GYVENIMAS MARGAS

Visos kategorijos
Kraštietis fotomenininkas Arvydas Kantautas su jo parodą „Lietuvos peizažai“ po savo stogu priėmusios Kėdainių M. Daukšos viešosios bibliotekos vadove Virginija Grigorjeviene.  / Justinos Šveikytės nuotr.

Akimirkos trapumas – kėdainiečio fotomenininko parodoje

Justina ŠVEIKYTĖ - 14:21 Kovo 26d. 2019

Lapus barstyti ir nuogutėliais likti pasiruošę medžiai ir vasariška žaliai nusidažiusi gamta.

Galingas, sekundės dalį trukęs žaibo blyksnis, mygtuko spustelėjimu sustabdytas amžiams.

Dulkėtas vieškelis, raudonai nusidažiusi vakarėjanti padangė tuščioje autobuso stotelėje.

Trumpam nuo savosios neišvengiamos tėkmės atsipūsti stabtelėjusi upės vaga, žvejai besisklaidančiame rūke rytmetį ir saulės link iš smėlio kupsto lietuviškajame pajūryje besiskverbiantis žolės stiebas...

Visa tai – sustabdytos, užfiksuotos ir amžinybėn pasiųstos akimirkos, kurias Kėdainių M. Daukšos viešojoje bibliotekoje atvėrusioje fotografijų parodoje „Lietuvos peizažai“ kraštiečiams pristatė fotomenininkas Arvydas Kantautas.

Fotografuojantis „IT‘išnikas“

Dvidešimt dvi fotografijos. Būtent tiek nenusakomo grožio Lietuvos peizažų „liudininkų“ kėdainietis A. Kantautas pristatė savo personalinėje parodoje.

„Nuotraukose – dalelė mūsų Lietuvos, kurioje, dievaži, gražus ir savitas yra kiekvienas kampelis. Atrodo, nedidelis tas mūsų kraštas, bet ir čia galima atrasti daug nuostabių, akį traukiančių ir širdyje amžiams išliekančių vietų“, – šypteli fotomenininkas, darbo dienomis nuo 8 ryto iki 17 valandos dirbantis visai ne prie objektyvo ir ne gamtoje.

Paryčiais prabudau, švito, o aš užmigti nebegalėjau... Na, ką gi, kuo daugiau Arvydas užsiims: už fotoaparato – ir į lauką. A. Kantautas

Vyriškis yra Kėdainių profesinio rengimo centro informacinių technologijų specialistas.

Ištikimas kelionių palydovas

Jau nuo 2011 metų tiek asmeninėse, tiek grupinėse parodose dalyvaujantis kraštietis pasakoja kaskart išsiruošdamas išvykon iš namų kojos be fotoaparato nekeliantis.

„Mėgstu pasivažinėti po Lietuvą. O kur tik važiuoju, kartu keliauja ir ištikimas mano kelionių draugas – fotoaparatas“, – juokiasi Kėdainių fotografų draugijos narys.

Kadrą sužvejoja ne kaskart

Daugiausia nuotraukų A. Kantauto parodoje „Lietuvos peizažai“ – iš Kėdainių apylinkių: paupių, slėnių, pamiškių.

Fiksuoti tiek ankstyvais rytais, dar prieš sukylant pirmiesiems gaidžiams, tiek dienos „uodegoje“.

Užfiksuoti netgi bendrovės „Lifosa“ fosfogipso kalnai, tituluojami lietuviškomis Alpėmis.

Vis dėlto fotomenininkas neslepia – ne iš kiekvienos kelionės, nesvarbu, artimesnės ar tolimesnės, namo sugrįžti jam pasiseka su geru kadru.

„Kartais pagaunu kelias nuotraukas, kartais nė vienos. Sakyčiau, mes, fotografai, panašūs į žvejus – jie valandų valandas gali rymoti upės pakrantėje užmetę meškerę, bet neturi jokios garantijos, kad kažkas būtinai užkibs... O kitą kartą tiesiog nespėja traukti žuvies iš vandens“, – šypteli A. Kantautas.

Parodos eksponatą – fotografiją „Žvejai rūke“ – įvertinti jau spėjo netgi užsieniečiai. Kėdainiečio nuotrauka skaitmeniniu būdu eksponuojama parodose Berlyne ir Barselonoje. J. Šveikytės nuotr.Brangiausią kadrą apžiūrinėja ispanai ir vokiečiai

Tarp kitko, vienoje fotoparodos ekspozicijoje užfiksuoti ne kas kita, bet ankstyvą rytą, prie Bublių užtvankos kiurksantys, trys rūko debesyje skendintys žvejai.

