NAUJIENOS

Visos kategorijos
Partnerių susitikimas Lietuvoje.  / Asmeninio archyvo nuotr.

Kėdainių lopšelis-darželis „Puriena“ įgyvendino tarptautinį projektą

rinkosaikste.lt - 12:58 Gruodžio 05d. 2018

2017 metais Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ kolektyvas bei trys partneriai iš Šiaurės šalių startavo su Nordplus Junior programos projektu „Sveikata – raktas į sėkmingą ugdymą(-si)“.

Pusantrų metų trukęs lietuvių, suomių, islandų ir švedų ikimokyklinio ir pradinio ugdymo pedagogų bendradarbiavimas dalijantis gerąja patirtimi vaikų sveikatos stiprinimo ir sveikos gyvensenos įgūdžių formavimo temomis, buvo sėkmingas ir davė apčiuopiamų rezultatų visiems projekto dalyviams.

Lietuvių komandai, kaip koordinuojančiai institucijai, tai antrasis tokio pobūdžio Nordplus Junior programos projektas, kuriuo buvo siekiama toliau plėsti savo akiratį, įgyti žinių bei dalintis jomis su kitomis Šiaurės šalių ikimokyklinio ir pradinio ugdymo įstaigomis.

Projekto tikslams pasiekti bei suplanuotoms veikloms įgyvendinti, keturios šalys dalyvavo partnerių susitikimuose, aplankydamos jų institucijas ir susipažindamos su jų ugdymo programomis bei metodais, puoselėjant vaikų sveikatingumo bei sveikos gyvensenos įpročius.

Pirmasis mobilumo vizitas, kaip ir buvo numatyta, įvyko 2017 m. spalio mėnesį Suomijoje, Jamali pradinėje mokykloje. Drauge su projekto partneriais – pedagogų komandomis iš Švedijos, Islandijos bei Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ pedagogai dalyvavo ugdomosiose veiklose, patys vedė pamokėles Suomijos vaikams, lankėsi Lieksa miesto baseine, ledo arenoje, šokių klube, sporto bei cirko mokyklose, stebėjo čia vykdomas ugdytiniams veiklas. Įdomu pastebėti, kad suomių mokiniai pertraukas visuomet leidžia lauke – jiems nėra blogo oro, net jei tai 30˚ šalčio ar šilumos. Ugdymo grupėse yra pavydėtinai daug ugdymo erdvių, muzikos instrumentų, modernių mokymo priemonių. Visi darbuotojai, dirbantys švietimo įstaigoje, gauna abonementus ir turi nemokamą galimybę kartą per savaitę apsilankyti baseine, pirčių komplekse ar sporto salėje. Tokiu būdu stiprinama bendra fizinė ir psichologinė švietimo bendruomenių savijauta, tikimasi geresnių veiklos rezultatų.

Ugdymo veiklų stebėjimas 1-ojo mobilumo vizito metu Suomijoje. Asmeninio archyvo nuotr. Antrasis susitikimas vyko pačioje šiauriausioje partnerių šalyje – Islandijoje, pačiu šalčiausiu metų laiku – 2018 m. sausio mėnesį. Kaip ir pirmojo mobilumo vizito metu visus dalyvius šildė nuoširdus bendravimas ir bendradarbiavimas. Projekto parneriai lankėsi ikimokyklinėse įstaigose Grindavike, Keflavike ir Reikjavike. Islandijos ikimokyklinės įstaigos nėra didelės, jas lanko iki 100 vaikų. Ugdomosios veiklos vyksta vaikų grupėse pagal amžių, tačiau vaikai turi didelę pasirinkimo laisvę – jie gali laisvai judėti iš vienos erdvės į kitą ir pasirinkti jiems patinkančią veiklą. Taip skatinamas jų savarankiškumas. Sportas ir sveika gyvensena yra propaguojami Islandijoje nuo mažų dienų. Vaikai kasdien daug laiko praleidžia lauke bet kokiu oru, taip pat mankštinasi specialiai įrengtose sporto klasėse, atlieka jogos pratimus. Unikalių gamtos sąlygų dėka kiekviename gyvenamajame rajone yra šildomas plaukimo baseinas, kuriame už nedidelį mokestį ar net už dyką gali lankytis visi norintys.

