NAUJIENOS

Visos kategorijos
  / Algimanto Barzdžiaus nuotr.

Pokyčiai baisūs ne visada, jie gali stiprinti bendruomenę

Rasa JAKUBAUSKIENĖ - 08:38 Rugsėjo 02d. 2019

Vieniems – tai pati pradžia. Pradžia naujo gyvenimo, pažinimo, platesnių galimybių ir savarankiškumo ugdymo. Kitiems – dar viena, aukštesnė, pakopa. Tretiems – vieno etapo pabaiga, kito – pradžia. Mokytojams ir mokyklų vadovams – nemenka užduotis, kaip išugdyti ir išmokyti dar vieną kartą. Tai – dar viena Rugsėjo 1-oji. Su savo naujomis užduotimis, viltimis, siekiais, džiaugsmais ir nusivylimais. „Rinkos aikštė“ pasidomėjo, kaip šiųmetę mokslo metų pradžią pasitinka kai kurios Kėdainių ir rajono mokyklos bei patys moksleiviai.

Kiekvienas rugsėjis – toks pat, bet kartu kitoks

Visi kalbinti mokyklų vadovai pripažino, jog naujus mokslo metus pasitinka su džiaugsmu ir šventiškai nusiteikę.

„Naujus mokslo metus, kaip ir kiekvieną pradžią, pasitinkame ne tik mintimis apie būsimus darbus, bet ir džiugių, sėkmingų akimirkų viltimi“, – sakė Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijos direktorė Tereza Sotnik.

Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos direktorius Alanas Magyla teigė, jog kaip ir kasmet jaučiamas džiaugsmas ir atsakomybė.

„Kiekvienas rugsėjis iš vienos pusės lyg ir toks pat, bet kartu jis ir kitoks, nes gyvenimas eina į priekį, visą laiką egzistuoja kaita tiek kolektyve, tiek mokinių mąstyme ir elgesyje, – atviravo gimnazijos direktorius. – Prieš rugsėjį visada pergalvoji, ką darei ir ką gali padaryti geriau, naujai.“

„Ryto“ progimnazijos direktorius Albinas Stankevičius džiaugėsi, jog į jo vadovaujamos ugdymo įstaigos pirmą klasę ateis 124 pirmokai. O jiems – visada išskirtinis dėmesys.

„Pirmokus mes labiausiai mylime, globojame, apdovanojame progimnazijos ženkleliu – pirmokai yra pirmokai. Kaip motinai pirmagimis, taip mums mokykloje yra pirmokai“, – šiltai apie būsimus moksleivius kalbėjo mokyklos vadovas.

Alano Magylos teigimu, nuo rugsėjo gimnazijos laukia nelengvas uždavinys – per dvejus metus turi pagerinti ugdymo rezultatus./ Algimanto Barzdžiaus nuotr. Mokytojai turėtų gauti didesnius atlyginimus

Nors mokslo metų pradžia daugelyje ugdymo įstaigų žada būti šventiška ir pakiliai nuteikianti, tačiau pedagogų nuotaikas temdo nesibaigiančios permainos ir neaiškumai švietimo sistemoje.

„Pastaraisiais metais mūsų švietimo sistemoje gana daug chaoso ir tai, be abejo, gadina nuotaiką. Norėtųsi, kad būtų daugiau pastovumo, aiškumo, kad mokytojai nebūtų pavargę nuo nežinios, – kalbėjo A. Magyla. – Norėtųsi tikėti, kad šie metai bus ramesni.“

Tiesa, T. Sotnik tarp minėto chaoso ir neiškumų įžvelgė ir teigiamų dalykų.

„Mokytojų etatinio apmokėjimo reforma atnešė daug pokyčių ir sumaišties, tačiau šie išbandymai stiprino tarpusavio supratimą bendruomenėje, skatino ieškoti bendrų susitarimų, tobulino vadybinius gebėjimus.

Tikiuosi, kad šiais mokslo metais pasitikdami švietimo naujoves būsime išmintingesni ir kantresni, o permainos bus palankios ir mokiniams, ir pedagogams“, – vylėsi progimnazijos vadovė.

A. Stankevičius irgi stengėsi rasti bent dalelę optimizmo, kurio taip trūksta permainų ir įtampos krečiamoje švietimo reformoje.

„Aš galvoju, kad rugsėjo 6 dieną Švietimo valdymo informacinėje sistemoje pasirodys pinigai pagal klasių ir mokinių skaičių. Jie turėtų būti didesni nei pernai ir tai reiškia, kad mokytojai nuo rugsėjo vidutiniškai 8 proc. turėtų gauti didesnius atlyginimus. O kaip bus nuo naujų metų, žiūrėsime. Nors valdžia stengiasi elgtis diplomatiškai ir didelių problemų neįžvelgti, tačiau jų iš tiesų yra. Ir yra daug“, – kritikos valdžiai negailėjo „Ryto“ progimnazijos direktorius.

