NAUJIENOS

Visos kategorijos
 Nors ir numačius, kad gimdymas nepriskiriamas rizikos grupei, niekada negali būti tikras, kad viskas vyks gerai.  / Asociatyvi BNS nuotr.

Kėdainių medikai priimti gimdymų namuose nepasiruošę?

Kristina MIRVIENĖ - 08:46 Balandžio 27d. 2018

Lietuvoje jau visai netrukus turėtų būti patvirtinti gimdymą namuose įteisinantys teisės aktai. Balandžio pradžioje Vyriausybei pritarus Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui teisiškai reglamentuoti tokius gimdymus iki šių revoliucinių permainų telieka vos vienas žingsnis – jei Slaugos praktikos ir akušerijos praktikos įstatymo pakeitimo projektui pritars Seimas, šalyje vaikelio atėjimą į pasaulį namuose galės rinktis bet kuri norinti ir įstatymo normatyvus atitinkanti moteris.

Seimui pritarus šios įstatymo pataisos turėtų įsigalioti dar šiemet. Ar Kėdainių medikai yra pasiruošę priimti gimdymus namuose? Ar nepritrūks medicininės įrangos, personalo ir drąsos jam?

Teisiškai reglamentuoti

Krašto gydytojai ginekologai-akušeriai, pastebi, kad kėdainietės gimdyti namuose neskuba. Tiesa medikams vis vien dėl šių įstatymų pataisų neramu, mat kol kas nėra aiškūs atsakomybės bei pasirengimo priimti gimdymus namuose klausimai.

Iki šiol Lietuvoje gimdymas namuose nebuvo aiškiai reglamentuotas ir norintieji vaikelio susilaukti namuose propaguodavo tam tikrą „neteisėtą veiklą“ į pagalbą pasitelkdami pribuvėjas, kurių veikla nėra licencijuota ar sertifikuota.

Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, svarbiausias šių įstatymo pataisų uždavinys – numatyti visas įmanomas priemones, kurios leistų užtikrinti naujagimių ir gimdyvių saugumą, kai yra apsisprendžiama gimdyti namuose.   

„Žmonės gimdo namuose, tokia yra realybė, tai yra jų pasirinkimo teisė. To negalima ignoruoti, todėl valstybė turi aiškiai nustatyti taisykles, kurių būtina laikytis, siekiant užtikrinti saugumą. Tad jau netrukus bus galima užtikrinti kokybiškas paslaugas visoms mamoms, nusprendusioms vaikelio susilaukti sau artimoje aplinkoje – namuose“, – sako ministras Aurelijus Veryga.

Tiesa, ministerija numato, kad jei šie siūlymai įsigalios, už gimdymo namuose paslaugas tėveliai turės susimokėti savo lėšomis.

Kėdainių PSPC gydytoja ginekologė Violeta Tamulienė teigia, kad didžioji dalis medikų nesutiktų priimti gimdymų namuose. rinkosaikste.lt nuotr. Tik nerizikingi

SAM Slaugos koordinavimo skyriaus vedėjos Odetos Vitkūnienės teigimu, šiuo metu galiojanti tvarka užkerta kelią priimti gimdymus namuose.

„Pavyzdžiui, šiuo metu bendrosios praktikos akušeriai dar negali savarankiškai teikti pacientams medikamentinės pagalbos, o turi nedelsdami gabenti juos į gydymo įstaigas. Norint suteikti reikiamas paslaugas gimdyvėms, būtina įgalinti medikus teikti ir tokią pagalbą. Mūsų parengtame projekte numatyta, kad akušeriai galėtų teikti medikamentinę pagalbą, jei gimdyvei iškiltų pavojus. Jei nėštumas bus nerizikingas, akušeriai galės jį priimti namuose, taip pat skirti ir išrašyti reikiamus vaistus“, – sako O. Vitkūnienė.

SAM pabrėžia, kad namuose galės būti priimami ne visi gimdymai, o pirmiausia tie, kurie nėra rizikingi. Siekiant apsaugoti būsimas mamas ir jų vaikus, tais atvejais, kai nėštumas turės rizikos faktorių, jis turės būti priimamas gydymo įstaigose.