A. Kantauto nuotrauką „Žvejai rūke“ įvertinti jau spėjo netgi užsieniečiai.

Tarptautinė internetinė fotografų profesionalų ir mėgėjų bendruomenė gurushots.com surengė konkursą, tarp kurio laureatų patekusi kėdainiečio autoriaus nuotrauka skaitmeniniu būdu eksponuojama parodose Berlyne (Vokietija) ir Barselonoje (Ispanija).

Fotomenininko kūryba internetinėje fotografų platformoje sulaukia dėmesio iš žmonių, gyvenančių Vengrijoje, Pietų Afrikoje, Amerikoje.

„Labai įdomu stebėti, kokie vartotojai ir iš kurių šalių apžiūrinėjo nuotraukas, jas įvertino. Matote, Lietuvos grožiu žavisi net tolimiausiuose pasaulio kampeliuose gyvenantys žmonės“, – stebisi A. Kantautas.

Nuotraukos slepia istorijas

Užsienio bendruomenės įvertinta fotografija – viena brangiausių ir pačiam Kėdainių PRC informacinių technologijų specialistui, savo darbus eksponavusiam ir darbovietėje.

Visgi vyrui nebūtinai reikia sulaukti penkiasdešimtmečio, vidurio amžiaus, kad prasidėtų transformacijos – maniškės prasidėjo... keturiasdešimties. A. Kantautas

„Šis kadras – vienas iš mano mylimiausių. Bublių tvenkinys, paryčiai, besisklaidantis rūkas, žvejai tolumoje... ir labai daug jausmo. O kokia istorija slypi už tos nuotraukos... – šypteli fotografas kėdainietis A. Kantautas. – Vakarojome su draugais. Paryčiais prabudau, švito, o aš užmigti nebegalėjau... Na, ką gi, kuo daugiau Arvydas užsiims: už fotoaparato – ir į lauką. Atpėdinau iki Bublių užtvankos Aristavoje. Ramiai sklaidėsi rūkas. Tolumoje rymojo žvejai. Mano fotoaparato objektyvas buvo be stabilizatoriaus, žvejai – toli, teko priartinti maksimaliai... Taip, regis, nemeistriškai darytas gimė kadras, kuris man yra vienas brangiausių. Aš puikiai atsimenu tą rytą, mintis, kurios tada sukosi mano galvoje, emociją, kuri gaubė visą šitą situaciją.“

Sunaikino tūkstančius nuotraukų

Tiesa, nedaug trūko, kad ilgai A. Kantauto planuota paroda „Lietuvos peizažai“ būtų atidėta vėlesniam laikui arba dienos šviesos neišvystų apskritai.

„Praėjusių metų rudenį praradau savo skaitmeninį nuotraukų archyvą – „užsilenkė“ kietasis diskas. O jame buvo visos mano nuotraukos. Visos. Artėjančiai parodai fotografijas, laimei, jau buvau spėjęs atsispausdinti. Bet visa kita dingo. Na, yra keletas kadrų socialiniame tinkle „Facebook“, bet jie – nebent prisiminimui, nes stipriai mažintos ir visiškai netinkamos ryškinimui“, – atsiduso nuo šešiolikos metų amžiaus fotoaparatą rankose laikantis kėdainietis, rimtai į fotografiją paniręs prieš gerą dešimtmetį.

Ekspoziciją „Lietuvos peizažai“ Kėdainių M. Daukšos viešojoje bibliotekoje apžiūrėti bus galima iki balandžio 12 dienos. J. Šveikytės nuotr.Atradęs gatvės fotografijos žavesį

Kaip ten bebūtų, į visą situaciją A. Kantautas žvelgia kiek kitu kampu.

„Sakau, kad taip turėjo būti tam, kad prasidėtų naujas mano gyvenimo etapas. Visgi vyrui nebūtinai reikia sulaukti penkiasdešimtmečio, vidurio amžiaus, kad prasidėtų transformacijos – maniškės prasidėjo... keturiasdešimties, – juokiasi kompiuterių specialistas. – Gamtos fotografija buvo mėgstamiausia mano sritis, arčiausiai širdies. Bet štai su laiku atrandu žavesį gatvėje – jau pora metų man labai patinka fotografuoti gatvėje – žmones, jų emocijas. Domina ir urbanistika – seni apgriuvę pastatai, taip įsiliejantys į šiandienį miesto peizažą, kad dažnai praeivių tiesiog nebepastebimi. Norisi įamžinti tokius pastatus Kėdainiuose, kol jie čia dar yra, kol dar nesugriuvo ar nebuvo nušluoti nuo žemės paviršiaus.“

Atėjo metas „nebesikavoti“

Nuo gamtos peizažų link portretų, gatvės fotografijos linkstantis A. Kantautas svajoja apie personalinę gatvės fotografijų parodą.

