GYVENIMAS MARGAS

Visos kategorijos
Greitosios medicinos pagalba kai kuriems tampa savotiška „poliklinika ant ratų“.  / BNS (Egidijaus Jankausko) nuotr.

Rado alternatyvą šeimos gydytojui: kviečiasi „greitukę“

Eglė KUKTIENĖ - 07:38 Liepos 07d. 2020

Karantino metu kai kurie gyventojai greitąją pagalbą mato kaip lengvesnę išeitį bandant išspręsti savo sveikatos problemas. Kam vargti bandant prisiskambinti šeimos gydytojui ar į poliklinikos registratūrą, jei pajutus nerimą keliančius simptomus, galima išsikviesti medikų brigadą tiesiai į namus? Ir nors natūralu, kad eilinis žmogus tikrai ne visuomet geba atskirti rimtas sveikatos problemas nuo nesunkių, tik sukeliančių nemalonius pojūčius, visgi piktnaudžiavimas greitosios iškvietimais gali atsisukti prieš jį patį.

Atvykti neskuba

Štai kėdainietė Laimutė pasiguodė, kad greitoji pagalba pas ją tiesiog nebeskuba važiuoti, tačiau pripažįsta, kad greitajai skambina itin dažnai.

Penktadienį popiet ji paskambino į „Rinkos aikštę“ guosdamasi, kad bijo dėl savo gyvybės.

Kai yra kvietimas, mes turime vykti, bet kartais nutinka taip, kad žmogus, kasdien kviesdamasis greitąją, pasidaro sau meškos paslaugą. I. Kajokaitė.

„Nuo pusės dvylikos skambinu greitajai. Sakė pradžioje, kad nėra mašinos jokios laisvos, paskui kiek vėliau paskambinus, sakė, kad aš gerai žinoma jiems pacientė, ir kad atvyks pas mane vakare arba kitą dieną.

Turiu neįgalumą, būna, kad man tirpsta rankos, kojos, dažnai jiems skambinu, kviečiuosi.

Gal galvoja, kad aš juos apgaudinėju? O man krūtinę skauda, skausmas plinta. Sakiau, gal nebebus vėliau pas ką važiuoti“, – baiminosi neįgalumą turinti moteris.

Siunčia ir iš kitur

Už greitosios medicinos pagalbos darbą atsakinga Kėdainių PSPC direktorės pavaduotoja Laima Juodeikienė sakė, kad sunku patikėti, jog greitoji šiaip sau nuspręstų nevykti pas pacientą, juo labiau, kad jei vietoje nėra laisvos medikų brigados, greitoji siunčiama iš kito rajono ar net paties Kauno.

„Greitosios iškvietimus priima Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos dispečerinė tarnyba. Atsakyti už juos tikrai negalėčiau, tačiau tikrai nesinori tikėti, kad taip vyksta.

Jeigu nėra Kėdainių mieste greitosios medicinos pagalbos brigados, atsiunčiama brigada iš kito rajono, net iš Kauno gali būti atsiunčiama.

Visi iškvietimai yra įrašomi, tad pacientė, jei turi skundų, gali kreiptis, kad įvertintų susidariusią situaciją“, – svarstė L. Juodeikienė.

Skambina kone kasdien

Į situaciją greitai sureagavo ir Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stotis.

Direktoriaus pavaduotoja medicinai Ilona Kajokaitė teigė, kad nors negali atskleisti informacijos apie skambinusios moters sveikatos būklę, tačiau neslėpė, kad minėta moteris skambinanti greitajai itin dažnai. Jos sveikatos būklė yra įvertinta aukščiausios kvalifikacijos medikų, tad greitosios medicinos pagalbos darbuotojai, atsižvelgdami į bendrą situaciją, kartais priima sprendimą skubiau vykti į kitus iškvietimus.

„Tikrai šią pacientę žinome labai gerai.

Jos būklė buvo įvertinta pamainos vyresniojo gydytojo. Skundų dėl širdies darbo ji turi jau seniai, tačiau atlikti išsamūs tyrimai leido medikams priimti tokį sprendimą ir skubiai pas ją nevykti.

Jos skambučių per dieną sulaukiame dažnai, kiek – priklauso nuo pacientės atkaklumo.

Jeigu nėra Kėdainių mieste greitosios medicinos pagalbos brigados, atsiunčiama brigada iš kito rajono, net iš Kauno gali būti atsiunčiama. L. Juodeikienė.

Tiesa, ji yra ganėtinai mandagi, o tikrai turime tokių pacientų, kurie skambina dažnai, bendrauja grubiai, kviečia greitąją be svarbios priežasties, keikiasi ir plūstasi.

Žinoma, kai yra kvietimas, mes turime vykti, bet kartais nutinka taip, kad žmogus, kasdien kviesdamasis greitąją, pasidaro sau meškos paslaugą.

Čia kaip su tuo vilku – jei ilgai gąsdinsi, ateis laikas, kai ims tavimi nebetikėti“, – sako I. Kajokaitė.

Pašnekovė priduria, kad supranta, jog žmogus greitąją kviečiasi ne dėl per gero gyvenimo ar puikios sveikatos, tačiau šiuo atveju greitosios brigada vyko į kitą vietą, kur reikėjo gelbėti žmogų, ištiktą insulto.

„Ar gali nutikti taip, kad panašiai situacijai atsitikus mes kažką pražiūrėsime? Taip, gali.

Bet kai daug metų skambinama kas dieną prašant patikrinti žmogaus sveikatą... Na greitosios medicinos pagalba ne tam skirta, negalime mes ten budėjimo posto įrengti.

Juolab, tokie pacientai neretai į šeimos gydytojus net nesikreipia, į polikliniką nevaikšto, o renkasi kviesti mus.

Apgailestaujame dėl tokios situacijos. Tačiau greitosios brigada tuo metu skubėjo į kitą atvejį, pacientui buvo insultas – tai buvo skubi situacija, tad ten ir buvo nuvykta pirmiau“, – kalbėjo GMP direktoriaus pavaduotoja.

Kada kviečiama?

Primename, kad greitoji medicinos pagalba kviečiama turi būt tokiais atvejais:
• ūmiai susirgus;
• įvykus nelaimingam atsitikimui;
• ekstremalių situacijų atvejais;
• kai reikalinga būtinoji medicinos pagalba;
• gyvybei grėsmingi atvejai;
• atvejai, kai nesuteikus skubios pagalbos pacientui, gresia paciento gyvybei pavojinga būklė;
• kai paciento būklė blogėja ir gali sukelti sunkias pasekmes.

 

0 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!