NAUJIENOS

Visos kategorijos
  / Algimanto Barzdžiaus nuotr.

Kėdainiams gresia šiukšlių krizė

Nerijus POVILAITIS - 09:22 Gegužės 17d. 2018

Skola atliekas gabenančiai įmonei siekia apie 100 tūkst. eurų

Komunalines atliekas Kėdainių rajone surenkančioje bendrovėje „Skongalis“ – ekstremali padėtis. Už suteiktas paslaugas rajono savivaldybė „Skongaliui“ skolinga solidžią pinigų sumą – apie 100 tūkst. eurų. Tam, kad išgyventų, galėtų mokėti atlyginimus ir mokesčius, privati bendrovė priversta skolintis. „Skongalio“ vadovas įsitikinęs, jeigu ne solidus valdančios bendrovės finansinis užnugaris, įmonė seniai būtų bankrutavusi, o Kėdainiai – paskęstų dvokiančių šiukšlių liūne.

Skola nuolatos didėja

Kėdainiuose gali nutikti kaip Vilniuje. Vilniui pakeitus komunalinių atliekų surinkimo sistemą sutriko šiukšlių išvežimas. Susidarė nepavydėtina situacija, vadinamoji šiukšlių krizė. Krūvos pūvančių, smarvę skleidžiančių atliekų, užkimšti konteineriai privertė valdininkus skambinti pavojaus varpais – užsiminta apie užkrečiamųjų ligų proveržio grėsmę.

Panašus scenarijus netolimoje ateityje gali susiklostyti ir Kėdainių rajone. Komunalines atliekas surenkanti bei išgabenanti bendrovė „Skongalis“ išgyvena įtemptą laikotarpį. Atsiskaitymai už suteiktas paslaugas vėluoja jau penktas mėnuo. Skola šiuo metu siekia 100 tūkst. eurų ir ji nuolatos didėja.

Bendrovės direktorius Laurynas Kazlauskas dėl susiklosčiusios padėties vienareikšmiškai kaltina Kėdainių rajono savivaldybę, kurios darbuotojai iki šiol nepasirūpino, kad gyventojai gautų pranešimus apie paskaičiuotą rinkliavos mokestį.

„Visa laimė, jog neturime bankinių įsipareigojimų. Nes bankams nepasakysi, jog su mumis atsiskaityti vėluoja savivaldybė“, – „Rinkos aikštei“ sakė komunalinių paslaugų bendrovės „Skongalis“ vadovas L. Kazlauskas.

Dėkoja verslininkams už supratingumą

„Privačiame versle už suteiktą paslaugą neišrašius sąskaitos, reakcija būtų labai greita ir konkreti. Tačiau Kėdainiuose susiklostė kitokia situacija. Paslaugas mes teikiame, tačiau su mumis už jas neatsiskaitoma, o įsiskolinimai nuolatos auga“, – konstatavo L. Kazlauskas.

Negaudama pajamų bendrovė buvo priversta nutraukti rėmimą vieninteliam profesionaliam krepšinio klubui Kėdainių „Nevėžiui“, įsiskolino paslaugų teikėjams.

Bendrovės direktorius Laurynas Kazlauskas dėl susiklosčiusios padėties vienareikšmiškai kaltina Kėdainių rajono savivaldybę, kurios darbuotojai iki šiol nepasirūpino, kad gyventojai gautų pranešimus apie paskaičiuotą rinkliavos mokestį. Aut. past.

Apie susiklosčiusią sunkią finansinę padėtį liudija ir šios įmonės įsiskolinimai „Sodrai“ – jie reguliariai pasiekia 8–10 tūkst. eurų, o po kurio laiko skola padengiama.

„Dabar tenka nuolatos atsiliepti į skambučius ir paslaugų teikėjams aiškintis, jog mums skolinga savivaldybė. Kada tik mes gausime pinigus, tada nedelsdami atsiskaitysime. O vietos verslininkams tikrai noriu padėkoti už supratingumą“, – kalbėjo L. Kazlauskas.

Nuo visiško žlugimo gelbsti tik motininė įmonė

Kaip pavyksta išgyventi komunalines paslaugas teikiančiai ir atlygio už tai negaunančiai įmonei ir kodėl iki šiol Kėdainių dar neužpildė dvokiančių atliekų kalnai?

