KULTŪRA

  / Algimanto Barzdžiaus nuotr.
  • KULTŪRA
  • Seimas 2019-iesiems yra suteikęs vienuolika skirtingų vardų

Seimas 2019-iesiems yra suteikęs vienuolika skirtingų vardų

Jūratė Skėrytė/BNS - 09:40 Sausio 03d. 2019

2019-aisiais minėsime net 11 atmintinų metų – daugiausia, kiek iki šiol yra paskelbęs Seimas.

Dar 2016 metais parlamentarai nutarė, kad 2019-ieji metai turi būti kunigo ir rašytojo, visuomenės veikėjo Juozo Tumo-Vaižganto metais, nes sueina 150 metų nuo jo gimimo.

Kadangi 2019-aisiais sukanka 800 metų nuo Žemaitijos vardo paminėjimo pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose, metai pavadinti ir Žemaitijos vardu.

Atsižvelgiant į tai, kad 2019-aisiais šimtmetį minės Lietuvos šaulių sąjunga, šie metai gavo ir Lietuvos šaulių sąjungos vardą.

2019-ieji taip pat turi prezidento Antano Smetonos vardą, nes sueina 100 metų, kai buvo priimta nauja Lietuvos Valstybės Laikinosios Konstitucijos Pamatinių Dėsnių redakcija. Ja vadovaujantis išrinktas pirmasis Lietuvos prezidentas A. Smetona.

2019-ieji yra Jėzuitų misijos Lietuvoje metais. Mat sukanka 450 metų, kai Vilniaus vyskupo Valerijono Protasevičiaus kvietimu Lietuvoje įsikūrė Jėzaus Draugija (jėzuitai).

Minint Lietuvių Chartos paskelbimo 70-metį, 2019-ieji turi ir Pasaulio lietuvių metų vardą. Šiuo dokumentu įsteigta Pasaulio lietuvių bendruomenė, apibrėžtos pamatinės jos teisės, vertybės, principai.

2019-ieji yra ir Jono Žemaičio-Vytauto metai, nes sueis 110 metų, kai gimė su sovietų okupacija kovojusios Lietuvos valstybės vadovas. Be to, sukanka 70 metų nuo Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio tarybos 1949 metų vasario 16 dienos deklaracijos pasirašymo.

Laikinosios sostinės atminimo metų vardą 2019-ieji gavo, nes prieš šimtmetį laikinoji Vyriausybė iš okupuoto Vilniaus persikėlė į Kauną.

Be to, 2019-ieji yra Lietuvos nepriklausomybės kovų atminimo metai. Taip pagerbtos 1918 metų pabaigoje ir 1919–1920 metais Lietuvoje vykusios Nepriklausomybės kovos, įvertintas savanorių, kariuomenės indėlis ginant nepriklausomybę.

2019-ieji dar pavadinti Vietovardžių ir kompozitoriaus Juozo Naujalio metais.

Pagal Seimo priimtus nutarimus, Vyriausybė visoms šioms progoms paminėti turėjo parengti renginių programas bei skirti finansavimą.

Atmintinų metų skelbimo iniciatoriai pabrėžia kiekvienos asmenybės, progos ar reiškinio, dėl kurių 2019-iesiems suteikta vienuolika atmintinų metų pavadinimų, svarbą ir kviečia prisiminti svarbius mūsų šaliai žmones bei įvykius.

 

0 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!