LAISVALAIKIS

Visos kategorijos
Vytinės juostos audimas  – senovės lietuvių amatas, mūsų tradicijose išsilaikęs nuo IV amžiaus. Per beveik du mėnesius su juo susipažino ir krašto jaunimas, ir senjorai, ir kariškiai, ir medikai, ir pedagogai, ir valstybės tarnautojai.  /  Organizatorių nuotr.

Dvi neeilinės iniciatyvos įgauna pagreitį

Justina ŠVEIKYTĖ - 13:15 Balandžio 10d. 2018

Valstybės atkūrimo šimtmečiui skirti renginiai prasidėjo anksčiau nei vasario 16-ąją, bet ir nepasibaigė sulig šia diena.

Jau metų pradžioje ėmė krutėti, bruzdėti, dainuoti, šokti ir sportuoti visi jubiliejui neabejingi nuo vieno Lietuvos kampelio iki kito, o šiai progai užgimusias idėjas sėkmingai puoselėja lietuviai net trims šalies šventėms sausį, vasarį ir kovą praūžus. Ne išimtis – Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centras Arnetų name bei Josvainių moterų klubas „Aušra“.

Kėdainiečiai siunčia linkėjimus Valstybės atkūrimo jubiliejų švenčiančiai Lietuvai: vieni 100 metrų ilgio juostą audžia, kiti 100 metrų ilgio juostą... mezga. „Rinkos aikštės TV“ stop kadrasIšlikęs nuo IV (!) amžiaus

Jau vasario pradžioje senąsias Lietuvos amatų tradicijas nuo išnykimo po devyniais užraktais saugančios, bet kraštiečiams ir miesto svečiams noriai demonstruojančios Arnetų namo darbuotojos pakvietė griausmingam kone utopinės pilietinės idėjos – „100 metrų vytinės juostos audimas“ – startui.

„Ilgokai galvojome, kaip mes, lygiai kaip ir kiekvienas žmogus, mylintis Lietuvą, galėtų į šią svarbią šventę įnešti prasmingą savo indėlį. Nutarėme imti vytines juostas ir austi pačia seniausia audimo technika. Audimo staklės atsiradusios daug vėliau. Nemažai žmonių nežino, kai kurie primiršę, koks gi tai amatas, tad ėmėmės šios idėjos dar ir tam, kad kėdainiečiams ji būtų savotiška edukacija. Juk šis amatas Lietuvoje atsirado ir išliko nuo IV mūsų eros amžiaus“, – kalbėjo Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro Arnetų name vadovė Regina Lukminienė.

Audė kariškiai, medikai ir VMI

Su vytinės juostos audimo tradicija susipažino jau ne viena dešimtis kraštiečių, pačių įvairiausių sričių atstovai, pavieniui į Arnetų namą užsukę bei vienas po kito duris kasdienybei praskaidrinti ir į senolių papročius atsigręžti praveriantys kolektyvai.

Prie kraštiečių dovanos Lietuvai prisidėjo svečiai iš Olandijos, Vokietijos ir netgi... Indonezijos. Viešnia iš Indonezijos buvo ypatingai susidomėjusi audimu. R. Lukminienė

Savo indėlį įnešė Šėtos kultūros centro darbuotojos, Kaplių bendruomenės moterys su seniūnaičiu priešakyje, Kėdainių P. Lukšio šaulių 5-oji kuopa, PSPC gydytojų kolektyvas, labdaros ir paramos fondo „Viltis–Vikonda“ savanorės, Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Kėdainių rajono bendrija, turizmo ir verslo centras, Politinių kalinių ir tremtinių mišraus choro moterys, valstybinės mokesčių inspekcijos darbuotojos.

Yra „etatinių“ audėjų

Neabejingi liko ir akademikai – Kėdainių profesinio rengimo centro bei suaugusių ir jaunimo mokymo centro pedagogai, Šėtos gimnazijos ir Vilainių mokyklos-darželio „Obelėlė“ mokytojai. O ir jaunimas, pasirodo, visai nieko prieš pirštelius pamiklinti ir septynioliktąjį savo amžių skaičiuojantį senolių amatą išbandyti. Savą dalį nuaudė visas būrys jaunųjų kraštiečių iš J. Paukštelio progimnazijos, Krakių M. Katkaus gimnazijos bei Kėdainių kultūros centro vaikų popchoro „Perliukas“.