Šių metų balandžio mėnesį projekto koordinatoriai – Kėdainių lopšelis-darželis „Puriena“ pasitiko gausų būrį pedagogų iš Islandijos, Suomijos ir Švedijos trečiajam mobilumui. Pagrindinis susitikimo tikslas buvo susipažinti su tuo, kaip puoselėjami vaikų sveikos gyvensenos įgūdžiai pas mus Lietuvoje bei pasisemti patirties iš mūsų pedagogų. Užsienio svečiai džiaugėsi galimybe pamatyti ugdymo veiklas ne tik Kėdainių lopšelyje-darželyje „Puriena“, bet ir kitose Kėdainių įstaigose, puoselėjančiose sveiką gyvenseną. Projekto partneriai pastebėjo, kad mažieji lietuviai turi tikrai puikias ikimokyklinio ugdymo sąlygas. Juos ypač stebino tai, kad darželyje vaikai turi labai daug erdvės – dideles grupių patalpas, sales sportavimui ir renginiams. Svečiai gyrė ir nuostabius pedagogus, kurie yra motyvuoti, kūrybingi ir atsidavę savo darbui. Trečiąjį vizitą įprasmino Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ pedagogų organizuota tarptautinė konferencija „Sveikata – raktas į sėkmingą ugdymą(si)“, į kurią susirinko gausus būrys svečių iš visos Lietuvos bei užsienio. Susitikime pranešimus skaitė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai, pedagogai iš Suomijos, Islandijos, Švedijos bei daugybė pedagogų iš įvairių Lietuvos ikimokyklinių ugdymo įstaigų. Pagrindinis konferencijos tikslas –pasidalinti patirtimi formuojant bei didinant vaikų sveikatos stiprinimo bei saugojimo kompetencijas.

Vizito Švedijoje aptarimas. Asmeninio archyvo nuotr. Paskutiniam projekto susitikimui visos partnerių institucijos susirinko 2018 m. spalio 1 d. Motaloje, Švedijoje. Pirmoji mobilumo diena prasidėjo nuo ankstaus pirmadienio ryto aplankant darželį, kuriame pedagogai su vaikais mus pasveikino dainomis. Vėliau vyko susipažinimas su įstaiga. Stebėjome veiklas 4 lopšelio ir darželio grupėse, kuriose ugdosi po 15 vaikų. Tame pačiame pastate veikia pagrindinė mokykla iki 9 klasės. Vizito metu sužinojome, kaip Švedijos švietimo sistema rūpinasi vaikų gerove. Nors Švedijoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, vaikai pradeda lankyti mokyklą nuo 7 metų, tačiau nuo pirmos iki šeštos klasės pažymiais jie nėra vertinami. Taip siekiama išvengti konkurencinės ir prasčiau besimokantiems vaikams nepalankios atmosferos. Vaikai ir mokiniai gauna nemokamą maitinimą, jie nemokamai atvežami į ugdymo įstaigą ir parvežami namo. Stebina ir tai, kad privačios mokyklos 100 procentų finansuojamos valstybės lėšomis, o mokestis privačiame darželyje yra toks pat kaip ir valstybiniame. Buvo smagu stebėti tolerantiškus mokytojos ir mokinių santykius. Švedijoje visuomenė yra grįsta tolerancija, ypač negalią turintiems žmonėms. Jie integruojami į įvairias veiklas, net ir į sporto užsiėmimus.

Paskutinė galimybė pabūti dar kartą visiems projekto dalyviams drauge – tai ką tik, lapkričio mėnesį, įvykęs virtualus susitikimas per Skype programą. Jos metu vėl pasidalinome šiltais prisiminimais, apžvelgėme nuveiktus darbus, aptarėme kas tikrai pavyko, ką sužinojome, ką išmokome, ką jau sėkmingai pritaikėme dirbdami su vaikais ir ką sieksime įgyvendinti ateityje.

Vienas iš daugelio šio projekto pliusų – tai sėkmingas įgytų žinių integravimas į ikimokyklinio/priešmokyklinio ir pradinio ugdymo programas. Kiekviena šalis atrado ir konkrečiai sau naudingų dalykų. Suomiai pasižadėjo, kad jų mokykla stengsis gauti Žaliąją vėliavą, lietuvių lopšelyje-darželyje „Puriena” pradėtos vesti jogos pamokėlės vaikams, sukurta keletas ugdomųjų erdvių, švedų ir islandų ugdymo procese atsirado naujų veiklų, matytų aplankytų šalių ugdymo institucijose.

Tarptautinis Nordplus Junior projektas „Sveikata – raktas į sėkmingą ugdymą(-si)“ pasibaigė. Visos keturios projekto partnerių šalys – Suomija, Švedija, Islandija ir Lietuva, apsijungė į partnerystės tinklą, pasirašydamos tęstinę bendradarbiavimo sutartį dėl pedagoginio personalo gerosios patirties pasidalinimo kultūrinėse, socialinėse, projektinėse ir kitose veiklose.

 

 

Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ direktorė Birutė Naruševičienė, pavaduotoja ugdymui Zita Dzidzinavičienė, projektų vadovė Asta Pukienė

0 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!