Gimdyvės atsakomybė

Kėdainių medikai, kaip ir daugelis šalies gydytojų, nesužavėti gimdymo namuose idėja, tačiau suvokia, kad teisinis šios srities reglamentavimas reikalingas.

„Gimdymas namuose yra labai rizikingas ir neapgalvotas sprendimas. Mat nemaža dalis gimdymo komplikacijų būna nenumatytos, kurių niekaip negalima iš anksto nuspėti ar įtarti, taip pat ir apsisaugoti nuo jų. Ypač pavojingos – placentos atšoka, gimdymo metu staiga dingę vaiko širdies tonai, masyvus kraujavimas po gimdymo, kai yra gimdos atonija arba gilus plyšimas ir daugybė kitų. Tokiais atvejais iki stacionaro atgabenti dar sveiką moterį ar naujagimį būtų misija neįmanoma. Aš neįsivaizduoju, su kokia atsakomybe turės susidurti įvairių grandžių medikai – priimantys gimdymą namuose, greitosios medicinos pagalbos ir kt.  Žinoma, dalies gimdymų rizikas matome iš anksto. Tačiau niekada negali būti tikras – net ir fiziologinis gimdymas bet kurią sekundę gali tapti patologiniu, kuomet reikalinga itin skubi pagalba. Net jei ir gimdymo namuose metu dalyvautų gydytojas ginekologas, o ne vien akušerė, be reikalingos medicininės įrangos jis taip pat būtų bejėgis. Todėl nė vienai moteriai niekada nerekomenduočiau gimdyti namuose. Tačiau suprantu, kad gimdymai namuose vyksta, ir tai reikėtų kažkaip reglamentuoti“, – gimdymui namuose kategoriškai nepritaria Kėdainių PSPC gydytoja ginekologė Violeta Tamulienė.

Šiandien nežinau nė vieno Lietuvos mediko, kuris išdrįstų važiuoti  į namus priimti gimdymo. V. Tamulienė

Medikė taip pat nesiima komentuoti, kiek kolegų savanoriškai ryžtųsi priimti gimdymus namuose. Aišku tik viena, kad didžioji dalis medikų nepalaiko gimdymo namuose idėjos.

„Nemanau, kad mes esame pasiruošę priimti gimdymus namuose. Ir ypatingai iš moralinės pusės. Visi medikai suvokia, kokią atsakomybę tektų prisiimti. Šiandien nežinau nė vieno Lietuvos mediko, kuris išdrįstų važiuoti  į namus priimti gimdymo. Nesu itin detaliai susipažinusi su siūlomomis įstatymo pataisomis, tačiau manau, kad čia negalėtų būti taikoma jokia prievarta ir medikas, nenorintis gimdymo priimti namuose, turėtų turėti galimybę rinktis daryti tai ar ne. Kitas klausimas – kas prisiims atsakomybę už gimdymo eigą. Esu tikra, kad visą atsakomybę turėtų prisiimti pati moteris, nusprendusi gimdyti namuose“, – įsitikinusi V. Tamulienė.

Seimo narys Darius Kaminskas puikiai suvokia gimdymo metu galinčias kilti rizikas, tad gimdymui namuose kategoriškai nepritaria. Gimdymą namuose medikas vadina gimdyvių įgeidžiu, už kurį prisiimti atsakomybę bei susimokėti turėtų jos pačios.Kėdainiuose namuose negimdo

Kėdainių medikė guodžiasi bent tuo, kad nors ir būtų pritarta gimdymo namuose įteisinimui, reta kraštietė svarstytų tokią galimybę.

