LAISVALAIKIS

Visos kategorijos
Miesto parką šeštadienį tvarkė visuomeninio judėjimo „Mūsų krašto sėkmei“ nariai: miesto seniūnas Valentinas Tamulis (kairėje), judėjimo pirmininkas Arūnas Kacevičius (antras iš kairės), Seimo narys Darius Kaminskas su žmona Aušrele (pora iš dešinės).  / Repphoto nuotr.

Akcija „Darom“ sutelkė bendruomenę

Akvilė KUPČINSKAITĖ, Justina ŠVEIKYTĖ - 14:42 Balandžio 23d. 2018

Šeštadienį kėdainiečiai plušėjo visoje šalyje jau tradicija tapusioje aplinkos tvarkymo akcijoje „Darom“. Mieste šiais metais bendruomenė susitelkė į viešųjų teritorijų švarinimą.

Prie akcijos prisidėjo ir visuomeninio judėjimo „Mūsų krašto sėkmei“ nariai. Pasitarę su miesto seniūniu Valentinu Tamuliu, jie tvarkė miesto parko erdves ir išskirtinį dėmesį skyrė jaunavedžių pamėgtai parko salai. „Reikia paskubėti, nes neaišku, kada į parko salą fotografuotis atvyks pirmieji jaunavedžiai“, – šypsojosi V. Tamulis.

Akcijoje „Darom“ dalyvavo ir visuomeninio judėjimo „Mūsų krašto sėkmei“ narys Paulius Aukštikalnis su dukra. Repphoto nuotr.Ir mieste, ir kaime

Sparčiai gausėjančio visuomeninio judėjimo „Mūsų krašto sėkmei“ nariai dalyvauti akcijoje „Darom“ išsibarstė po visą rajoną. Pats judėjimo pirmininkas Seimo nario Dariaus Kaminsko padėjėjas Arūnas Kacevičius aplinkos švarinimo akcijoje dalyvauja kasmet, todėl jis džiaugėsi, kad ir judėjimo dalyviai entuziastingai kibo į tvarkymosi darbus per „Darom“.

„Dalis judėjimo narių šiandien dirba miesto parke, kiti, kurie gyvena kaimiškosiose vietovėse, tvarkosi drauge su vietos bendruomenėmis, treti – su darbovietėmis“, – pasakojo A. Kacevičius.

Judėjimo pirmininko nuomone, žmonių poilsiavimo gamtoje kultūra keičiasi į gera.

„Štai kad ir parko sala, kur šiuo metu tvarkomės. Kokių šiukšlių čia radome? Tik prikritusių lapų, o šiukšlė vos viena kita – visos šiukšliadėžėje. Žmonės nebemėto plastiko atliekų ar įvairių butelių. Manau, kad akcija „Darom“ yra veiksminga auklėjamoji priemonė“, – įsitikinęs A. Kacevičius.

Įstaigų bendruomenės aktyvios

Į akcijos „Darom“ teritorijų sąrašą buvo įtrauktas ne tik miesto parkas. Norintieji kviesti tvarkyti ir šias vietas: Gegučių parką, Paeismilgio gatvės upelio zoną, kur yra skulptūros, nuo Josvainių gatvės Kauno gatvės link palei Vaivorykštės tiltą, taip pat – atkarpą nuo Skongalio gatvės paminklinio akmens palei Nevėžį link bibliotekos, nuo Lukšio gatvės 18 namo iki Tilto gatvės.

„Parkas yra toks didelis, kad visi norintieji čia sutilptų ir visiems būtų galima rasti, ką parke tvarkyti, – sakė miesto seniūnas. – Ne visoms bendruomenėms pavyksta prisirišti prie akcijos „Darom“ datos. Tad jie prisideda tą dieną, kada jiems patogu, – paaiškino V. Tamulis. O gamta juk rūpestingų mūsų rankų laukia visada. – Štai lopšelis-darželis „Puriena“ Gegučių parke tvarkėsi praėjusį trečiadienį. Penktadienį miesto parke darbavosi Juozo Paukštelio progimnazijos moksleiviai. Šį ketvirtadienį Gegučių parką taip pat planuoja tvarkyti „Ryto“ progimnazijos bendruomenė.

Gyventojai tvarkosi aplinką ir prie daugiabučių namų. Jie nesiskelbia dalyvaujantys akcijoje ir tvarkosi savo iniciatyva. Tai sveikintina.“

Stengiasi sudaryti sąlygas

Švariu ir tvarkingu miesto veidu besirūpinantis seniūnas V. Tamulis taip pat sako, kad gyventojų įpročiai keičiasi, todėl keičiasi ir vaizdas mieste.

„Vaizdas tikrai šiek tiek keičiasi. Anksčiau matydavai šiukšlių, bet kai atsirado daugiau šiukšliadėžių, žmogus jau pratinasi mesti šiukšles į šiukšliadėžes. Aišku, randame ne vietoje numestų šiukšlių, bet to yra mažiau.

Norint, kad šiukšlių būtų dar mažiau, reikia sudaryti ir galimybes. Miesto seniūnija dažnai sulaukia gyventojų prašymų vienoje ar kitoje vietoje pastatyti šiukšliadėžę. Ypač sulaukiame prašymų pastatyti šunų ekskrementų šiukšliadėžių. Atsižvelgiame į žmonių pageidavimus ir įrengiame ten šiukšliadėžės, nes turime galimybes“, – sakė V. Tamulis.

