LAISVALAIKIS

Visos kategorijos
O kas sakė, kad amžius ką nors lemia? Štai M. Daukšos viešojoje bibliotekoje tapybos ir fotografijos darbų parodą „Abipusė pasaulėžiūra“ surengė penkiolikmečiai kėdainiečiai Samanta Rajeckaitė ir Gytis Serapinas.  / Giedrės Minelgaitės-Dautorės nuotr.

Penkiolikmečiai pristatė parodą: tokios dar nesate matę (GALERIJA)

Justina ŠVEIKYTĖ - 14:25 Vasario 03d. 2018

Penktadienio vakarą Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje buvo atidaryta kėdainiečių, Šviesiosios gimnazijos devintokų Samantos Rajeckaitės (fotografija) ir Gyčio Sarapino (tapyba) paroda „Abipusė pasaulėžiūra“. Penkiolikmečiai parodos autoriai paruošė septyniolika darbų – devynis tapybos ir aštuonis – fotografijos.

G. Sarapinui tai – jau trečioji tapybos darbų paroda, o jo bičiulei S. Rajeckaitei – debiutinė akimirkų, užfiksuotų jos fotografijose, ekspozicija.

Menas – ne matematikos lygtis. Jos nereikia spręsti, kažko ieškoti ir kažką surasti, įmatyti. Mano nuomone, reikia mėgautis menu, stebėti spalvas, jų harmoniją ir tuo mėgautis. G. Sarapinas

Užtruko pusmetį

Nuo tos akimirkos, kuomet G. Sarapino galvoje gimė idėja Kėdainiams paruošti dar vieną parodą, kurią galėtų dedikuoti dar ir Valstybės atkūrimo šimtmečiui, iki penktadienio vakaro, kuomet į parodos atidarymą susirinko visas būrys jaunuolių giminaičių, bičiulių, buvę jaunuolių „Ryto“ progimnazijos ir Dailės mokyklos bei esami Šviesiosios gimnazijos mokytojai, praėjo pusmetis.

„Paruošti dvi dešimtis darbų, kurie užpildytų bibliotekos erdvę, vienam man būtų užtrukę labai ilgai. Prieš pusmetį gimusią parodos idėją nusprendžiau pasidalinti su kitu artimos, meniškos sielos žmogumi. Profesionalaus menininko kviesti drauge ruošti parodą nenorėjau – bijojau jį užgožti savo talentu, – juokėsi G. Sarapinas. – O jeigu rimtai, norėjau rasti bendramintį, kuris būtų kitos srities žinovas. Samantą pažįstu nuo darželio laikų. Pasiūliau suvienyti jėgas ir paruošti parodą. Mano didžiai nuostabai, Samanta išsyk sutiko.“

Vienas iš Gyčio darbų – pas D. Grybauskaitę

„Tapyba užima didžiąją mano laisvo laiko dalį. Džiugu, jog mokslai Šviesiojoje gimnazijoje einasi na, sakykime, stabiliai. O kas gi užima daugiau laiko – mokslai ar tapyba? Suktas klausimas… Ko gero, daugiau laiko kol kas užima kūryba“, – šyptelėjo menininkas G. Sarapinas, vieną savo tapybos darbų prieš kelerius metus padovanojęs pačiai Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei.

Pasitelkė naują techniką

Besiruošdamas šiai parodai G. Sarapinas naudojo iki šiol niekur nematytą ir nebandytą techniką – vaikinas medienos raštą spaudė ant drobės. Taip atliktų darbų pripažino nematę ir Dailės mokyklos mokytojai, kurie taip pat neaplenkė parodos atidarymo.

„Parodoje „Abipusė pasaulėžiūra“ vyrauja gamtos tematika bei gana abstraktus stilius. Vis tik juose parodos lankytojai nebūtinai įžvelgs gamtą. Menas – ne matematikos lygtis. Jos nereikia spręsti, kažko ieškoti ir kažką surasti, įmatyti. Mano nuomone, reikia mėgautis menu, stebėti spalvas, jų harmoniją ir tuo mėgautis“, – kalbėjo Šviesiosios gimnazijos devintokas, prieš metus baigęs Kėdainių dailės mokyklą, ir paatviravo, kad prie kiekvieno iš parodai paruoštų darbų praleisti teko po keturias–penkias valandas.