Stengsis gerinti rezultatus ir minės jubiliejus

Paklausti, kokios naujovės laukia į mokyklas sugrįžtančių moksleivių ir pedagogų, vadovai visi kaip vienas tvirtino, jog per vasarą buvo atnaujintos ar sutvarkytos kai kurios mokyklų patalpos ar jų prieigos. Taigi, mokiniai galės mokytis modernesnėse klasėse ir ilsėtis sutvarkytose jaukiose erdvėse. Taip pat teks gerinti ir moksleivių pasiekimų rezultatus.

„Mes dabar esame patekę tarp kokybės krepšelį gaunančių mokyklų. Tai reiškia, kad per dvejus metus turime pagerinti ugdymo rezultatus. Tai yra iš ES lėšų finansuojama programa, kuria siekiama mažinti mokyklų atskirtį. Mums tai – vienas iš didžiausių iššūkių šiais metais, be viso to, ką jau buvome susiplanavę strateginiame ir metų plane“, – apie nelengvą uždavinį pasakojo Krakių M. Katkaus gimnazijos direktorius.

Kadangi praėjusiais mokslo metais mus užklupo tropiniai karščiai, o mokyklose nebuvo sudarytos tinkamos sąlygos mokytis, moksleiviai su didžiule baime laukia birželio. K. Pralgauskytė

Kita vertus, jis taip pat pridūrė, jog šiais metais situacija yra ypatinga tuo, kad Krakių gimnazija sulaukė devyniolikos pareiškimų iš Raseinių rajono Ilgižių kaimo moksleivių tėvų su prašymais jų vaikus mokyti būtent Krakių gimnazijoje.

„Jeigu raseiniškiai nesirenka Ariogalos ar Betygalos, o renkasi Krakes, tai, manyčiau, yra tam tikras rodiklis. Aišku, reikės spręsti problemą dėl mokinių atvežimo, bet, manau, kad ją pavyks išspręsti“, – kalbėjo A. Magyla.

Be jau minėtų naujovių, Krakių laukia ir dar du svarbūs jubiliejai, kuriuos rengsis minėti ir gimnazijos bendruomenė.

„Šiais metais sukanka 440 metų pirmajai Krakėse įkurtai mokyklai. O kitų metų birželį minėsime jau šios mokyklos 80-metį. Taigi tiek būrelių, tiek ir dalykininkų veikla bus kažkiek nukreipta į šias dvi minėtinas šventes“, – apie būsimus jubiliejus pasakojo gimnazijos vadovas.

Tereza Sotnik džiaugiasi, kad naujaisiais mokslo metais netenka sukti galvos dėl mokytojų stokos, o visi dirbantys yra svarbūs ir reikalingi./ Algimanto Barzdžiaus nuotr. Laimėtas sporto konkursas ir privaloma anglų kalba nuo pirmos klasės

Pirmąją mokslo metų dieną mokinius pasitiks pasikeitusi ir J. Paukštelio progimnazijos aplinka – dar kvepiantys dažais keli mokomieji kabinetai, pakeisti mokyklos laiptinių turėklai, mokyklos kieme pastatyti suoleliai.

„Šiais mokslo metais planuojame muziejaus atnaujinimo darbus, norime įrengti dar vieną mokinių poilsio erdvę. Džiaugiamės, kad prie mokyklos erdvių puoselėjimo aktyviai prisideda Kėdainių rajono savivaldybė, rėmėjai ir mokinių tėveliai“, – naujoves vardijo T. Sotnik.

Ji taip pat pasidžiaugė, jog prieš pat rugsėjį mokyklą pasiekė džiugi žinia – laimėję projekto „Sportas mus vienija“ konkursą jie gaus finansavimą įvairioms sportinėms veikloms vykdyti, galės įsigyti daugiau inventoriaus fiziniam mokinių ugdymui.

„Šiais mokslo metais įgyvendinsime STEAM mokyklų programą, ugdymo procesą paįvairinsime patyriminėmis veiklomis. Mūsų pedagogai aktyviai ieško įdomių būdų, kaip įgyvendinti koncepciją „Mokykla be sienų“ sudarydami mokiniams galimybę pažinti, tyrinėti, analizuoti juos supančią aplinką, – gausybę naujų veiklų vardijo ugdymo įstaigos vadovė. – Praėjusiais mokslo metais startavome kaip Visos dienos modelių išbandymo mokykla. Šįmet tęsime šio modelio įgyvendinimą taip tenkindami vis didėjantį tėvų poreikį, kad vaikai galėtų mokykloje praleisti visą darbo dieną.“

„Ryto“ progimnazijoje dar birželio mėnesį buvo baigti vidinio kiemelio atnaujinimo darbai. Taip pat renovuoti sporto salės persirengimo kambariai, dušai, tualetai, prieigos.

