Dabar neaišku, kas bus, kai bus privatizuojama įmonė, bet kai atsiras nauji savininkai, būtinai bandysime kalbėtis jais. G. Brazauskas.

Pranešime teigiama, kad UAB Dotnuvos eksperimentinį ūkį įtraukus į Privatizuojamų objektų sąrašą, bendrovės valstybei priklausančios akcijos bus perduodamos VĮ Turto bankui, kuris ir rengs bendrovės privatizavimo programą.

Bus atliktas bendrovės nepriklausomas vertinimas ir nustatyta pradinė pardavimo kaina. Kainą tvirtins Privatizavimo komisija ir bus nustatytas privatizavimo būdas. Greičiausiai bus vykdomas viešas aukcionas arba viešas konkursas.

Vyriausybė šių metų birželio 6 d. posėdžio metu pritarė siūlymui UAB Dotnuvos eksperimentinį ūkį įtraukti į Privatizuojamų objektų sąrašą. UAB Dotnuvos eksperimentinis ūkis į šį sąrašą įtraukiamas pirmą kartą. 

1 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!