Beje, Gyčio darbų kompozicijos turi ir vieną bendrą bruožą – kiekvienoje jų „įsipaišęs“ didžiulis apskritimas. Tai buvo autoriaus idėja, kaip savo darbus padaryti išskirtinius. „Kita vertus, kadangi parodoje vyrauja gamtos motyvai, apskritimai – tarsi leitmotyvai į saulę“, – pasakojo vaikinas.

Fotografija įdomus menas tuo, kad, kad, lygiai kaip ir tapyboje, tu pavaizduoji tai, ką pats matai. Tu rodai tai, ką, norėtum, kad pastebėtų ir kiti. Tu užfiksuoji momentą. Tokio, kokio, galbūt, daugiau niekada gyvenime neužfiksuosi. Tame – visas fotografijos žavesys. S. Rajeckaitė

Momentinis žavesys

Paklaustas, ar lengvai su bendraminte S. Rajeckaite suderino du, regis, tokius skirtingus dalykus – fotografiją ir tapybą – G. Sarapinas nė nemirktelėjo: „Net pačius skirtingiausius dalykus galima suderinti dideliu darbu.“

Vaikinui antrino ir nuo vaikystės fotografuojanti bičiulė S. Rajeckaitė: „Fotografija įdomus menas tuo, kad, kad, lygiai kaip ir tapyboje, tu pavaizduoji tai, ką pats matai. Tu rodai tai, ką, norėtum, kad pastebėtų ir kiti. Tu užfiksuoji momentą. Tokio, kokio, galbūt, daugiau niekada gyvenime neužfiksuosi. Tame – visas fotografijos žavesys.“

Foto objektyvas „apnuogino“ detales

Kaip sako pati penkiolikmetė S. Rajeckaitė, fotoaparatas jai – tarsi „trečioji ranka“. Vis tik pasiruošimas parodai „Abipusė pasaulėžiūra“ tapo nemenku iššūkiu: „Dažniausiai fotografuoju žmones, darau jų portretus, o štai į gamtą per foto objektyvą rimtai pažvelgti prieš pradedant ruoštis parodai nebuvo tekę. Tad į šią parodą sudėjau visus pirmuosius savo užfiksuotus gamtos atvaizdus.“

Mergina paatviravo per gamtos fotografiją atradusi daug naujų dalykų. „Įsiminė tai, kad fotografuodama gamtą, pastebėjau, kiek daug detalių yra joje! Jeigu anksčiau pastebėjau tik medį, aš pradėjau pastebėti kiekvieną jo šaką. Pradėjau pastebėti detales“, – kalbėjo S. Rajeckaitė.

Džiugina širdį matant kuriančius vaikus

Jaunieji menininkai parodos atidarymo metu dėkojo parodos globėjui – koncernui „Vikonda“ – bei rėmėjui – UAB „LINĖJA transport“.

Tapybos ir fotografijos parodą „Abipusė pasaulėžiūra“ apžiūrėti bus galima visą vasario mėnesį.

„Jokiu būdu negaliu sakyti, kad esu menininkas. Tokių gabumų, kaip S. Rajeckaitė ir G. Sarapinas, tikrai neturiu, bet nuo meno nesu nutolęs. Kuomet pats buvau ketvirtoje-šeštoje klasėje, lankiau fotografijos būrelį pas žinomą Kėdainių fotografą Zigmą Slavinską. Mano dukra baigė dailės mokyklą. Na o šiandien su dideliu žavesiu stebiu vaikų darbus. Džiaugiuosi, kad jaunimas eina į priekį, kad jaunimas yra pasiruošęs dirbi Lietuvai ir garsinti mūsų šalį. Pradžioje tebūnie Kėdainiuose, vėliau – Kaune, Vilniuje. Po to – Paryžiuje, o, galiausiai, ir už Atlanto vandenyno, – šyptelėjo Seimo nario Dariaus Kaminsko padėjėjas, visuomeninio judėjimo „Mūsų krašto sėkmei“ pirmininkas Arūnas Kacevičius. – Kai matau kuriančius vaikus, tai – džiaugiasi širdis.“

Atvirą ir nuoširdų pokalbį su jaunaisiais menininkais G. Sarapinu ir S. Rajeckaite kviečiame skaityti šiandienos, šeštadienio, vasario 3 dienos „Rinkos aikštės“ laikraštyje.

0 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!