„Įsirengėme dar vieną kompiuterių klasę užsienio kalbų mokymui. Šiomis dienomis statybininkai baigė taisyti šiokį tokį ugdymo erdvių modernizavimo brokelį – iš architektų buvo tam tikrų priekaištų dėl trūkumų, – kalbėjo A. Stankevičius. – O iš ugdymo naujovių pagrindinis dalykas – privalomas anglų kalbos mokymas nuo pirmos klasės. Anksčiau būdavo tik būreliai pirmokams, kuriuos lankydavo daugiau nei pusė iš jų.“

Pedagogų turi pakankamai

Viena iš didžiausių pastarųjų metų problemų, su kuriomis susiduria dalis mokyklų – pedagogų trūkumas, kai net prasidėjus mokslo metams jų vis dar ieškoma. Tačiau visų kalbintų mokyklų vadovai džiaugėsi, kad su šia problema nesusiduria ir pedagogų turi tiek, kiek reikia.

„Jau prieš metus prasidėjo mokytojų išėjimas iš mokyklų. Tam yra kelios priežastys – mokytojų atlyginimai nėra patrauklūs lyginant jų darbo atsakomybę ir gaunamą už tai užmokestį. Taip pat keičiasi vaikų kartos. Su po 2000-ųjų gimusiais vaikais, psichologų įvardijamais kaip Alfa ar Zed kartomis, vyresniems mokytojams darosi sudėtingiau juos suprasti ir prie jų prisitaikyti, – pedagogų pasirinkimus vardijo A. Magyla. – Šiuo metu mes didelės problemos dėl mokytojų neturime. Keturi pedagogai paliko mūsų gimnaziją. Tai yra daug. Tačiau ateina trys nauji.“

Kad šiuo metu progimnazijoje mokytojų netrūksta tvirtina ir J. Paukštelio progimnazijos vadovė. Nors jaunų pedagogų nėra daug, anot jos, visi progimnazijoje dirbantys mokytojai yra svarbūs ir reikalingi.

Džiaugiuosi, kad daug metų turime pedagogų tiek, kiek reikia. Tiesa, tarp jų yra ir vyresnio amžiaus mokytojų, kuriems aš dėkingas, kad jie toliau dirba, nes jie mokyklai tikrai reikalingi. A. Stankevičius

„Džiugina šiltas ir dalykiškas mokytojų ir mokinių bendravimas. Mokslo metų pabaigoje atlikta mokinių apklausa apie mikroklimatą progimnazijoje parodė, kad dauguma mokinių gerai jaučiasi mokykloje, pasitiki mokytojais, nebijo klausti, jei ko nesupranta, ir visada sulaukia reikiamos pagalbos“, – situaciją mokykloje apibūdino T. Sotnik.

„Aš džiaugiuosi, kad daug metų, ir šie bus ne išimtis, turime pedagogų tiek, kiek reikia. Tiesa, tarp jų yra ir vyresnio amžiaus mokytojų, kuriems aš dėkingas, kad jie toliau dirba, nes jie mokyklai tikrai reikalingi“, – vyresniems kolegoms dėkojo A. Stankevičius.

Didžiausia Albino Stankevičiaus svajonė – apdovanoti visus moksleivius už jiems svarbius pasiekimus, kurie vaikams parodytų tolimesnį gyvenimo kelią./ Asmeninio archyvo nuotr. Linki rasti savo kelią

Nors vasaros atostogoms skirtas laikas baigėsi, tačiau, pasak mokyklų vadovų, ne visi jų sutikti moksleiviai jau nusiteikę pradėti mokslus ir grįžti į griežtą rutiną.

„Mano kalbinti mokiniai nusiteikę labai įvairiai: vieni mokyklos dar nepasiilgo ir nori tęsti atostogas, kiti priešingai – labai laukia mokslo metų pradžios, rimto darbo, veiklų, įpareigojimų. Smagu, jog vaikai tvirtino per atostogas labiausiai pasiilgę mokyklos draugų“, – atskleidė T. Sotnik.

„Ryto“ progimnazijos penktų–aštuntų klasių moksleiviai paskutiniosiomis savaitėmis ėjo pasiimti vadovėlių. Taigi direktorius nepraleido progos jų pakalbinti ir, pasak jo, susidarė dvi akivaizdžios pagrindinės tendencijos.