„Mąstau ją suruošti kitąmet, 2020-aisiais, – atvirauja fotomenininkas. – Galbūt jau ir mano amžius daro savo, bet ateina laikas, kuomet savo kūrybos slėpti nebegali, nebegali jos „kavoti“ ir niekam nerodyti... Atsiranda troškimas, kad tavo kūrybą išvystų vis platesnė visuomenės dalis.“

Kartais mes pernelyg susikoncentruojame į darbus, pinigus, karjeras, naujus pirkinius ir žvalgymusis kaimyno pusėn. A. Kantautas

Trumpas ir greitas momentas: arba pavyko, arba ne

Kėdainietis būtent gatvėje pastaruoju metu fotografuodamas ir praleidžia daugiausia savo laiko.

„Man patinka pats momentas, žavesio turi pati emocija. Ten momentas dar greitesnis ir trapesnis negu gamtoje. Gamtoje, tarkime, fotografuodamas rūką tu turi laiko. Gatvėje laiko neturi... Sykį užsienyje su bičiuliu ėjome šaligatviu, o ant jo sėdėjo benamis, pasiruošęs skardinę aukoms rinkti. Pastebėjau iš toli, padariau du–tris kadrus, nuėjome toliau. Turi pastebėti emociją ir nufotografuoti žaibo greitumu. Spėjai – puiku, nespėjai – žygiuok toliau, – šypteli A. Kantautas. – Gatvės fotografijoje geriausia, jeigu fotografuojamas žmogus to nė nepajunta. Jeigu jis tai supranta ir pamato tave, į jį atsigręžusį su fotoaparatu, gal kiek išsigąsta ir „susinepatogina“, elgiasi kitaip, nebelieka natūralumo, nėra emocijos.“

Daugiau nei hobis

Ir nors, regis, keturiasdešimtmečio A. Kantauto susidomėjimas gatvės fotografija pamažu išstumia ilgus metus puoselėtą meilę gamtos fiksavimui, menininkas tvirtina: gamtoje relaksacija – pati geriausia.

Kraštiečio fotografo širdis labai džiaugiasi, kuomet pabudus gamtai, pradeda skraidyti vabaliukai, kuomet pasirodo drugeliai.

„Per fotoobjektyvą gali pamatyti mus supantį, kaip aš sakau, mažąjį pasaulį. Jame verda labai intensyvus ir dinamiškas gyvenimas. Kartais mes pernelyg susikoncentruojame į darbus, pinigus, karjeras, naujus pirkinius ir žvalgymusis kaimyno pusėn. Jūs nė neįsivaizduojate, kaip gera pabėgti, atitrūkti nuo dienos darbų, rūpesčių, minčių ir pasinerti į romantiškai alsuojančią gamtą. Pasinerti į gamtą dviese. Dviese su fotoaparatu“, – „Rinkos aikštei“ sakė fotografijų parodos „Lietuvos peizažai“ autorius A. Kantautas.

Ekspoziciją „Lietuvos peizažai“ Kėdainių M. Daukšos viešojoje bibliotekoje apžiūrėti bus galima iki balandžio 12 dienos.

0 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.
Taip pat skaitykite
img

Kėdainiečiai pasitiko „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyvius (GALERIJA)

Savam krašte net saulė ryškesnė
Papildytas
09:48 Liepos 06d. 2019
img

Laiko vartus pravėrus: Paberžėje – jubiliejinė Sekminių šventė (GALERIJA)

Savam krašte net saulė ryškesnė
Papildytas
VIDEO
1
20:49 Birželio 09d. 2019
img

Lietuviški kėdainiečių asmenvardžiai XVII a. Kėdainių inventoriuose

Savam krašte net saulė ryškesnė
11:48 Birželio 04d. 2019
img

Senamiesčio širdyje maisto ir gėrimų festivalis „Radvilų gurmanai“

Savam krašte net saulė ryškesnė
2
11:17 Gegužės 30d. 2019
img

Kėdainiuose įkurtas Lietuvių kalbos draugijos skyrius

Savam krašte net saulė ryškesnė
11:56 Gegužės 27d. 2019
img

Naujas būdas pažinti gimtąjį miestą (GALERIJA)

Savam krašte net saulė ryškesnė
Papildytas
1
14:23 Gegužės 23d. 2019
img

Antanas Maziliauskas: „Vaikams reikia padėti!“

Savam krašte net saulė ryškesnė
13:44 Gegužės 13d. 2019
img

Uždrausta meilė, paleistuvystė ir jų užkulisiai istoriniuose Kėdainiuose

Savam krašte net saulė ryškesnė
14:32 Gegužės 09d. 2019
img

„Magdeburginiams“ Kėdainiams – 429-eri

Savam krašte net saulė ryškesnė
08:45 Balandžio 15d. 2019
img

Sakmių ir legendų keliais užsukant į Kėdainius

Savam krašte net saulė ryškesnė
13:26 Balandžio 04d. 2019

SKELBIMAI

touched by digitouch!