GYVENIMAS MARGAS

Visos kategorijos
Dotnuvos kapinaitėse palaidotas Jonas Teišerskis. Jis per Antrąjį pasaulinį karą labai rizikingomis aplinkybėmis gelbėjo persekiojamus žydų tautybės asmenis, kuomet už tokią pagalbą mirtis grėsė ne tik gelbėtojui, bet ir jo šeimai.  / Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

Kėdainiuose įamžintas Pasaulio tautų teisuolio atminimas

Dimitrijus KUPRIJANOVAS - 15:51 Birželio 12d. 2019

Mažai kam žinoma, bet Kėdainių rajone gyveno ir veikė kunigas, kuris buvo pripažintas Pasaulio tautų teisuoliu. Tai žmogus, holokausto metu gelbėjęs žydus, žmogus, kuriam Izraelio valstybė už nuopelnus suteikė garbės vardą. Kad šio žmogaus nuopelnai nebūtų pamiršti, jo paminklas buvo specialiai pažymėtas. Pažymėti bus visi kapai Lietuvoje, kuriuose atgulė tautų teisuoliai.

Didis žmogus

„Dotnuvos kapinaitėse palaidotas Jonas Teišerskis. Jis yra jūsų kraštietis. Jis per Antrąjį pasaulinį karą labai rizikingomis aplinkybėmis gelbėjo persekiojamus žydų tautybės asmenis, kuomet už tokią pagalbą mirtis grėsė ne tik gelbėtojui, bet ir jo šeimai. Jis, kai gelbėjo žydus, buvo kunigas. Po to metė kunigystę, vedė felčerę. Jis gyveno Kėdainių krašte.

Holokausto ir didvyriškumo atminties institutas, šiam žydų gelbėtojui suteikė Pasaulio tautų teisuolio vardą, apdovanojo medaliu ir jo garbei Izraelyje esančioje Teisuolių alėjoje pasodino medį. Taip pagerbiamas tautų teisuolių atminimas, o kaip jis pagerbiamas mūsuose?“ – retoriškai klausdamas ir pasakodamas kalbėjo šviesuolių atminimą Lietuvoje užsimojęs įamžinti Tauras Budzys.

Holokausto ir didvyriškumo atminties institutas žydų gelbėtojui Jonui Teišerskiui suteikė Pasaulio tautų teisuolio vardą, apdovanojo medaliu ir jo garbei Izraelyje esančioje Teisuolių alėjoje pasodino medį. Aut. past.

Kilo mintis

T. Budziui stebint dabartinę situaciją Lietuvoje kilo idėja įamžinti tautų teisuolių atminimą pažymint jų kapus. Tuomet tautų teisuolių atminimas išliks per amžius.

„Aš gyvenu Vilniuje, Karių kapų gatvėje. Visomis progomis aš lankydavau memorialus, skirtus pagerbti karius, didvyrius. Atsitiktinai sužinojau, kad tose kapinėse yra palaidotas garsus pediatras Petras Baublys, kuriam buvo suteiktas tautų teisuolio statusas. Aš pagalvojau, kodėl niekas nežino, jog toks garsus žmogus palaidotas šiose kapinėse, kodėl to niekur nėra pažymėta, įamžinta. Tuo metu Lietuvoje kilo skandalas, kai rašytoja Rūta Vanagaitė lietuvius išvadino žydšaudžiais. Man sukilo toks pyktis, nes aš tikrai nesijaučiu žydšaudžiu, mano šeima taip pat gelbėjo žydus. Tuomet ir sumaniau įamžinti, pažymėti tuos kapus, nes mes turime išlaikyti savo galvose atminimą apie tuos žmones“, – dėstė tautų teisuolių kapų įamžinimu užsiėmęs T. Budzys.

Važiuoja po Lietuvą

T. Budzys važinėja po Lietuvą, lanko tautų teisuolių kapus ir juos pažymi. Vyriškis tikina, kad bus sužymėti visi kapai, kuriuose palaidoti tautų teisuoliai. Artimiausiu metu jis ketina atvykti ir į Kėdainius, aplankyti tautų teisuolio Dotnuvoje palaidoto J. Teišerskio kapą. T. Budzys pažymi, kad visiems Lietuviams būtina prisiminti, pažinti ir atminti Pasaulio tautų teisuolius.

1 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.
Taip pat skaitykite
img

Praskaidrino pagirietės buitį

GERUMO PULSAS
10:04 Rugsėjo 09d. 2019
img

Kviečia tapti policijos rėmėjais

GERUMO PULSAS
09:59 Rugsėjo 05d. 2019
img

Kėdainiečiai vaišina gausiu derliumi

GERUMO PULSAS
08:59 Rugpjūčio 30d. 2019
img

„Gerumo šviesa“ suspindo Aristavoje

GERUMO PULSAS
13:35 Rugpjūčio 26d. 2019
img

Geradarys dovanojo kryžių Saviečių kaimui

GERUMO PULSAS
10:39 Rugpjūčio 20d. 2019
img

Šeimos būstui – daugiau nei tūkstantis plytų

GERUMO PULSAS
09:57 Rugpjūčio 14d. 2019
img

Po gaisro moteris gyvenimą kuria iš naujo

GERUMO PULSAS
11:32 Rugpjūčio 06d. 2019
img

Gerumas atveria galimybes

GERUMO PULSAS
09:30 Liepos 30d. 2019
img

Padėjo išvysti šviesą tunelio gale

GERUMO PULSAS
15:05 Birželio 19d. 2019

SKELBIMAI

touched by digitouch!