„Pirmoji – būtų gerai dar truputį pailsėti ir niekur ta mokykla nepabėgs (juokiasi), antroji – pasiilgo mokyklos, mokytojų, draugų“, – trumpai moksleivių nuotaikas apibūdino A. Stankevičius.

Žvelgiant į priekį J. Paukštelio progimnazijos direktorė vylėsi, jog nauji mokslo metai bus sėkmingi, kupini nepamirštamų patirčių ir pačių geriausių siekių.

„Norisi tikėti, kad mums visiems pavyks darniai gyventi, kad rasime kuo pasidžiaugti, kad turėsime, už ką vieni kitus pagirti ir nepamiršime padėkoti. Nuoširdžiai linkiu visiems gero starto ir ne prastesnio finišo, kai jį pasieksime“, – savo progimnazijos bendruomenei linkėjo T. Sotnik.

A. Stankevičius prisiminė birželio mėnesį „Ryto“ progimnazijoje vykusią gabių mokinių ir mokytojų pagerbimo šventę.

„Joje mes apdovanojome trečdalį mūsų mokinių – 307, ir 50 mokytojų. Mano rožinė svajonė, kad šis skaičius augtų, augtų, augtų ir, kad galų gale mes galėtume absoliučiai visus mokinius apdovanoti už kiekvieno iš jų pasiekimus tais metais įvairiose srityse – akademinėje, socialinėje, sporto – ten, kur jie pasireiškė ir pasiekė nebūtinai kažką įspūdingo, garbingo mokyklai, bet kažką svarbaus sau. Ir galbūt suprato, su kuo sieti savo gyvenimą toliau“, – išmintingai ir padrąsinančiai į naujus mokslo metus žvelgė direktorius.

Karolinos Pralgauskytės teigimu, moksleiviams nerimą kelia prailginti mokslo metai./ Asmeninio archyvo nuotr. Nerimas dėl prailgintų mokslo metų

Kėdainių rajono mokinių tarybos pirmininkė Karolina Pralgauskytė teigė, kad Kėdainių miesto moksleiviai naujuosius mokslo metus pasitinka su didžiule motyvacija bei nedideliu jauduliu. Natūralu, kad visų laukia nauji tikslai, iššūkiai, kai kuriems artėja valstybiniai brandos egzaminai, tad stresas yra neišvengiamas. Tiesa, Karolina neslepia, kad grįžti atgal į mokslus po vasaros kasmet nėra lengva.

„Manau, kaip ir kiekvienam suaugusiam žmogui, taip ir moksleiviui, po ilgo poilsio yra pakankamai sunku grįžti į senąją rutiną. Tad nenustebinsiu pasakydama, jog pirmosios rugsėjo savaitės moksleiviams yra sudėtingos – pradedant nuo miego režimo balansavimo ir baigiant namų darbų ruošimu ar užklasine veikla, kurios vasaros atostogų metu dažniausiai neturime“, – atviravo būsima abiturientė.

Pasak jos, moksleiviams nerimą kelia ne tik su mokslais susiję dalykai. Tarybos pirmininkei bendraujant su moksleiviais iš viso rajono ji dažniausiai girdinti, jog pastarieji paniškai bijo prailgintų mokslo metų.

„Kadangi praėjusiais mokslo metais mus užklupo tropiniai karščiai, o mokyklose nebuvo sudarytos tinkamos sąlygos mokytis, moksleiviai su didžiule baime laukia birželio mėnesio“, – moksleivių nuotaikas atskleidė Karolina.

Jai asmeniškai šie mokslo metai bus ypatingi, kadangi rugsėjo pirmąją dieną taps „Atžalyno“ gimnazijos abituriente, tad, anot jos, laukia gražūs ir darbingi mokslo metai.

„Kalbant apie visuomeninę veiklą, labai džiaugiuosi, jog rugsėjo 13-tą dieną miesto ir rajono moksleiviams pristatysiu savo metų veiklos ataskaitą ir užbaigsiu savo pirmininkės kadenciją Kėdainių rajono mokinių taryboje. Žinoma, tiek laiko atstovavusi savo rajono moksleiviams, negaliu šios veiklos lengvai paleisti, tad rudenį tapsiu Švietimo tarybos nare, o savo kelionę moksleivių atstovavimo srityje tęsiu kitu lygmeniu. Tiksliau tariant, nuo rudens tapsiu Lietuvos moksleivių sąjungos jaunimo politikos koordinatore ir moksleiviams atstovausiu ne tik Kėdainių, bet ir visos Lietuvos mastu“, – apie laukiančias dideles permainas pasakojo vis dar Kėdainių rajono mokinių tarybos pirmininkės pareigas einanti Karolina Pralgauskytė.

0 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!