„Mažieji choristai, tėvelių padedami, audė visą dieną ir nuaudė net 1 m ir 10 cm juostos, – pastebėjo etnologė R. Lukminienė. – Labai džiaugiamės, kad vis daugiau žmonių sugrįžta austi juostos pas mus jau pramokę šio amato. Turime kelias moteris, kurios atėjusios audė po tris kartus, ir jų indėlis į juostą yra labai apčiuopiamas. Jos kaskart net iki pusės metro juostos nuaudžia.“

Išbandė ir indonezijietė

Būta svečių iš Kauno ir Jonavos rajonų. Netgi ir užsieniečiai spėjo pažinti lietuviškas vytinės juostos audimo tradicijas.

Per nepilnus du mėnesius į Arnetų namą užsukę „amatininkai“ nuaudė jau 32 metrus juostos.  Aut. past.

„Turėjome svečią iš Olandijos, kuris su didžiausiu susidomėjimu mokėsi austi, domėjosi mūsų krašto amatais ir papročiais. Prie kraštiečių dovanos Lietuvai prisidėjo dar ir svečiai iš Vokietijos ir netgi... Indonezijos. Viešnia iš Indonezijos buvo ypatingai susidomėjusi audimu. Arnetų name turime audimo stakles, ji vos išvydusi šias stabtelėjo, sakė, kad su panašiomis ir jos močiutė kadaise audusi. Tiek, kad jų kraštuose audiniai šiek tiek kitokie, jie – kur kas spalvingesni“, – pasakojo R. Lukminienė.

Du „autobusai“ juostos

Per nepilnus du mėnesius į Arnetų namą užsukę „amatininkai“ nuaudė jau 32 metrus juostos. Tai – kone du autobusai.

„100 metrų ilgio vytinę juostą išausti ketinama iki birželio 9 dienos, mat tądien vyksiantis rajoninis Dainų šventės etapas. Norisi, kad kėdainiečių austa vytinė juosta taptų gražiu, simbolišku mieste vykstančių renginių akcentu“, – viliasi Tradicinių amatų centro Arnetų name vadovė R. Lukminienė.

Dovana iš kultūros sostinės

Kol Arnetų name kraštiečiai gali prisidėti 100 metrų ilgio vytinės juostos audimo, Josvainių moterų klubas „Aušra“ darbščiąsias rankeles buria tokio paties ilgio juostos… mezgimui. Klubo narės artėja prie dešimties metrų atžymos, o prie iniciatyvos noriai jungiasi Josvainių seniūnijos bendruomenės ir organizacijos.

„Tai yra mūsų šimto metrų ilgio dovana jubiliejų minančiai Lietuvai. Mūsų, 2016 metais mažosios Lietuvos kultūros sostinės, vėliava išdidžiai plevėsavo Josvainių miestelyje, – šyptelėjo moterų klubo „Aušra“ vadovė Aušra Vaidotienė. – Šiuo metu juosta ilgėja Vainikų bendruomenės centre. Kol kas bendruomenių neskubiname, tačiau neilgai trukus įsibėgėsime  – laiko turime iki liepos 6-osios, Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos. Vėliausiai tądien ketiname virbalus ir siūlus supakuoti ir paskutines akis „Dovanoje Lietuvai“ išmegzti.“

Visi, norintys prisidėti prie „100 metrų vytinės juostos audimo“ iniciatyvos, maloniai kviečiami registruotis telefonu 8 645 05 168. Mezgimui neabejingi ir prie Josvainių miestelio moterų prisidėti norintieji gali registruotis el. paštu ausravaidotiene@gmail.com arba tel.: 8 647 01 751, 8 610 08 096. Medžiagomis pasirūpins iniciatyvų organizatoriai.

0 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!