Bendrovės „Skongalis“ direktorius L. Kazlauskas neslepia – atsidūrusi analogiškoje situacijoje, kai įsiskolinimai siekia 100 tūkst. eurų, kita, mažesnė įmonė būtų seniai bankrutavusi. Juk nepaisant didėjančių skolų, reikia mokėti atlyginimus atliekas gabenantiems darbuotojams, pirkti kurą, remontuoti techniką, galų gale – mokėti mokesčius valstybei. Jeigu tik įsiskolinimai „Sodrai“ pasiekia kritinę ribą, įmonių sąskaitoms skiriami inkasiniai pavedimai, o visos įplaukos automatiškai pervedamos skolai padengti.

Bendrovę nuo žlugimo, o Kėdainius – nuo atliekų krizės gelbsti tik tai, jog „Skongalį“ valdo viena didžiausių atliekų surinkimo ir tvarkymo paslaugas teikiančių įmonių Lietuvoje – „VSA Vilnius“. Šiuo metu ji turi 152 darbuotojus.

Būtent iš šios milijoninius pelnus generuojančios motininės įmonės kėdainiečiams tenka skolintis lėšų teikiamų paslaugų kaštams padengti.

Įsiskolino ir praėjusiais metais

Tai toli gražu ne pirmas atvejis, kai į privačias rankas perėjusi Kėdainių komunalinių paslaugų bendrovė „Skongalis“ susiduria su finansinėmis problemomis. O tiksliau – stringa atsiskaitymai už suteiktas paslaugas.

Praėjusių metų rugpjūtį bendrovėje taip pat buvo susiklosčiusi įtempta padėtis. Dėl rajono savivaldybės valdininkų kaltės gyventojams neišsiuntus pranešimų apie priskaičiuotą rinkliavą, įsiskolinimas šiukšlių vežėjams buvo išaugęs iki 130 tūkst. eurų.

Sužinoję, kad sąskaitos tuščios įmonės darbuotojai bijojo, kad dėl to jiems ims vėluoti atlyginimai. Žmonės tąkart minėjo pasiruošę imtis kraštutinių veiksmų – negavus uždirbtų pinigų neišgabenti šiukšlių konteinerių turinio. Laimei, situaciją tuomet pavyko suvaldyti, „Skongaliui“ teko skolintis lėšų iš valdančios kompanijos „VSA Vilnius“.

O skola Kėdainių rajoną aptarnaujantiems atliekų surinkėjams buvo padengta tik praėjusių metų lapkričio viduryje.

„Ramiai gyvenome iki gruodžio mėnesio, paskui viskas vėl prasidėjo iš naujo“, – liūdnai konstatavo L. Kazlauskas.

Problemos – tik Kėdainiuose

Kėdainių rajono savivaldybės pasirašyta komunalinių paslaugų teikimo, atliekų surinkimo ir jų išvežimo sutartis su bendrove „Skongalis“ baigiasi šių metų pabaigoje, gruodžio 31 dieną. Iki to laiko turės būti paskelbtas naujas konkursas šioms paslaugoms teikti.

L. Kazlauskas ironizavo, jog tokiais pavyzdžiais, kai antrą kartą per dvejus metus vėluojama atsiskaityti už paslaugas, o gyventojai negauna pranešimų apie vietinę rinkliavą, kitos bendrovės tikrai nėra viliojamos ateiti ir dirbti Kėdainiuose. Esant tokiai situacijai mažesnė finansinio užnugario neturinti įmonė paprasčiausiai bankrutuotų.

„Dirbame mes („VSA Vilnius“ – red.) ne viename Lietuvos regione. Kitur su atsiskaitymu už paslaugas nekyla jokių problema, net pinigus mums sumoka anksčiau. Tas pats „Skongalis“ paslaugas teikia ir Alytaus mieste, tad juokaujame, kad myli mus visi, tik ne Kėdainių savivaldybė. Kitaip sakant – savame kaime pranašu nebūsi“, – patirtimi dalijosi „Skongalio“ vadovas.

Dėl Kėdainių rajono savivaldybės kaltės vėluojant atsiskaitymams už paslaugas į „Skongalį“ ištikusią bėdą krypsta ir jos savininkės bendrovės „VSA Vilnius“ vadovų dėmesys.

„Kiekvieną kartą skolinantis lėšas, sulaukiama užuominų, kiek galime skolinti. Juk ši įmonė buvo pirkta tam, kad uždirbtų pelną. Bendras požiūris į tai, kas vyksta, yra blogas. Norime plėstis, investuoti, o tai – kas vyksta, to tikrai neskatina. Kitą kartą planuojant plėtrą bus atidžiai žiūrima, ar ateityje nekils panašių problemų“, – savininkų požiūrį atspindėjo L. Kazlauskas.

Šiuo metu „Skongalį“ valdanti bendrovė aptarnauja ne tik Kėdainių, bet Vilniaus, Ukmergės, Varėnos, Šalčininkų, Širvintų ir Alytaus rajonus. Artimiausiu metu numatyta plėtra Kaišiadorių rajone.