Kova su Kunionių parkelyje išbujojusiais krūmais – laimėta! Kunionių BC nuotr. Pirmaisiais akcijos metais – 4 talkininkai

Prie vienuoliktus metus vykusios akcijos noriai prisidėjo ir visos rajono bendruomenės, tvarkiusios savo gyvenviečių viešas erdves.

„Nori nenori, tądien tiesiog privalai apsitvarkyti kartu su visa Lietuva, – šypteli Vilma Fedosiukienė, Kunionių bendruomenės centro (Josvainių sen.) pirmininkė. – Jeigu akcijos pradžioje talkininkų rinkdavosi vos saujelė – esame plušę ir 6, ir net 4 – pastaraisiais metais mūsų būrys gausėja. Šiemet pas mus susibūrė 17 žmonių.“
Vyriški ir moteriški darbai

Kunioniškiai pasiskirstė darbais – kaimo vyrai patraukė prie užtvankos, kur pakrantę tvarkė.

„Pakrantė buvo apžėlusi krūmais. Vos ne kaip džiunglės. Sunkiai prieiti galėjai, – pasakojo V. Fedosiukienė. – Plušo vyrai su keturiais benzininiais pjūklais, kirvukais, mažais pjūkliukais.“

Dailiosios lyties atstovės kartu su jaunaisiais kunioniškiais tvarkė kaimo aplinką. Šiukšles rinko, lapus grėbė, remontavo palūžusius suoliukus parkelyje.

„Išlyginome kurmiarausius, pritvirtinome naują šiukšliadėžę. Padailinome aplinką prie įėjimo į bendruomenės namus, išravėjome piktžoles, įsisukusias tarp plytelių, išgremžėm žoles prie bortelių. Apsigenėjome šakas. Surinkom nesuskaičiuojamą kiekį šakelių ir šakučių“, – pasakojo V. Fedosiukienė.

Kunioniškiai pripildė bene tris dešimtis 120 litrų talpos šiukšlių maišų, kuriuos po savaitgalio išveš seniūnija.

Akyse prašviesėjo

V. Fedosiukienė juokavo, kad po keturias valandas kaime trukusios talkos netgi akyse prašviesėjo. „Aišku, turime dar kelias vietas kaime, kurias būtina sutvarkyti – akis bado griovys prie parko, iki galo neužbaigta krepšinio aikštelė. Žodžiu, „Darom“ Kunioniuose dar tęsis, – šyptelėjo kunioniškė. – Tačiau pokytis akivaizdus. Dar šiek tiek pasigražinsim ir būsim pilnai pasiruošę trigubai šventei, kuri pas mus vyks birželio pradžioje: 15 metų bendruomenės įkūrimo jubiliejus, 425 metų Kunionių kaimo jubiliejus ir, kas be ko, Lietuvos šimtmetis.“

Didžiuliame Beinaičių kaimo parke plušo keturios dešimtys talkininkų rankų. Mažiausioms rankytėms – vos treji. M. Goštauto nuotr. Pajėgos mestos parko tvarkymui

Kone dvi dešimtys savanorių rinkosi ir visai kitame rajono kampelyje, Beinaičių kaime (Pelėdnagių sen.). Beinaitiškiai taip pat nepraleidžia nė vienos „Darom“ talkos – dar nebuvo tokių metų, kad švaros akcija neįvyktų.

„Kaip tokiam nedidukui Beinaičių kaimui surinkti keturiasdešimties rankų brigadą – tikrai geras rezultatas, o ir pokytis visiems susivienijus ir padirbėjus – akivaizdus“, – pasidžiaugė Beinaičių bendruomenės centro pirmininkė Rita Lankelienė.

Visas pajėgas beinaitiškiai sutelkė į didžiulio kaime esančio parko tvarkymą.

„Moterys lapus grėbė, šakas, šiukšles surinko, o vyrai viską priekabomis vežė. Dėmesys parkui – todėl, kad vasarą čia švęsime jubiliejinę – jau penkioliktąją – savo vasaros šventę. O parko pakraštyje – ir mūsų džiaugsmas, mūsų bendruomenės namai“, – pasakojo R. Lankelienė.

„Darom“ – metuose dukart

Tiesa, šio kaimo gyventojai „Darom“ vykdo du kartus per metus: drauge su visa Lietuva pavasarį, ir patys vieni – rudenį.

„Renkamės daugmaž spalio pabaigoje, kai nukrenta lapai. Praėjusį rudenį talkos metu iki galo viso parko lapų nesugrėbėme, užėjo labai stiprus sniegas, užtai šeštadienį turėjome labai daug darbo. Grėbti susigulėjusios lapus buvo sunkoka, bet, laimei, bendruomenė turi traktoriuką, kuris juos papureno. Padirbėjom iš peties“, – juokėsi Bainaičių kaimo gyventoja.

Paaugliai nepasirodė, nors ir žadėjo

Taip – aktyviausi kaimo bendruomenės nariai renkasi į visas šventes ir į visas talkas, tačiau R. Lankelienę liūdina tai, kad šįkart nepasirodė kaime gyvenantys jaunuoliai: „Stengiamės užkrėsti juos savo geru pavyzdžiu: jauniausiam talkininkui – treji, vyriausiam – per šešiasdešimt. Paaugliai į talką neatėjo, nors ateiti ne vienas jų žadėjo. O juk parke ir pavėsinę jiems pastatėme, kad turėtų, kur susiburti, kad autobuso stotelėje sėdėti nereikėtų. Na, ką padarysi. Mes savo pavyzdį jiems rodysime ir toliau. Tikiu, kad anksčiau ar vėliau jaunimas juo užsikrės.“

Akcija „Darom“ šiais metais vyko jau 11 kartą.

8 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!