„Džiaugiuosi, kad Kėdainiuose moterų, panorusių gimdyti namuose, neteko sutikti. Atvirkščiai dažniau pasitaiko atvejų, kuomet moterys bijo pačios gimdyti ir pageidauja cezario pjūvio operacijos, nors tam nėra jokių indikacijų. Tačiau tokia situacija tikrai ne visur. Štai Kauno krikščioniškuose gimdymo namuose, kuriuose aš taip pat dirbu, gimdo ypatingai daug natūralistų, nemažai gimdyvių turi savo dulas (dula arba gimdyvės padėjėja, – tai moteris, teikianti nemedicininę pagalbą besilaukiančiai moteriai nėštumo, gimdymo metu ir pogimdyviniu laikotarpiu – aut. past.). Aišku, džiaugiamės, kad šios moterys vaikelio atėjimą renkasi sutikti bent jau medicinos įstaigoje, tačiau su tokiomis gimdyvėmis darbas taip pat nėra lengvas, ne visada atsižvelgiama į mūsų rekomendacijas. Jei gydytojai pataria nuleisti vandenis ar pradėti medikamentinį gimdymo skatinimą, kalbėti apie nuskausminimą, ragina paklausyti vaisiaus tonus ar kt., dula kategoriškai draudžia mums prieiti prie gimdyvės. Gerai, jei viskas gerai, tada nieko nereikia, net ir akušerės, bet atvejų būna įvairių.

Kiekvieną metų ketvirtį Kėdainių ligoninėje įvyksta bent keletas skubių akušerinių situacijų, turėjome ūmų sepsį, masyvų kraujavimą, kuris baigėsi labai sėkmingai. Jei ši moteris būtų gimdžiusi namuose, ji tikrai būtų mirtinai nukraujavusi. Tiesa, gimdymo komplikacijų, kalbant apie moterį, nėra itin daug, gausiau susijusių su naujagimiu, ir ypač dažna, vaisiaus hipoksija, kuomet tenka imtis itin skubių veiksmų. Bijau, kad gimdant namuose bus daugiau naujagimių, patyrusių hiposkiją, dėl ko daugiau su negalia augančių vaikučių“, – baiminasi medikė.

Mano, kaip gydytojo ginekologo, šioje srityje pradirbusio 25 metus, nuomonė, yra vienareikšmiška. Šiais laikais, kai ligoninėse yra sudarytos puikiausios sąlygos gimdyti, taip pat aplinka kuriama kuo artimesnė namų aplinkai, rinktis gimdymą namuose būtų absurdas. D. Kaminskas

Susimokės gimdyvės

Kėdainietis Seimo narys Darius Kaminskas, kuriam jau visai netrukus kartu su kolegomis Seime reikės svarstyti minėto įstatymo pataisas, sako, kad kol kas šio įstatymo pataisų projektas sukelia daugiau klausimų nei yra atsakymų.

„Gimdymai namuose nepaisant to, kad medikai tam nepritaria, vyksta, tad sutinku, kad tai reikėtų reglamentuoti, bet jokiu būdu neskatinti. Mano, kaip gydytojo ginekologo, šioje srityje pradirbusio 25 metus, nuomonė, yra vienareikšmiška. Šiais laikais, kai ligoninėse yra sudarytos puikiausios sąlygos gimdyti, taip pat kuriama aplinka kuo artimesnė namų aplinkai, rinktis gimdymą namuose būtų absurdas.

Nors ir numačius, kad gimdymas nepriskiriamas rizikos grupei, niekada negali būti tikras, kad viskas vyks gerai. Taip pat kol kas neaišku, ar moteriai pasirinkus gimdymą namuose medikai turės pasirinkimo galimybę, ar čia bus taikoma kažkokia prievarta. Kiek aš žinau, vienos apklausos duomenimis, iš 30 akušerių vos vienas sutiktų gimdymą priimti namuose. Tai dar klausimas, ar atsiras pakankamai norinčių gimdymus priimti namuose.

Ne mažiau svarbūs ir finansiniai klausimai – manau, kad gimdyvė ir jos šeima savo įgeidžius t.y. gimdymą namuose – visas su tuo susijusias paslaugas, medikų kelionę, medikamentus ir t.t. turėtų apmokėti iš savo lėšų.

Taip pat kol kas neaiškus ir atsakomybės klausimas. Tad Seime svarstant šią įstatymo pataisą teks apgalvoti nemažai aspektų“, – sako D. Kaminskas.

1 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!