Bylinėtis kol kas neketina

Tik Kėdainiuose su atsiskaitymo už paslaugas problema susiduriančios „VSA Vilnius“ valdomo

„Skongalio“ vadovas tikino – nors egzistuoja galimybė skolą išsiieškoti teisminiu keliu, kol kas to daryti neketinama. Bylinėjimasis užtruktų gana ilgai, o jo išlaidas galiausiai tektų padengti mokesčių mokėtojams.

„Mūsų pozicija – tartis gražiuoju, įtikinėti ir bendrai ieškoti galimų sprendimo būdų. Neseniai buvau susitikęs su rajono meru, šis pažadėjo paspartinti procesą, kad gyventojams lapeliai su priskaičiuotais rinkliavos mokesčiais būtų išsiųsti kiek galima greičiau“, – sakė L. Kazlauskas.

Ar mero pažadas paspartinti savivaldybėje užstrigusius procesus bus įgyvendintas – belieka tik spėlioti. Skolų prislėgtos bendrovės direktorius spėjo, jog valdininkai tiesiog laiku nesusitvarko su savo darbu, informacinėje sistemoje tikslindami rinkliavos mokesčius ir mokėtojų asmens duomenis.

„Praėjusiais metais, kai gyventojai galiausiai gavo lapelius, būta daug pasipiktinimų. Ir žmonių asmens kodai buvo paviešinti, ir adresai supainioti. Spėju, jog dabar bandoma klaidas ištaisyti, kad visa tai nesikartotų“, – svarstė „Skongalio“ vadovas.

Gyventojus papiktino chaotiški duomenys

Praėjusiais metais lapelius su paskaičiuotais šiukšlių išvežimo bei tvarkymo mokesčiais buvo žadėta gyventojams ir įmonėms išsiųsti iki balandžio, tačiau tai įvyko tik antroje metų pusėje. Kaip jau minėta, sulaukus pranešimų kilo didelis gyventojų nepasitenkinimas – buvo supainioti jų adresai, kai kurie žmonės sužinojo „gyvenantys“ įmonių teritorijose, pasitaikė atvejų, kai sąskaitos už šiukšles buvo išrašytos ir mirusių asmenų vardu.

Tąkart savivaldybės atstovai teisinosi, jog vėlavimas bei sumaištis kilo dėl keblumų diegiant naują informacinę sistemą.

Nuo praėjusių metų pradžios savivaldybei iš seniūnijų perėmus rinkliavos administravimo funkciją,  užsimota įdiegti šiuolaikišką mokėjimo sistemą. Deja, šis siekis virto chaosu, o pradėjus aiškintis, kodėl taip nutiko, savivaldybės atstovai pareiškė, kad visa tai – ne dėl jų kaltės. Esą naująją sistemą diegianti informacinių technologijų bendrovė susiduria su techniniais sunkumais, dėl to viskas ir vėluoja.

Kaip susidariusią situaciją vertina Kėdainių rajono savivaldybės atstovai – kol kas nėra aišku. Pateikus klausimus raštu, kelias dienas į juos atsakymo nesulaukta, tačiau žadėta tai padaryti artimiausiu metu. Kai tik rajono savivaldybės atstovai pateiks informaciją, ją nedelsdami publikuosime. 

Jurgita Petrauskienė. Asmeninio archyvo nuotr. Nuo šiukšlių krizės Kėdainius gelbsti sostinės bendrovė

Jurgita Petrauskienė, UAB „Skongalis“ valdančios bendrovės „VSA Vilnius“ direktorė:

„Situacija jau kuris laikas – sudėtinga. Įmonėje dirba beveik keturios dešimtys darbuotojų: algas mokėti privalome, mokesčius valstybei – taip pat. Siekiame visada tai daryti laiku, nes esame socialiai atsakingi, o didžiausia mūsų vertybė – būtent darbuotojai. Žinoma, norėtume ir investuoti į atsinaujinimą, tačiau dėl objektyvių priežasčių tai padaryti kol kas neturime jokių galimybių. Šimtatūkstantinė, kartais kiek sumažėjanti, bet vėl išauganti, savivaldybės skola – labai didelė. Ir jei ne „VSA Vilnius“ indėlis, būtume jau nebegalėję teikti paslaugų kėdainiškiams. Tikrai laukiame, kad artimiausiu metu tie pinigai pasiektų įmonės „Skongalis“ sąskaitą, o ateityje atsiskaitymai vyktų sklandžiai, kaip numatyta sutartyje.“

2 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!